Kuchyň, kde se dobře vaří a chutná už při prvním pohledu

10.5.2013 | Redakce | Rubrika - Kuchyně

Sponzorované odkazy:

Nemusíte bydlet v novém domě, abyste si dopřáli krásnou kuchyň. Zrekonstruovat lze i starý venkovský domek a vytvořit si v něm interiér se všemi vymoženostmi, které k dnešku patří. Tedy i moderní kuchyň.

Kuchyň, kde se dobře vaří a chutná už při prvním pohledu

Červená barva podporuje chuť k jídlu a působí vesele. Zvýšený barový pult "kryje" výhled od stolu, takže stolující vidí jen uklizenou kuchyň.

V přízemí rodinného domku postaveného svépomocí byla původně úzká kuchyň a obývací pokoj. Vzájemně je spojovalo pouze "vydávací okénko" jako ve školní kuchyni. 

Z obýváku byl přímý vstup do ložnice, což také není právě praktické, protože ten, kdo jde spát dříve, může být rušen návštěvou či televizí. Koupelna pak byla maličká, stejná, jako bývají v umakartových jádrech panelových domů.

Majitelé se proto obrátili na odborníky z firmy Kouba Interier.  "Jako první jsme museli vyřešit dispozici, aby byla funkční a rodina s dvěma malými dětmi tu mohla pohodlně bydlet," vysvětluje Ing. Alena Koubová z výše jmenované firmy.

Kuchyň va tvaru U dovoluje díky 120 cm široké uličce volný pohyb i pro dvě míjející se osoby.

Domov v přízemí

Majitelé sice počítají s tím, že k bydlení využijí časem i podkroví, ale zatím jim nezbývají finance na jeho úpravy. Na prvním místě byla proto úprava přízemí.

Kuchyně se přesunula do bývalé ložnice a spojila se navíc s obývacím pokojem, aby měla maminka dost místa a neztrácela kontakt s dětmi. Ing. Koubová navrhla také propojit kuchyni s předzahrádkou, kam dříve vedlo z ložnice pouze okno. Teď díky francouzskému oknu lze po pár schůdcích "vyběhnout" na zahrádku pro čerstvou pažitku nebo mrkev. Ve zbývající části přízemí vznikly dva pokoje, které zatím slouží jako ložnice a dětský pokoj. Časem se přesunou do podkroví, dole tak vznikne pokoj pro hosty a pracovna.

Teď ovšem přichází na řadu "srdce domu" neboli kuchyně. Ta dostala tvar písmene U, aby vznikla velká pracovní plocha a maminka se zbytečně při vaření nenaběhala. Takto jí stačit udělat dva či tři kroky a je hned u pracovní zóny, kterou potřebuje.

Nábytek vyrobila firma Kouba Interiér na míru z lamina, dvířka kryje lesklá fólie. To je pro rodinu s malými dětmi dobrá volba, protože tento materiál je mnohem odolnější vůči mechanickému poškození, zejména nárazu, než třeba lak. Zapuštěné úchytky jsou kvůli bezpečnosti dětí také velmi důležité stejně jako použití indukční varné desky. U ní totiž zůstává sklo varné desky chladné, ohřívá se jen od dna hrnce či pánve a rychle chladne, zatímco u sklokeramické varné desky dosahuje teplota během vaření i v blízkosti používaných plotýnek vysokých teplot. Pro komfortní užívání byly zvoleny kvalitní výsuvy, výklopy i zásuvky s tichým dorazem. Trouby jsou umístěny tak, aby se nemusela majitelka pracně ohýbat.

S podlahou ladí i jednoduchý lavicový stolek pod televizi, který byl vyrobený na míru.

Efektní je LED osvětlení, použité například v prosklené skříňce u barového pultu. Výsledný luxusní dojem z celé kuchyně podtrhuje výrazná dřevěná podlaha, která vynikne právě ve spojeném prostoru kuchyně a obývací části. Je upravena pouze olejováním, takže případné šrámy lze opět napustit olejem. Dřevo nabízí měkký, teplý a také tichý nášlap.

Text: Martina Fleischmannová

Foto: Jaroslav Kvíz

Návrh: Ing. Alena Koubová

Zahájit diskuzi Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

Jak použít dřevo pro útulné bydlení

Jak použít dřevo pro útulné bydlení

2.1.2014 | časopis Náš útulný byt | Kuchyně

Kuchyňské sestavy z masivního dřeva nebo s dýhovaným povrchem přirozeně navazují na hlavní obytnou místnost. Celý článek

Jak si správně zařídit svou kuchyň

Jak si správně zařídit svou kuchyň

3.6.2013 | Redakce | Kuchyně

Kuchyň je a bude vždy považována za srdce domu. Každý má svoji představu o ideální kuchyni. Ta by měla být uspořádaná tak, aby byla především maximáln... Celý článek

Milánsky salon

Milánsky salon

24.4.2013 | časopis Náš útulný byt | Kuchyně

Přinášíme vám žhavé novinky a aktuální trendy z hlavního nábytkářského veletrhu v Evropě – Salone Internazionale del Mobile. Celý článek

Ať Vám chutná

Ať Vám chutná

26.3.2013 | časopis Náš útulný byt | Kuchyně

Správné prostorové řešení, dokonale fungujíci spotřebiče a vkusné barvy: to je ideální kuchyně současnosti. Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii