Nejčastější chyby, kterými zvýšíte riziko vloupání do vašeho bytu

23.5.2013 | Redakce | Rubrika - Bydlení čtenářů

Sponzorované odkazy:

Dovolené bývají rizikovým obdobím z hlediska vloupání do domácnosti. Jestliže nechcete vystřídat úchvatné zážitky z dovolené šokující zkušeností z vykradeného bytu či domu, postarejte se před odjezdem o zabezpečení vašeho obydlí. Současně si dejte pozor na omyly, kvůli kterým byste mohli přilákat pozornost zlodějů nebo jim usnadnit práci.

Nejčastější chyby, kterými zvýšíte riziko vloupání do vašeho bytu

Foto: Next

Podle údajů pojišťoven třetina lidí nepodniká před odjezdem na dovolenou žádná bezpečnostní opatření proti vykradení. Nepřítomnost obyvatel v domácnosti během dovolených je pak lákavou pozvánkou pro zloděje. Na zahraniční nebo domácí rekreaci přitom loni v létě vyjely miliony Čechů. Mnoho domů a bytů zůstalo zcela opuštěných.

„Délka dovolenkového pobytu byla v průměru devět dní, což je pro zloděje dostatečně dlouhá doba na vytipování obydlí, přípravu i realizaci vloupání. V letošním roce bude riziko vyšší. Kvůli lednové prezidentské amnestii se na svobodu dostalo mnoho recidivistů, kteří budou mít na svědomí další majetkové delikty. Vedle jiných objektů jsou ohrožené zejména nezabezpečené domácnosti,“ upozorňuje Ivan Pavlíček ze společnosti Next.

 

Nezajištěné vstupní dveře

Pokud se rozhodnete pro prevenci vloupání, smysluplné je začít u dveří. Jsou hlavním vstupním místem většiny zlodějů. Pokud lupič vnikne oknem, zabráníte mu vynášet lup pohodlně a nenápadně dveřmi. Bezpečnostní dveře, které odpovídají třetí, lépe však čtvrté bezpečnostní třídě, jsou nejzákladnějším systémem.

Řada lidí však řeší zajištění vstupních dveří pomocí dílčích opatření. Například si pořídí několik dodatečných zámků nebo závoru. Bohužel si však neuvědomují, že při montáži je obvykle potřeba provrtat obvodové latě dveří. Tímto krokem zeslabí jediný pevnější prvek běžných dveří a práci zlodějům spíše usnadňují.

 

Zatažené žaluzie, nezabezpečená okna

Zloději s oblibou využívají ke vstupu do obydlí okna, zvláště u bytů, které se nacházejí v přízemí. Před odjezdem na dovolenou proto nezapomeňte okna důkladně zavřít. Pozor na zatažené závěsy nebo stažené rolety a žaluzie. Potenciálnímu zloději tímto krokem oznamujete, že nejste doma.

Účinné řešení na zabezpečení oken naopak představují ochranné a bezpečnostní fólie, které se dají pořídit za několik set korun. Velice důležitý je pak psychologický moment překvapení zloděje z toho, že narazil na neočekávanou překážku. Tato okolnost ho buď zcela odradí, nebo přinejmenším zdrží.

 

Chlubení se na Facebooku

Před odjezdem na dovolenou se nechlubte svými plány přátelům na Facebooku. Sociální sítě totiž slouží řadě zlodějů jako inspirace a vodítko. Snadno získají přehled o nejrůznějších cennostech v domácnosti, které lidé s oblibou zveřejňují pomocí fotografií a obecně dávají na odiv své majetkové poměry. O chystané dovolené informujte pouze nezbytné minimum lidí.

 

Nulová domluva se sousedem

Snažte se vzbudit zdání, že ve vašem bytě či domě je někdo přítomen. Lze k tomuto využít elektronické spínací zařízení, které podle nastavení rozsvítí světla. Poproste také spolehlivého souseda nebo příbuzného, aby vám třeba pravidelně zaléval květiny a vaši domácnost kontroloval. Klíče svěřte jemu, nikoli prostoru pod rohožkou u dveří či misce pod květináčem. Zajistěte si také pravidelné vybírání poštovní schránky.

Autor: aka

Zahájit diskuzi Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

Promyšlené bydlení s dotykem designu

Promyšlené bydlení s dotykem designu

6.6.2013 | časopis Panel Plus | Bydlení čtenářů

Dostupné bydlení pro rodiny s dětmi a moderní designové byty, to nemusí jít vždy proti sobě. Dokazuje to unikátní projekt rodinného bydlení s názvem Č... Celý článek

Slovenský specialista přichází do ČR

Slovenský specialista přichází do ČR

30.5.2013 | PR článek | Bydlení čtenářů

Slovenský specialista na masiv, přichází i k nám. Téměř 20 leté zkušenosti s výrobou a prodejem nábytku z masivu dělají nábytek Mirek lídra právě v ob... Celý článek

Máte rádi svůj domov? Tak si ho nechte pojistit!

Máte rádi svůj domov? Tak si ho nechte pojistit!

29.4.2013 | PR článek | Bydlení čtenářů

Pojištění domácnosti patří do skupiny pojištění majetku. Vedle pojištění nemovitostí, pojištění bytu, domu a dalších staveb zabezpečuje váš domov. Celý článek

Přestěhujte se do nového! Zajímavé developerské projekty na Praze 5

Přestěhujte se do nového! Zajímavé developerské projekty na Praze 5

25.4.2013 | PR článek | Bydlení čtenářů

Tato pražská část se v současné době těší největšímu zájmu developerů. Představuje zajímavou lokalitu díky blízkosti Prokopského a Dalejského údolí, d... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii