Nepodceňujte výběr vhodného zasklení nových oken

16.4.2013 | PR článek | Rubrika - Okna a dveře

Výběr nových oken se často soustředí na parametry profilového systému, ale minimálně stejně důležité jsou i vlastnosti zasklení. Věnujme se podrobněji charakteristikám zasklení.

Nepodceňujte výběr vhodného zasklení nových oken

 

Parametry zasklení

Zasklení tvoří většinou 70% celého okna, proto je velmi důležité zvolit zasklení s nízkými hodnotami prostupu tepla. Jen okna s kvalitním zasklením přinesou skutečnou úsporu nákladů na vytápění. Prostup tepla oknem Ug charakterizuje, kolik energie projde metrem čtverečním skla při rozdílu vnější a vnitřní teploty jeden stupeň. Čím nižší je hodnota Ug, tím je zasklení úspornější.

Při pořízení oken s dvojsklem je standardem hodnota prostupu tepla zasklením Ug=1,1. V současnosti jsou ale nejžádanější okna s trojsklem, kde se hodnota Ug pohybuje mezi 0,5 – 0,7. Trojskla v kombinaci s kvalitním profilem jsou tak vhodná i pro nízkoenergetické a pasivní domy.

Pro lepší izolaci jsou vnitřní strany vnějších a vnitřních skleněných tabulí opatřeny speciální tenkou vrstvičkou vzácných kovů. Tenká vrstva kovu výrazně zlepšuje tepelně izolační vlastnosti a zároveň způsobuje menší prostup slunečního světla a tepla do interiéru. Prostup tepla tak není jediný důležitý parametr, je třeba zajímat se také o světelnou propustnost – tj. množství světla (v %) kolik projde do interiéru a solární faktor – tj. množství sluneční energie (v %), které projde do interiéru.

Od podzimu do jara chceme do interiéru dostat co nejvíce slunečního tepla, pokud zvolíme zasklení s příliš nízkým solárním faktorem, půjde do interiéru méně tepla.  V létě potřebujeme naopak okna vhodně odstínit. Je proto třeba volit vhodnou kombinaci vlastností tepelně izolačních vlastností, solárního faktoru a prostupnosti světla s vhodným např. vnějším stíněním.

  

Skladba zasklení a hloubka uložení skla

Pokud hovoříme o dvojskle nebo trojskle pak jde o skleněné tabule obvykle tloušťky 4 mm u větších ploch i 6 mm a více milimetrů spojené tzv. meziskelním rámečkem. Prostor mezi skly je hermeticky uzavřen a vyplněn nejčastěji argonem nebo dražším kryptonem. Velmi důležité jsou vlastnosti meziskelního rámečku.

Ještě před několika lety byl běžný nerezový nebo hliníkový rámeček, které byly v současnosti prakticky zcela nahrazeny teplými rámečky plastovými. Plastové rámečky dají oknům výrazně lepší tepelně izolační vlastnosti a omezují tvorbu oroseného proužku v dolní části oken. Na vlastnosti zasklení má také vliv šířky meziskelního rámečku, běžné jsou rámečky šířek 16 mm nebo 18 mm.

Hloubka uložení skla v okenním rámu má vliv zejména na kondenzaci vodních par v místě okrajů skla. Jednoduše řečeno, čím je sklo uloženo hlouběji tím budou mít okna lepší tepelně izolační vlastnosti a omezí se kondenzace vody.

 

Speciální typy zasklení

Zasklení však nemá jen za úkol ochranu před nepřízní počasí a chladem, od zasklení oken můžeme požadovat mnohem více.

Do oken v přízemí je vhodné zvolit bezpečnostní lepené sklo, které výrazně znesnadní přístup nezvaným návštěvníkům. Na utlumení venkovního hluku má podstatný vliv protihlukové zasklení, jde buď o silnější skleněné tabule, nebo lepené sklo se speciální fólií.

V případě zájmu o designové a funkční speciality existují vedle ornamentálního zasklení také např. tónovaná skla, protisluneční či reflexní skla apod. Pokud vybíráte okna, oslovte poptávkou i tradiční českou značku Vekra okna. Odborní konzultanti Vám ochotně vše vysvětlí a navrhnou řešení přesně podle Vašich představ. 

Zahájit diskuzi Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

Dveřní kliky, které padnou každé domácnosti

Dveřní kliky, které padnou každé domácnosti

4.6.2013 | PR článek | Okna a dveře

Dveřní kliky jsou mechanická zařízení používaná k zavírání a otevírání dveří a dalších podobných záklopných mechanismů. Dveřní kliky jsou viditelně vy... Celý článek

Dřevěná eurookna s perfektní ochranou

Dřevěná eurookna s perfektní ochranou

27.5.2013 | PR článek | Okna a dveře

Dřevěná eurookna jsou stále žádanější, a to zejména kvůli přírodnímu dřevu i dalším nesporným výhodám. Péče o ně bývá vnímána jako nevýhoda, s kvalitn... Celý článek

3 + 3 x 8 … trochu matematiky kvalitních plastových oken

3 + 3 x 8 … trochu matematiky kvalitních plastových oken

9.4.2013 | PR článek | Okna a dveře

Plánujete pořízení nových oken a stále si nejste jisti, která jsou ta správná, komu máte věřit a komu ne? Tři, čtyři, pět, šest, sedm nebo dokonce osm... Celý článek

Jarní očista oken a jak na ni

Jarní očista oken a jak na ni

20.3.2013 | Redakce | Okna a dveře

Všichni už se těšíme na jarní prosluněné dny, které přinesou vítanou změnu po zimě plné extrémních rozmarů počasí. Slunce ale odhalí také nečistoty, j... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii