Stavba vnitřního krbu 1. díl

8.11.2007 | Ceskykutil.cz | Rubrika - Krby a vytápění

Stavba vnitřního krbu 1. díl

Sponzorované odkazy:

Chceme-li si postavit krb nebo kachlová kamna svépomocí, můžeme snadno splakat nad výdělkem. Postavit kamna nebo krb tak, aby měly správný odtah a vyhřály místnost za každého počasí je kumšt, který neumí každý. Lépe je proto obrátit se na odbornou firmu, mistra krbaře nebo alespoň šikovného kamaráda se zkušeností.

Pečlivě rozmyslet je potřeba především to, jestli si pořídíme krbová nebo kachlová kamna, krb s otevřeným topeništěm nebo uzavřenou krbovou vložkou. Každý dům či byt potřebuje přizpůsobit topení na míru, důležité je i to, zda bude krb či kamna sloužit jako hlavní zdroj topení nebo jen na přitápění a vytvoření příjemné atmosféry.

Postup

1. Nejdůležitější je vybrat pro krb správné místo. Mělo by být uprostřed místnosti nebo tak,aby se teplo rovnoměrně šířilo. Musí být rovněž vhodný prostup do vyšších pater a na střechu.

2. Po vybrání místa se začnou do stěny značit obrysy, tvar a umístění opláštění komínu krbu. Po obvodu opláštění vysekáme do stěny drážky do kterých bude provázáno cihlové obložení komínu krbu.

3. Pro vestavbu krbu je výhodou silná obvodová zeď, do které je možné krbovou vložku částečně zapustit. Krb tak nebude tolik zasahovat do místnosti. Zapuštění je nutné volit uvážlivě s ohledem na porušení nosnosti stěny.

4. Vnější tvar krbu snadno dotvoříme pomocí tvárnic z porobetonu, ty jdou snadno opracovávat pomocí ruční pily s vidiovým ozubením.Ze stejného materiálu připravíme i soklík pro oblý tvar pod krbem.

5. Do silné stěny je možné okopírovat otisk zadní stěny krbu.Cihly odstraníme nejlépe pomocí sekáče nebo vrtacího kladiva s příklepem.

6. Krbová vložka je umístěna na částečně podvěšeném betonovém soklu ve tvaru půloblouku.

7. Oblouk pod krbovou vložkou, který bude ve vzduchu, je třeba vyšalovat/obednit/ a vybetonovat.Pro vhodný tvar si vyrobíme šablonu.

8. Pro izolaci krbu a komína jsme použili silnou tepelně izolační vatu v rolích potaženou hliníkovou folií.Na přesný rozměr ji můžeme zakrátit pomocí ostrého řezáku, pracujeme v rukavicích.

9. Na dostatečně vytvrdlý vybetonovaný základ můžeme postavit krbovou vložku, zkontrolovat její usazení pomocí vodováhy a začít s přípravou na obezdívání.

10. Pro stavbu a instalaci krbové vložky a její tepelnou účinnost je důležitá kvalitní izolace s tepelnou folií, teplo tak nemizí studenou stěnou ven ale zůstane v místnosti.

11. Krbová vložka je napevno usazena a ozdobný soklík dozděn a vybetonován, můžeme tedy začít s opláštováním a vyzdíváním komínového pláště.

12. Do spodních tvárnic je nutné vyříznout otvory pro větrací průduchy, které budou sloužit k sání a pro výdech teplého vzduchu.Průduch připravíme na velikost konkrétní zakoupené mřížky.

13. Cihly, kterými je krbová vložka obezděna, jsou odolné proti vysokým teplotám, jsou tenké, aby nezabíraly příliš prostoru místnosti Vhodné jsou lehčené porézní,ve větším formátu, práce s nimi rychle přibývá.

14. Tvárnice obložení komína jsou skládány na vazbu, kratší částí jsou kotveny do drážky ve stěně a navázány na cihly zdiva.Z vnitřní strany je opláštění vyloženo tepelnou izolací.

TIP: Jsou-li některé části krbu ovládány elektricky,(např.klapka pro vpouštění vzduchu, ventilátory), je potřeby připravit pro ně rozvody, což musí udělat elektrikář.

Článek je převzatý z hobby magazínu www.ceskykutil.cz.

Zahájit diskuzi Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

KOSKA cz – voda-plyn-topení-koupelny pro každého

KOSKA cz – voda-plyn-topení-koupelny pro každého

20.10.2008 | PR článek | Krby a vytápění

Zařizujete si novou koupelnu, kupujete nový plynový kotel nebo vás prostě jen zajímají nejnovější trendy z oboru voda-plyn-topení-koupelny? Potom jste... Celý článek

Pohoda u domácího krbu

Pohoda u domácího krbu

24.1.2008 | | Krby a vytápění

Způsob vytápění, který postupem času vymizel, se opět získal velkou oblibu. Mnozí lidé si pořizují krb pouze jako estetický doplněk, u kterého se příl... Celý článek

Kouzlo nespoutaného živlu

Kouzlo nespoutaného živlu

14.6.2007 | časopis Dům a zahrada | Krby a vytápění

Oheň je silným symbolem a archetypem domova, bezpečí, soudržnosti a rodinného krbu. Kromě toho zvuk praskajícího dřeva vnáší do místnosti romantickou ... Celý článek

Teplo rodinného krbu

Teplo rodinného krbu

24.11.2006 | časopis Dům a zahrada | Krby a vytápění

Obyčejné prostory obývacího pokoje, pracovny nebo obytné kuchyně promění v okouzlující, vnese do nich magické teplo, vůni dřeva a zvuk praskajících po... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii