Sen o vlastním bydlení se v loňském roce mnohým splnil

15.3.2017 | PR článek | Rubrika - Finance

Mít vlastní bydlení je sen mnohých. Nízké úrokové sazby hypoték posledních let k tomuto nejen českému snu výrazně dopomohly. Sjednat si úvěr na bydlení nebylo nikdy snazší a důkazem tomu jsou i čísla, která jasně poukazují na to, že počet poskytnutých hypoték se od roku 2010 více než zdvojnásobil.

Sen o vlastním bydlení se v loňském roce mnohým splnil

Většina Čechů touží po vlastním bydlení. Mít svůj byt či dům považují za nutnost, prestiž a důkaz vyšší životní úrovně. Za svou nemovitost jsou lidé ochotni zaplatit vysoké částky a nevadí jim, že bankovní hypotéka bude součástí jejich rodiny i po dobu desítek let. Nad tím vším vítězí pocit vlastnictví.

Rok 2016 byl pro hypotéky rokem rekordů

Touhu po vlastním domově podpořily nyní rekordně nízké úrokové sazby. Ty již dávno nedosahují 5,8 %, jako tomu bylo v létě roku 2008. Od té doby nabízely banky klientům jen nižší sazby. V loňském roce v březnu úrok prolomil dokonce hranici 2 %, ještě ten samý rok dosáhly sazby svého rekordního minima. Nejvýhodnější hypotéka byla poskytována v listopadu a v prosinci s úrokem 1,77 %, od ledna 2017 úroky opět vstoupají vzhůru. Stále jsou však velmi lákavé.

Není divu, že za posledních pět let lidé brali hypoteční banky doslova útokem. Potvrzují to i data Ministerstva pro místní rozvoj.

 

Rok

Počet hypotečních úvěrů poskytnutých na bydlení (v ks)

Smluvní jistina hypotečních úvěrů poskytnutých na bydlení (v Kč)

Úroková sazby (v %)

2012

65 856

108 711 831

3,51

2013

81 715

132 685 472

3,05

2014

76 965

128 829 192

2,44

2015

92 356

167 882 246

2,14

2016

100 338

197 065 085

1,89

Zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj ČR a Hypoindex.cz

Zájem o hypotéky vzrostl i ze strachu z omezení

Jen nízké úrokové sazby nepodpořily rekordní zájem o sjednání hypotéky. Také nový zákon o spotřebitelském úvěru a blížící se omezení centrální banky mnozí nebraly na lehkou váhu. Česká národní banka vydala několik doporučení, která se týkala hypoték již v loňském roce, omezení ale budou pokračovat i letos. Konkrétně v dubnu by se výše půjčky opět měla snížit podle hodnoty nemovitosti.

Konec 100% hypoték ale rozhodně není konečná pro ty, kteří chtějí bydlet ve vlastním a nemají žádné úspory. Doporučení ČNB je možné obejít, a to například kombinací více úvěrů. V tomto případě přijde vhod nejen stavební spoření, ze kterého je možné sjednat výhodný úvěr. Ten pak skombinovat s hypotečním úvěrem v maximální výši 90 % hodnoty nemovitosti.

Ne vždy se vyplatí bydlet ve vlastním

Žít ve vlastním je pro mnohé pocit k nezaplacení. Bohužel někteří se nechají snem o koupi nemovitosti natolik ovlivnit, že zapomínají racionálně uvažovat. Ne vždy, ne všude a ne všem se totiž vyplatí pořizovat si byt či dům. Stále jsou města, kde se koupě bytu kvůli nízkým nájmům vůbec nevyplatí. V Praze přijde vhod vlastnit menší byty, avšak velké bytové jednotky je lepší si pronajmout.

Porovnávat jen ceny nájmů a kupní ceny bytů nestačí. Před sjednáním dlouholetého úvěru je dále důležité dobře vypočítat hypotéku, zda opravdu budete mít na její splácení, a stejně tak je vhodné si položit otázku, co očekáváte od budoucnosti. I přestože jsou Češi konzervativní a nechtějí se stěhovat za prací a nechce se jim platit nájem do „cizí kapsy,“ občas je zapotřebí podívat se na vše z širšího pohledu a přiznat si, že vše je možné.

Zahájit diskuzi Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

Výhodná elektřina: Vyplatí se vám taky?

Výhodná elektřina: Vyplatí se vám taky?

17.3.2017 | PR článek | Finance

Vytápění elektřinou je čím dál oblíbenější než starý dobrý plyn. I ti největší odpůrci už to vzdali. A ještě rádi přiznali, že se dá s elektřinou i ši... Celý článek

Tipy na šetření vodou

Tipy na šetření vodou

16.3.2017 | PR článek | Finance

Věděli jste, že běžná čtyřčlenná rodina utratí ročně přibližně 200 000 litrů pitné vody ročně? Pojďme se podívat, jak můžeme toto číslo snížit. Každý ... Celý článek

Elektřina umí mile překvapit. Ale jen na správném místě!

Elektřina umí mile překvapit. Ale jen na správném místě!

8.3.2017 | PR článek | Finance

Elektřinou u nás prozatím vytápějí jen fajnšmekři. Zbylí odběratelé v její vyšší ceně nevidí nic, co by je příliš lákalo. Málokdo ale tuší, že i s vyš... Celý článek

Americká hypotéka: Na co si dát pozor a jaké jsou její výhody

Americká hypotéka: Na co si dát pozor a jaké jsou její výhody

4.2.2017 | PR článek | Finance

Americká hypotéka může být jedním z prvních krůčků ke splnění vašich snů. Ať už si přejete cokoliv, tato neúčelovou hypotéka vám pomůže. Tento typ hyp... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii