Byt kupují starší Moravané, mladí Pražáci raději pronájem

30.9.2013 | PR článek | Rubrika - Bydlení čtenářů

Uvažujete nad novým bydlením, ale stále váháte, jestli raději koupit nemovitost či jít do pronájmu? Nebo naopak svoji nemovitost prodáváte a nevíte, zda je ta nejvhodnější doba? Jako vodítko vám poslouží statistiky časopisu Realcity od společnosti Multimedia Solution s.r.o., která už 12 let monitoruje situaci na českém realitním trhu. Začtěte se do zajímavých demografických statistik, které vás mohou inspirovat k tomu nejvhodnějšímu řešení.

Byt kupují starší Moravané, mladí Pražáci raději pronájem

Investici do vlastní nemovitosti zvažují především třicátníci a čtyřicátníci

Struktura zájemců o koupi vypadá na první pohled velice logicky. Největší zájem je ve skupině vysokoškolsky vzdělaných ve věku 30-44 let, u kterých se již dají předpokládat vyšší příjmy (obvykle 25 tisíc Kč měsíčně a více) a nějaké úspory. Produktivní věk nahrává i možnosti čerpat finance ke koupi bytu či domu formou hypotéky nebo úvěru.

Překvapením naopak může být větší zájem o koupi nemovitosti v regionu Moravy oproti Čechám nebo konkrétně Praze. Poptávce dominují byty na úkor domů, preferována je obecně starší zástavba. Zájemci mají většinou na nákup nemovitosti připraveno kolem 2 milionů korun, což ovšem neplatí při shánění vhodného bytu v Praze.

Pronájem preferují mladší ročníky z velkých měst

Naopak o pronájem bytů je zájem ve skupině mladých do 29 let, většinou jde o studenty nebo mladé pracující z Čech. Ti nejčastěji hledají stálý pronájem na 1 až 3 roky s nájmem v rozmezí 5-10 tisíc Kč. Pronájem bytu v Praze bude ovšem reálně dražší, než je celorepublikový průměr, a setkáváme se stále častěji s pronájmem dražších bytů větším počtem spolubydlících.

A kdo nejčastěji prodává?

Mezi prodávajícími dominuje skupina starších 60 let, kteří již mají vlastní bydlení zajištěno, a prodejem nemovitosti, kterou využívají až v druhé řadě, chtějí rychle získat finanční hotovost. Mezi časté motivace starších občanů pro prodej bytů v Praze patří i stěhování do menšího, méně nákladného bytu, nebo úplně mimo město.

Přes realitku nebo na vlastní pěst?

Realitní kanceláře zatím vedou v poměru k obchodům realizovaným na vlastní pěst zhruba v poměru 3:2. Z průzkumu společnosti STEM/MARK, která jej pro časopis Realcity vypracovala, vyplynulo, že zájemci o prodej či koupi, méně však o pronájem, využívají služby „realitek“ hlavně kvůli zajištění právních služeb souvisejících s transakcí. Od jejich masivnějšího využívání je však stále odrazuje, podle jejich názoru, neúměrně vysoký podíl realitní kanceláře na prodejní ceně nemovitosti. „Míra rizik je však při transakcích, jako je prodej nemovitosti, vysoká. V takovém případě je využití realitní kanceláře určitě na místě. Tomu pochopitelně musí předcházet její správný výběr,“ doporučuje Michaela Čapková, šéfredaktorka časopisu Realcity.

Počet komentářů (1) Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

Hřejivé barvy

Hřejivé barvy

8.11.2013 | časopis Náš útulný byt | Bydlení čtenářů

Teplé barvy jsou vhodné zvláště do jídelny... Celý článek

Proč investovat do ratanového nábytku?

Proč investovat do ratanového nábytku?

5.11.2013 | PR článek | Bydlení čtenářů

Zajímáte se o nový nábytek? Jde Vám konkrétně o jídelní a sedací soupravy? Potom by Vás mohl zajímat nábytek z umělého ratanu, který přináší hned něko... Celý článek

Nejdůležitější pravidla. Jak zabezpečit byt před dovolenou

Nejdůležitější pravidla. Jak zabezpečit byt před dovolenou

27.8.2013 | Redakce | Bydlení čtenářů

Odjíždíte na dovolenou a těšíte se na chvilky klidu bez práce. Směna naopak začíná zlodějům. Ti mají v létě období zvýšené aktivity. Aby vás po návrat... Celý článek

Využití modré barvy v bydlení

Využití modré barvy v bydlení

15.7.2013 | časopis Náš útulný byt | Bydlení čtenářů

Škála modrých a zelených odstínů vám v horkém letním období vnese domů osvěžení... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii