Působení barev: Modrá

1.9.2010 | časopis Náš útulný byt | Rubrika - Bydlení čtenářů

Působení barev: Modrá

Sponzorované odkazy:

Studená barva, jejíž působení v interiéru ne každému vyhovuje. Široká škála odstínů ale nabízí mnohostranné možnosti. (Zdroj - Náš útulný byt)

Tipy odborníka

● Barva ze všech barev nejstudenější a nejhlubší. Působí osvěživě a chladivě, klidně a elegantně a je příjemným kontrastem ke všemu rozpalujícímu, vnucujícímu se, nápadnému a hlasitému. Poskytuje uvolnění, duševní soustředění, také silné interní prožitky a spokojenost. Evokuje představu moře, hlubin a dálek, nekonečna a průzračného nebe. Spojuje se často s obory jako obchod, bankovnictví, pojišťovnictví, politika, doprava, proto vyvolá spíše sterilní pocit z interiéru než útulnou atmosféru.
● Dokáže snížit počet srdečních tepů, svalové napětí, dechovou činnost a stres. Je dobrá proti nespavosti. Působí desinfekčně, tiší bolest a odpuzuje hmyz.
● Některé odstíny vyzařují vážnost, vnitřní klid, volnost, ticho a zdrženlivost. Je znakem moudrosti a přemýšlivosti. Modrá podporuje vyváženost a umírněnost ,a stává se tak cennou pomocí pro stresované a neklidné lidi. Symbolizuje svěžest a harmonii. Z psychologického hlediska je barvou introvertů.
● V prostoru zdánlivě ustupuje, rozšiřuje obzory. Vedle bílé působí silněji, ale také věcně a chladně. Modrá se žlutou a také s plochami přírodního dřeva v sobě skrývá pohyb a aktivitu, cosi povzbuzujícího a oživujícího. Oproti červené a oranžové drží spolu se zelenou apetit na uzdě, proto se do kuchyní nedoporučuje.
● Jako doplňková barva k modré je nejlepší oranžová, červená nebo žlutá, která pokoj oživí a proteplí. Modrá je ideální do prostor, kde potřebujeme vyvolat pocit čistoty a uklidnit. Používá se hlavně na rozšíření prostoru, ale neměla by být v interiéru dominantní.

Indigo
Barva složená ze směsi ostatních barev zaujímá mezi ostatními zcela zvláštní pozici. Má velký význam pro meditaci a pro rozšíření vědomí. Uklidňuje, je vážná, navíc podporuje intuici a mimosmyslové vnímání. Je dobrou volbou pro slavnostní a mimořádná aranžmá.

Indigový odstín v jídelně nebo kuchyni potřebuje jako konstrast bílou nebo světlé dřevo. (Foto IKEA)

Názorný příklad kombinace výrazné modré a bílé barvy v interiéru pracovny. (Foto IKEA)

Ultramarín
Střední modř působí pevněji a uzavřeněji. Je to kompaktní a často dokonce tvrdá barva. Působí introvertně a podporuje poznání a inspiraci. Vyniká v kombinaci s bílou a světlým dřevem.

Dětský pokoj laděný do modrých tónů ocení hlavně malí námořníci. (Postel 7530 Kč, noční stolek 2912Kč, Alax)

Místo obkladů modrá omyvatelná výmalba? Proč ne. Koupelna bude mít hned větší šmrnc. (Foto Koupelny Sapho)

Modrá je ideální hlavně na doplňky! Slaďte si prostřený stůl při každé příležitosti do jednoho tónu. (Foto IKEA)

Šmolková
Světle modrá naopak podporuje komunikaci. Vzbuzuje pocity dálek, ticha, odhmotněnosti, ve velké ploše působí chladně a je třeba ji vyvážit teplejšími barvami a dřevem.

Dekor světlého dřeva doplněný lehkým odstínem modré navozuje pocit čistoty a klidu. (Foto IKEA)

Romantiku do pokoje vneseme jednoduše pomocí tapet s květinovým vzorem v něžných barvách a výraznějším lustrem. (Tapety Rasch, www.hornschucz.cz )

Praktické rady

● Modrá se nevíce hodí do koupelen a ložnic, popřípadě do některých typů pracoven a kanceláří.
● Používá se tam, kde chceme místnost ochladit, například pokud je pokoj směrován na jih a západ nebo v posledním patře panelákového domu.
● Pro děti do pokoje je vhodná po jejich dvanáctém roce, kdy se dítěti vyvíjí více abstraktní myšlení. Tmavá modrá se naopak pro malé děti nedoporučuje, protože je může deprimovat.
● Modrá na podlahu není nejlepší volba, protože vzbuzuje pocit nejistoty a představu chůze po vodě.
● Potlačuje chuť k delšímu pobytu, avšak působí velkorysým dojmem.

Modrá do ložnice
Protože modrá uklidňuje a ochlazuje, ložnice je jedno z mála míst, kde je modrá vhodná i ve velké ploše. Do tohoto prostoru si můžeme dovolit různé odstíny modré, ale je třeba důkladně vybrat doplňkové barvy a materiály. (Foto Alax)

Modrá jako doplňková barva
Použití modré barvy jako doplňkové je nejzajímavější volba. Celý interiér může být v klasických tlumených a nevýrazných tónech a modrou použijeme jen na závěsech, vázách a mísách, malých polštářcích nebo kusovém koberečku. Pokud nás tato kombinace omrzí, je výměna velmi jednoduchá. (Fototapety Rasch, www.hornschuch. cz)

Modrá do koupelny
Barva vody a vzduchu se hodí i do místa, kde probíhá každodenní hygiena a očista. Někteří z nás si nedokáží jinou barvu v koupelně představit, na druhé straně je mnoho lidí, kteří čekají, že koupelna bude útulná a v teplých tónech. Velkou roli hrají velikost místnosti, přítomnost denního osvětlení a naše pocity. (Foto Dulux)

Modrá a dřevo
Kombinace dřeva a modré je jedna z nejlepších. Dřevo může být jak velmi světlé, například bříza nebo bělený dub, ale také do oranžových tónů – třeba třešeň. Zajímavý kontrast je ořech a světle modrá, v tomto případě můžeme doplnit barevnou škálu o teplé barvy, jako je oranžová a červená. (Foto Alax)

Náš útulný byt

GE Money Bank

Zahájit diskuzi Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

Působení barev: Hnědá

Působení barev: Hnědá

8.9.2010 | časopis Náš útulný byt | Bydlení čtenářů

Zemité tóny přináší pocit jistoty, klidu a bezpečí, navíc krásně doplní výrazné barvy. (Zdroj - Náš útulný byt) Celý článek

Veletrh FOR ARCH již přilákal více než pět set  vystavovatelů

Veletrh FOR ARCH již přilákal více než pět set vystavovatelů

3.9.2010 | Redakce | Bydlení čtenářů

Na podzim proběhne v pražském veletržním areálu v Letňanech již 21. ročník mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH. Ke dni 10. 8. 2010 je přihlášen... Celý článek

Bydlení čtenářů: Budování terasy

Bydlení čtenářů: Budování terasy

31.8.2010 | Redakce | Bydlení čtenářů

"Před pěti lety jsme získali chalupu, starý statek ve středních Čechách, a první do čeho jsme se pustili, byla terasa, abychom tam mohli strávit příj... Celý článek

V americkém country stylu

V americkém country stylu

18.8.2010 | časopis Náš útulný byt | Bydlení čtenářů

Při stavbě vysněného domu se majitel inspiroval typickými domy z amerického venkova. (Zdroj - Náš útulný byt) Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii