Finální návrh - 3. díl seriálu článků

16.6.2010 | časopis Náš útulný byt | Rubrika - Bydlení čtenářů

Finální návrh - 3. díl seriálu článků

Sponzorované odkazy:

Zadali jste architektovi projekt a čekáte, co bude dál? Schvalujte návrhy a nechte si vše vysvětlit. (Zdroj - Náš útulný byt)

Nenakupujte před ukončením návrhu žádný nábytek ani drobnosti, není jisté, že se do celého konceptu budou hodit, a možná to budou zbytečné investice.
Počkejte, až bude návrh kompletní, pak je výběr mnohem snažší a jednodušší. Počítejte s tím, že celý projekt bude trvat od prvního setkání minimálně 6 týdnů. A jak to v praxi probíhá? Sjednání schůzky, zaplacení zálohy převodem, vytvoření půdorysu a jeho schválení, konzultace. Teprve poté proběhnou možné úpravy v půdorysu a pohledy na stěny, následuje další schválení a konzultace. Nakonec proběhne výběr osvětlení, dekorací a doplňků. Doba od začátku do konce je hodně ovlivněna rychlostí vaší reakce na návrh. Neodpovídejte hned, ale nechte si vše projít hlavou i s rodinou alespoň přes víkend. Může se snadno stát, že to, co byl pro vás na první pohled šok, je najednou docela zajímavé, a něco, co se vám nejdříve líbilo, třeba není úplně ono.

Rozpočet
Hned na začátku byste měli architektovi sdělit, kolik jste ochotni do realizace investovat. Ovlivňujte to hlavně výběr materiálů a předpokládanou technologii výroby nábytku (například ohýbané prvky). Nechte si pak udělat minimálně dvě srovnatelné cenové kalkulace a porovnejte nejen ceny, ale i přístup a ochotu personálu. Dejte pozor na částky s DPH a bez DPH, na ceny s dopravou a montáží. Kuchyňská linka z návrhu může stát 150 nebo 200 tisíc, ale rozdíl poznáte až při realizaci. Výsuvy budou pouze částečné s malou nosností, osvětlení budou obyčejné zářivky, přibude cena za montáž a dopravu – a najednou je všechno jinak. Proto dbejte na každou položku, nechte si vše důkladně vysvětlit a nebojte se zeptat, když něčemu nerozumíte.

Na zakázku nebo z katalogu
Rozhodujete se mezi katalogovým nábytkem nebo zakázkovou výrobou? Pokud již máte designéra, který vám vše navrhl na míru, byla by škoda skončit u typizovaných kousků. Výhodou atypových prvků je nejen originalita, ale také to, že rozměry ideálně pasují do celého interiéru. Můžete si vybrat materiál a vše jednoduše sladíte. V případě, že jste se rozhodli pro typizované prvky, bude nejlepší prohlédnout si kvalitu zpracování před objednáním a zjistit si dobu dodání. Na obrázku v katalogu může být vše krásné, ale ve skutečnosti to nemusí být pravda. Právě zpracování detailů určuje kvalitu a životnost každého kusu nábytku.

Realizace
Netrapte se tím, že nebudete objednávat vše najednou. Běžně se realizace celého interiéru řeší postupně. Začíná se kuchyní a vestavěným nábytkem a končí osvětlením a dekoracemi. Je to nejen z finančních důvodů, ale také lépe „zažijete“ celý interiér. Naplánujte si všechny práce dopředu, instalatéra, elektrikáře, podlaháře, sádrokartonáře, malíře a montážníky nábytku. Vždy je dobré sladit vše tak, aby se vám po bytě najednou „necouralo“ mnoho řemeslníků z různých firem. Předejdete nesrovnalostem a případným komplikacím s reklamacemi. Nejideálnější je mít co nejvíce dodávek od jedné firmy. Můžete tak získat slevu, protože celková cena bude pro firmu zajímavější. A navíc ušetříte čas.

Pokud si nejste jisti vybranou výraznou tapetou nebo výmalbou, zbytečně se do toho nenuťte. Počkejte, až budou nové podlahy a nábytek, a pak sami uvidíte, co bude prostor ještě potřebovat. Když bude interiér fádní, výrazné odstíny vše doladí. Nezapomeňte také počítat s obrazy, které mají často výrazné barvy a mohly by se s tapetou nebo výmalbou rušit.

Nenakupujte doplňky neuváženě. Může se vám pak stát, že se do bytu nehodí a zbytečně se vám budou hromadit nepotřebné věci.

Návrhy interiérů mají různou podobu. Získat můžete návrh kreslený v ruce nebo modelovaný na počítači v grafickém programu. Možností a stylů je mnoho, proto byste měli dopředu vědět, jakou formu jste si objednali.

Dobře sladěný interiér není vždy jednoduchá záležitost.(Foto: Homestyle)

Celý byt by měl být v jednom duchu, aby působil příjemně a harmonicky. (Foto: Homestyle)

Stolek Ornamento je velmi výrazným prvkem. S nábytkem tohoto typu je třeba v interiéru zacházet velmi obezřetně. (14 900 Kč, Kare)

Dekorační mísa ve tvaru listu vynikne ve sladěných stylových interiérech, kde bude pěknou ozdobou. (4170 Kč, www.dokuchyne.cz)

Váza, která vždy upoutá vaši pozornost. (6390 Kč, Kare)

Křesílko Heartbreaker od designéra Oscara Banca zakoupíte ve firmě Inpro za 71 000 Kč.

Náš útulný byt

Dočetli jste poslední díl seriálu "Zařizujeme interiér s pomocí odborníka". První dva díly zobrazíte kliknutím na následující odkazy - 2. díl - Objednání návrhů; 1. díl - Vybíráme designéra.

Zahájit diskuzi Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

Bezdězu na dohled

Bezdězu na dohled

23.6.2010 | časopis Náš útulný byt | Bydlení čtenářů

Někdy se ještě vyplatí starý dům opravovat a někdy takříkajíc dožije a nezbývá než začít znovu od začátku. A to byl také případ chalupy manželů Libich... Celý článek

Inspirace od Zuzany Jančuškové: Světlo propouštějící materiály v interiéru:

Inspirace od Zuzany Jančuškové: Světlo propouštějící materiály v interiéru:

21.6.2010 | Zuzana Jančušková - interior designer | Bydlení čtenářů

Nejdůležitějším faktorem vplývajícím na pocit z prostoru je světlo. Slunečné nebo umělé, vždy v nás vyvolává pocit radosti, čistoty, prostornosti a ... Celý článek

Paneláková proměna

Paneláková proměna

9.6.2010 | časopis Náš útulný byt | Bydlení čtenářů

David Frank bydlí v jednom z posledních typů panelových domů, které se realizovaly v éře socialistické výstavby. Přestože dům vyrostl až v letech 1990... Celý článek

Objednání návrhů - 2. díl seriálu článků

Objednání návrhů - 2. díl seriálu článků

2.6.2010 | časopis Náš útulný byt | Bydlení čtenářů

Jste již rozhodnutí, že se poradíte s odborníkem na interiéry a design, a nemáte v tom zkušenosti? Přečtěte si, jak to chodí.... (Zdroj - Náš útulný b... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii