Vinný sklípek s dokonalými podmínkami může mít v kuchyni každý

9.10.2013 | Redakce | Rubrika - Kuchyně

Sponzorované odkazy:

Vinotéka vypadá na první pohled jako chladnička s prosklenými dveřmi. Odlišuje se ale svou konstrukcí. Pro dlouhodobé a správné uložení vína je nutná stálá teplota, doporučená vlhkost, nulové vibrace, přítmí a ochranné sklo proti UV záření. To jsou nejlepší podmínky pro perfektní skladování a archivování vína. Na trhu jsou vinotéky, který veškerý požadovaný komfort nabízí.

Vinný sklípek s dokonalými podmínkami může mít v kuchyni každý

Kvalita vína závisí na mnoha faktorech. Například na půdě, hroznech, zpracování a pak na správném uskladnění. Nejnovější vinotéky proto nabízí přesné nastavení teploty a roložení vlhkosti uvnitř přístroje. Jsou tedy ideální i k dlouhodobému archivování. Součástí vinotéky je vnitřní ventilátor a zároveň tolik potřebný antivibrační systém. Ten zajistí ideální podmínky pro skladování vína. Teplotu vinotéky lze většinou nastavit od 4 °C do 20 °C. Stupně jsou viditelné na digitálním displeji.

Některé modely také nabízí digitální indikaci teploty pro každou část vinotéky zvlášť.
Různé druhy vína je tak možné temperovat nezávisle na sobě. Vinotéka vám tak zaručí, že je o vaše víno co nejlépe postaráno.

Pro archivování je nejlepší teplota kolem jedenácti stupňů. Servírovací teplota se ale u jednotlivých druhů vín liší. Začíná na šesti stupních u šampaňského a končí kolem osmnácti stupňů u těžkých červených vín.

U vína je nutné si také dát pozor na vibrace. Ty totiž rozvíří drobné částice v lahvi a naruší tím proces zrání. Vinotéky proto mají speciální kompresory s klidným chodem. Díky klidu bez sebemenších otřesů získají vína dokonalé podmínky pro dozrání a rozvinutí vůně.

Vinotéky nabízí výsuvné dřevěné police, které lze i vyndat a zvětšit tak prostor. U většiny prodávaných přístrojů jsou přiložené etikety, díky kterým se budete ve vinotéce lépe orientovat.
 
Na trhu si můžete vybrat z různých druhů vinoték. V nabídce jsou samostatně stojící i vestavné. Bonusem navíc jsou uzamykatelná dvířka, která ochrání vaše cenné zásoby.

Příležitost zazářit

Kvalitní těžká červená vína by se neměla nalévat do skleniček přímo z lahve. Je lepší je nejprve přelít do karafy: tím se víno zbaví usazenin a může "dýchat." Víno lijte do karafy pomalu, hrdlo lahve přitom držte proti světlu, abyste na něj viděli.

Pokud zahlédnete jakoukoli usazeninu, přestaňte víno nalévat, chvíli počkejte a pak teprve pokračujte. Tento postup opakujte tak dlouho, dokud není celý obsah lahve v karafě.

Autor: aka

Zdroj foto: Whirlpool

Zahájit diskuzi Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

Napnutý rozpočet

Napnutý rozpočet

20.6.2014 | časopis Náš útulný byt | Kuchyně

Návrh a realizace interiéru není vždycky jen věc designu, barevnosti materiálů a dispozičních řešení, často hraje největší roli finanční limit rodiny. Celý článek

Jak vybrat kuchyň pro malou nebo velkou rodinu? Záleží na barvě i na šuplících

Jak vybrat kuchyň pro malou nebo velkou rodinu? Záleží na barvě i na šuplících

31.1.2014 | PR článek | Kuchyně

Čím se řídí výběr kuchyně pro velkou rodinu, mladý pár, seniory nebo úspěšného muže? Třeba tím, jaký vliv mají barevné plochy nábytku na naše smysly. ... Celý článek

Okno do kuchyně

Okno do kuchyně

15.3.2016 | časopis Náš útulný byt | Kuchyně

„V každé věci je skryta krása, ale ne každý je schopen ji vidět.“ V duchu této letité moudrosti jsme se podívali na staré vyřazené dveře a okna najedn... Celý článek

Pravidla chlazení. Kam uložit potraviny, aby byly co nejčerstvější

Pravidla chlazení. Kam uložit potraviny, aby byly co nejčerstvější

5.8.2013 | Redakce | Kuchyně

Ukládání v chladničce by mělo mít svůj systém. Nejhorší je naskládat nákup do polic bez rozmyslu. Každý prostor má totiž jinou vlhkost. Zároveň každá ... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii