Není třeba bát se barev

5.12.2006 | časopis Dům a zahrada | Rubrika - Bydlení čtenářů

Není třeba bát se barev

Sponzorované odkazy:

Celá desetiletí jsme se tak báli jakýmkoliv způsobem odlišovat od lidových mas a upozorňovat na sebe, že dnes již mnohdy ze zvyku stále volíme střídmost a všednost. Je to zřejmé nejen z dispozic nově stavěných domů, ale také z jejich fasádních úprav. Proč sahat jen po nevýrazných pastelových barvách? Co třeba odstíny modré, zelené, červené...?

Podle barvy fasády domu si můžeme do jisté míry vytvářet úsudek o jeho obyvatelích. Výraznější kombinace volí lidé veselejší, plní optimismu, kteří se se lví statečností a vytrvalostí vrhají do boje s osudem. K méně odvážným barvám se přiklání střední generace, lidé spíše vážnějších povah, kteří se do skutečných činů pouští až po důkladných úvahách. Ale nic se nemá přehánět a o barvách to platí dvojnásob. Že i jediná, vhodně zvolená barva dokáže slušet rodinnému domu mnohem více než rozpustilé odstínové kombinace, to dokazují naše snímky.

Dobré proporce a výhodná kvalita

Atriový přízemní domek s garáží, dílnou a krytou terasou, prezentovaný v katalogu společnosti Futur pod obchodním názvem Marika, zaujal rodinu ze severovýchodních Čech. Podle slov majitele hrály důležitou roli při výběru domu jeho dispozice a rychlost výstavby, ale hlavně ověřená kvalita plášťového systému Durisol. Ten je tvořen třískocementovými deskami vyrobenými z přírodních materiálů na bázi dřeva a cementu. Firma Futur dodala hrubou stavbu a střechu na připravenou základovou desku, na zbývající práce majitel postupně vybíral subdodavatele na základě malých výběrových řízení. Pro maximální vyloučení mokrých procesů byl místo vnitřních omítek použit sádrokarton, který je v tomto případě možné považovat i za dodatečnou tepelnou izolaci. Vnitřní prostory nabízejí příjemné klimatické podmínky - v létě v domě panuje příjemný chládek, naopak tuhá zima s nízkými energetickými ztrátami přesvědčuje o kvalitách durisolové konstrukce a pětikomorových plastových oken. Stavba celého domu trvala přesně pět měsíců a 13 dní.

Hlavním, společenským centrem tohoto přízemního domu je obývací pokoj propojený s jídelnou a velkorysou kuchyní. Z obývacího pokoje, ale také ze dvou ložnic je umožněn přímý vstup na krytou, dlážděnou terasu či do zahrady. Neopominutelným jádrem domu je hala, na kterou navazuje velkorysá šatna s vestavěnými skříněmi. Dům, který bude časem vytápěn tepelným čerpadlem, je ideální pro čtyřčlennou rodinu, která by mohla mít výhrady snad jen k poměrně malé koupelně.

Barevné hýření

O tom, že barva fasády může mnohé vypovídat o povaze majitelů, jsme se v tomto případě opravdu přesvědčili. Velmi vstřícní majitelé s optimistickým životním postojem se výrazných, poutavých barev, které vábí oči již z dálky, nebojí. Kombinace červené fasády s tmavou střešní krytinou, bílými okny a plotem, to vše doplněno zeleným travnatým kobercem se příjemně zamlouvala i nám. Je to vítaná změna mezi okolními domky oděnými v nevýrazných barvách.

Zahradě dominuje pečlivě upravený trávník. Záhony s ještě nevyspělými dřevinami jsou odděleny betonovými svahovkami, které se za několik let skryjí pod výsadbami. A že se majitelé barev opravdu nebojí, dokazuje i mulčování barevnými štěpky od firmy Agro CS. Drcené dřevo jehličnanů zbavené kůry je přibarveno ekologicky nezávadnými barvami, které do zahrady vnesou vítané oživení v době, kdy tuto funkci ještě nemohou mladé rostliny zastat.

Hedvika Švejdová

Rádi nakupujete výhodně a se slevou? Pro slevové kupóny oBydleni.cz klikněte zde

Zahájit diskuzi Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

Vila s charakterem

Vila s charakterem

12.12.2006 | časopis Dům a zahrada | Bydlení čtenářů

Na domech je krásné, že jsou okamžitě čitelné. Dům se nemůže za nikoho schovat, vymlouvat se, mlžit. Musí přiznat barvu. Jako výsledek společného úsil... Celý článek

Prostor pro budoucnost

Prostor pro budoucnost

11.12.2006 | časopis Dům a zahrada | Bydlení čtenářů

Jednoduchost je v současné době architektonickou ctností, aniž se je třeba nutně uchylovat k projektování krabicových domů - to je krédo německého arc... Celý článek

Čelem ke slunečním paprskům

Čelem ke slunečním paprskům

1.12.2006 | časopis Dům a zahrada | Bydlení čtenářů

Kdo se někdy rozhodoval postavit rodinný dům, ví, že bylo nutné shromáždit a zvážit množství informací tak, aby konečné rozhodnutí zajistilo spokojené... Celý článek

Znovuzrození stoleté vilky

Znovuzrození stoleté vilky

28.11.2006 | časopis Dům a zahrada | Bydlení čtenářů

Mnoho českých měst i městeček se může pyšnit ulicemi, někdy dokonce celými čtvrtěmi zajímavých, v minulém století jistě atraktivních, honosných vilek.... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii