Působení barev: Oranžová

15.9.2010 | časopis Náš útulný byt | Rubrika - Bydlení čtenářů

Působení barev: Oranžová

Sponzorované odkazy:

Barva vhodná jak pro obývací pokoje, kuchyně a jídelny, tak pro studovny a místa, kde se lidé scházejí. (Zdroj - Náš útulný byt)

Tipy odborníka

● Zářivě teplá, veselá, slavnostní, ale také agresivní. Je spojena s představou slunce, bohatství, zlata a úrody. Vyjadřuje vitalitu a sílu ducha. Symbolizuje štěstí, intelekt a koncentraci. Nese v sobě velmi pozitivní náboj a je vnímána jako barva úspěchu a radosti. Působí v interiéru velmi dominantně.
● Je to smíšená barva, má v sobě energii rudé i žluté. Díky příměsi červené působí na fyzickou kondici, na inteligenci má zase vliv příměs žluté. Celkové vyznění oranžové závisí na tom, jaký bude poměr těchto dvou složek.
● Má hřejivé a oživující účinky na lidský organizmus. Bývá pokládána za nejteplejší barvu, dojem tepla v místnosti prý zvyšuje dokonce až o 4 °C. Podporuje chuť k jídlu i k dalším aktivitám. Dodává radost a elán do života. Povzbuzuje komunikaci a zvyšuje zdravou ctižádost. Podporuje také rozvíjení vědomí a rozhled, napomáhá lehčímu přijímání a zpracování myšlenek. Posiluje optimizmus, odvahu a sílu vůle. Dodává energii především nervovému systému, což se projevuje zejména lepším zvládáním stresu. Také posiluje pozitivní myšlení a sebedůvěru. Je tedy účinným prostředkem proti depresi, nespokojenosti a pesimizmu. Může také potlačit obavy a psychické blokády. Toto barevné chvění pomáhá přemoci citové výbuchy, uvést emoce na správnou kolej a dosáhnout nad sebou kontrolu. Lidé, kteří mají tuto barvu v oblibě, bývají přemýšliví a upřímní.

Cihlová
Je tlumená a tmavá. Její zemité tóny zužují prostor, proto s ní musíte pracovat uvážlivě. Někdy působí až pompézně. V kombinaci s hnědou a zlatou docílíte luxusního dojmu.

Do obývacího pokoje je tato barva ideální. Rozproudí komunikaci a zábavu. Pokud ji použijete ve výrazném odstínu na stěny, vybírejte doplňky i ostatní zařizovací prvky uvážlivě, aby barvy zůstaly v harmonii a oranžová vše nepřebila. (Foto: A. S. Création)

Metodou tón v tónu je zařízen tento výrazný interiér. Zde se objevuje hned několik odstínů této barvy. (Foto: A. S. Création)

Pohovka Banzai italského výrobce Satis nabízí pohodlné sezení díky polohovatelným sedákům i opěrákům.(Trojkřeslo od 83 800 Kč, JV Pohoda)

Pomerančová
Výrazná a ostrá barva. Syté odstíny působí dominantně, u citlivějších osob mohou vyvolávat až neklid a úzkost. V interiéru je vhodná na solitéry a doplňky.

V okolí by se měla objevit šedá, bílá, světle modrá nebo černá, aby byla aktivní oranžová potlačena. (Foto: Kuchyně Hanák)

Do dětského pokoje vyberte raději jinou barevnost, malé dítě oranžovou nevnímá – je lepší pro odrostlejší děti. (Foto: Alax)

Jen pro odvážné je kombinace tapety s divokým vzorem a oranžových doplňků. (Foto: A.S. Création)

Meruňková
Světlá oranžová. Obnovuje, oživuje a může odstranit emocionální blokády. Pastelové tóny prosvětlí a zútulní tmavé mísnosti.

Tmavé dřevo si žádá jemné tóny meruňkové, světlé dřevo naopak výraznou pomerančovou barvu. S třešní působí oranžová fádně a nevýrazně. (Foto: A.S. Création)

Křeslo od rolfa benze je trefa do černého, když chcete mít jistou kvalitu. Vyberte ho v neutrálních tónech a hrajte si více s barvami stěn. (Cena v kůži od 80 600 Kč, Inpro CZ)

Teplé a výrazné tóny nejsou do ložnice obvyklé. Při výběru vhodných odstínů byste se měli řídit hlavně vlastním pocitem.(Foto: A.S. Création)

Náš útulný byt

Zahájit diskuzi Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

Působení barev: Černá & bílá

Působení barev: Černá & bílá

22.9.2010 | časopis Náš útulný byt | Bydlení čtenářů

Neotřelá kombinace dvou protikladných barev je opět v módě! (Zdroj - Náš útulný byt) Celý článek

Tváří veletrhu se stala herečka a milovnice bytového designu Alice Bendová

Tváří veletrhu se stala herečka a milovnice bytového designu Alice Bendová

21.9.2010 | PR článek | Bydlení čtenářů

Tváří veletrhu FOR INTERIOR se stala herečka Alice Bendová, kterou můžete znát ze seriálu Velmi křehké vztahy, z filmu Báječná léta pod psa nebo z tel... Celý článek

Působení barev: Hnědá

Působení barev: Hnědá

8.9.2010 | časopis Náš útulný byt | Bydlení čtenářů

Zemité tóny přináší pocit jistoty, klidu a bezpečí, navíc krásně doplní výrazné barvy. (Zdroj - Náš útulný byt) Celý článek

Veletrh FOR ARCH již přilákal více než pět set  vystavovatelů

Veletrh FOR ARCH již přilákal více než pět set vystavovatelů

3.9.2010 | Redakce | Bydlení čtenářů

Na podzim proběhne v pražském veletržním areálu v Letňanech již 21. ročník mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH. Ke dni 10. 8. 2010 je přihlášen... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii