Jak a čím zasklít střešní okna a jak uspořit energii

14.9.2009 | PR článek | Rubrika - Okna a dveře

Jak a čím zasklít střešní okna a jak uspořit energii

Podkroví domu je třeba dokonale zaizolovat proti slunečnímu žáru v létě, proti chladu v zimě, a po celý rok proti dešti a nepohodě. Výběr vhodných skel, která přesně odpovídají našim požadavkům, je proto mimořádně důležitý.

Tepelně-izolační vlastnosti okenních skel se řídí tím, zda má budova vyhovět běžným normám pro energetickou úspornost, nebo je překročit a dosáhnout nízkoenergetického nebo dokonce pasivního standardu. Hodně také záleží na tom, jak je střecha situovaná vůči světovým stranám. Můžeme totiž klást důraz na to, aby teplo neunikalo z budovy ven, nebo na to, aby se interiéry vlivem slunečních paprsků nepřehřívaly.

A na čem tepelně-izolační vlastnosti okenního zasklení závisí? Na vrstvě plynu mezi tabulemi skla, na tom, zvolíme-li dvojsklo nebo trojsklo, a také na vlastnostech samotného skla. Sledujte především hodnotu tepelné prostupnosti okna a skla, vyjádřenou koeficienty U. Čím jsou tyto hodnoty menší, tím menší budou i tepelné ztráty. V případě ochrany před nechtěným teplem v létě je ale důležitější součinitel prostupu tepelného slunečního záření g. Okna situovaná na jih, u nichž záleží na ochraně před přehříváním více, můžeme opatřit skly se speciální úpravou, snižující prostup tepla o 25-40 %.

Uveďme si několik zajímavých tipů z nabídky zasklení střešních oken společnosti VELUX. Nejvyšší úspory energie zajistí zasklení s označením --65, jedná se o izolační trojsklo s vynikajícími tepelně technickými parametry, určené pro nízkoenergetické stavby. Koeficient tepelné propustnosti skla Uskla = 0,5 W/(m².K). Proti hluku a přehřívání výrobce doporučuje zasklení s označením --60, energeticky úsporné izolační dvojsklo se zvýšenou odolností vůči mechanickému poškození, s lepšími zvukově izolačními vlastnostmi a se samočistící úpravou, jehož koeficient Uskla = 1,0 W/(m².K). A konečně zasklení s označením --73 představuje variantu bezpečnou a samočistící. Jde o energeticky úsporné izolační dvojsklo se zvýšenou odolností vůči mechanickému poškození, s lepšími zvukově-izolačními vlastnostmi a samočisticí úpravou. Koeficient Uskla = 1,1 W/(m².K).

Nízkoenergetické trojsklo s označením --65 od společnosti VELUX.
Na střešní okna VELUX se zasklením --65 či --62 můžete žádat dotaci v programu Zelená úsporám.


Připomeňme si, že úspor energie v domě můžeme docílit i jinak: především správným chováním obyvatel budovy. Například častým větráním jak v létě (ušetříme náklady za provoz klimatizace či větráků), tak i v zimě (vlhkost vzduchu absorbuje mnoho tepla, a to vede k vyšším nákladům za topení). Při větrání využíváme komínového efektu nebo příčného provětrávání, to znamená, že otevřeme více oken v různých výškách nebo na různých stranách domu naráz. Pak stačí větrat jen krátce. V létě využíváme nočního chlazení větráním.

Tepelně-izolační vlastnosti oken posílíme i využitím zvláštních prvků při instalaci: vynikající tip je zateplovací sada BDX od společnosti VELUX. Izolační vlastnosti dále zlepší i předokenní rolety, které dokáží zachytit většinu tepla ze slunečního záření dopadajícího na střechu, navíc izolují i proti hluku a v zimě i před chladem. Venkovní markýzy zajistí příjemné klima v podkroví a ochrání interiér před přehříváním, navíc síťová struktura markýzy neomezuje výhled ven.

Společnost VELUX dále nabízí systémy domácí automatizace, díky nimž můžeme větrat střešními okny VELUX i během naší nepřítomnosti, nebo stahovat a vytahovat rolety a tím regulovat teplotu v interiéru. Okno může být opatřeno i dešťovým senzorem, který je při dešti automaticky uzavře. Možnosti jsou široké.

Předokenní roleta a venkovní markýza VELUX chrání střešní okna před teplem a zaručují tak příjemné klima v interiéru. Domácí automatizace pomůže zlepšit klima v podkroví a zároveň šetří energii, která by byla spotřebována na provoz klimatizace v letním období či za topení v období zimním.

Montáž střešních oken a doplňků je nejlépe svěřit některé firmě ze seznamu certifikovaných montážních firem. Kontakt včetně možnosti jednoduchého objednání montáže kdekoli v České republice najdete na www.velux.cz. S typem výrobku, velikostí, zasklením či materiálovým provedením oplechování a lemování vám krok za krokem pomůže e-konfigurátor, který vám automaticky spočítá cenu vybrané sestavy. Nabídku výrobků VELUX si můžete prohlédnout ve firemních vzorkovnách v Brně a v Praze.

Přečtěte si související články:
Vybíráme střešní okna
Čerstvý vzduch a zdravé vnitřní klima v podkroví
Střešní okna – dostatek světla a krásný výhled

Počet komentářů (1) Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

Trocal 88+  Investice do budoucnosti

Trocal 88+ Investice do budoucnosti

19.10.2009 | PR článek | Okna a dveře

Známé úsloví praví, že lepší je nepřítelem dobrého… Stejně jako v ostatních odvětvích lidské činnosti, tak i v oblasti výplní otvorů – tedy oken a dve... Celý článek

Než koupíte plastová okna ...

Než koupíte plastová okna ...

13.10.2009 | PR článek | Okna a dveře

Plastová okna nejsou úplně běžným produktem. Orientovat se v současné nabídce je problém i pro odborníky, natož pro laika. Pokud stojíte před tímto pr... Celý článek

Nová tvář skleněných dveří

Nová tvář skleněných dveří

9.9.2009 | Redakce | Okna a dveře

K výrazným a nepostradatelným prvkům každého interiéru patří bezesporu dveře. Abychom hned v úvodu upřesnili – nikoli dveře vstupní či venkovní, řeč ... Celý článek

Vybíráme střešní okna

Vybíráme střešní okna

7.9.2009 | PR článek | Okna a dveře

Orientovat se v široké nabídce střešních oken není snadné, a navíc bychom neměli zapomenout na pořízení vhodných doplňků. Jak při výběru postupovat? Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii