Přísně tajné nebo veřejně známé? Okenní profily třídy A a B.

8.9.2008 | PR článek | Rubrika - Okna a dveře

Přísně tajné nebo veřejně známé? Okenní profily třídy A a B.

Zákazník, náš pán. Známé přísloví, avšak platí stále ještě? Stavebnictví je nesmírně rozsáhlou oblastí a pokud se občas nahlédne „pod pokličku“, jak to vlastně je? Máme jako zákazník (pozn.: neboli investor) vždy za své peníze to, co požadujeme? A víme také, co vlastně kupujeme?


Pojďme se podívat na jeden ze segmentů stavební produkce: na výrobu plastových oken. Peníze se i tady staly prakticky primárním kritériem výběru, ale co kvalita výrobků a služeb? Vyžadujeme ji, coby zákazníci, ještě vůbec? A pokud ano, víme jak si ji ověřit?

Určitě se vyplatí, budeme-li mít při výběru oken a dveří na paměti následující:
- věnujte výběru druhu oken i výběru jejich výrobce mimořádnou pozornost
- zajímejte se o to, z jakých materiálů jsou příslušná okna vyrobena
- zjistěte, zda okna splňují potřebné normy, které jsou dány například na tepelné vlastnosti budov
- důležité je také vědět, zda použité materiály, případně celý výrobek je opatřen příslušnými certifikáty
- a v neposlední řadě, zda také celý výrobní proces splňuje příslušné kvalitativní normy (certifikáty ISO)

Víte například, že plastové okenní profily se zařazují do třídy A, B a C? Toto zařazení definuje norma ČSN EN 12608. Profily třídy A mají přesně definovanou tloušťku vnější stěny 3 mm, profily třídy B mají tloušťku stěny 2,5 mm a profily třídy C jen 2,3 mm (ty se dnes běžně používají jen na trhu v Anglii, kde se používá jiný způsob otvírání oken). Snižování tloušťky vnějších stěn vede ke zhoršování mechanických vlastností okna a ke snížení životnosti v důsledku rychlejšího opotřebení.

Současná polemika o tloušťce vnějších stěn plastových okenních profilům má více rovin. Uvědomte si, že jako zákazník nemáte zpravidla ani tušení o tom, že je zde možný rozdíl. Kromě toho je také nutné se ptát, je-li tento směr vývoje objektivně správný.

Řada českých výrobců se kvalitě výroby věnuje velmi zodpovědně, jejich výrobky vše potřebné splňují, a tak lze očekávat kvalitní a bezproblémový výrobek. Jeden z nich, společnost Stavona, spol s r.o. České Libchavy dodává na trh výhradně okna a dveře z profilů třídy A. Důvodem je zejména spokojenost zákazníků, ale také snaha udržet dobré postavení plastových oken v konkurenci s jinými materiály (pozn.: dřevem a hliníkem). Tzv. „úsporné profily” českým zákazníkům nenabízí ani ve své ekonomické řadě Intensiv, která je určena pro komerční stavby a panelové domy. Navíc, společnost se zasazuje, aby výrobci, kteří tyto profily používají, je stáhli z výroby. Proč? Více nám o tom sdělil pan Jiří Jansa, obchodní ředitel firmy Stavona, spol, s r.o., České Libchavy.


Proč vaše firma odmítá použití profilů s tloušťkou stěny 2,5 mm, tedy třídy B, pro český trh? Jaký je důvod vašich pochybností?

Pokud začne docházet u výrobků ke ztrátě podstatných vlastností, jako je životnost a funkčnost, bude to zásadní chybou. Dodávaný výrobek musí přece splňovat zákazníkem očekávané a také normou stanovené požadavky. V souvislosti s tlakem na ceny byly v minulých letech veškeré součásti oken optimalizovány. Výrobci profilů i výrobci oken přistoupili k optimalizaci různě: objevily se profily s menší tloušťkou stěny, kolísavá je odolnost ocelových profilů a tloušťka pozinkování, apod. Navíc si také uvědomte, že se okenní křídla zvětšila. Dnes nejsou v požadavku zákazníků výjimečné třeba okenní prvky na celou výšku podlaží. Logicky tím však stoupá také hmotnost skel. Z toho vyplývá naše obava, že v honbě za nejlevnějšími cenami pak ve výsledku nebudou dostatečně zajištěny zmíněné podstatné vlastnosti oken.

Probíhaly u výrobců profilů již nějaká měření, například pevnost spoje v rozích apod. Jinak řečeno máte k dispozici výsledky exaktního zkoumání?

Ano. Technická měření i zkoušky již pochopitelně proběhly. A vlastně se naplnily očekávané předpoklady: výsledky deklarují lepší parametry okna, pokud je k jeho výrobě použitý profil třídy A. Technici společnosti VEKA (pozn.: přední evropský výrobce okenních profilů, Německo) provedli řadu měření, v nichž srovnávali vlastnosti profilů identické topologie, které se lišily pouze tloušťkou vnějších stěn – v prvním případě byla tato tloušťka 3 mm (třída A), v druhém pak 2,7 mm (třída B). Měření ukázala významný pokles mechanických vlastností profilů u třídy B ve srovnání se třídou A. Tak například:
Pevnost lomu v rozích – pokles až o 25 %.
Průhyb při zatížení větrem – průměrně o 10 % větší.
Průhyb vlastním zatížením v drážce zasklení – větší až o 25 %.
Šroubované spoje (kování) – pevnost o 20–25 % nižší.

Stojíte s vaším setrváním na užívání profilů třídy A při výrobě plastových oken osamocení, nebo jsou kolegové, kteří se k vám přidali?

Víme, že máme spojence jak v zahraničí (to se týká zejména výrobců profilových systémů, tedy dodavatelů surovin pro výrobce oken), tak v České republice. Řada dalších výrobců oken vidí, stejně jako naše firma, ve snížení tloušťky stěny velké nebezpečí pro výrobek. My svým postojem sázíme na kvalitu a následnou spokojenost zákazníků, čímž se chceme lišit od konkurence.

Na otázky odpověděl Jiří Jansa, obchodní ředitel firmy Stavona, spol, s r.o., České Libchavy, www.stavona.cz

Počet komentářů (1) Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

Renesance luxferů

Renesance luxferů

30.9.2008 | | Okna a dveře

Měli jsme a možná je stále máme spojeny se socialistickou výstavbou – luxfery. Skleněné tvárnice, jimž jsme se po “sametovém“ převratu zdaleka vyhýbal... Celý článek

Skrytá výjimečnost - nové kování oken Stavona

Skrytá výjimečnost - nové kování oken Stavona

19.9.2008 | PR článek | Okna a dveře

Společně s profilovým systémem a zasklením tvoří kování jednu ze základních součástí okna. Pohledům je sice, snad kromě kliček a závěsů, z většiny skr... Celý článek

Myslíte na svoje zdraví? Plastová okna bez olova.

Myslíte na svoje zdraví? Plastová okna bez olova.

3.9.2008 | PR článek | Okna a dveře

Je důležité, aby každý ve svém zájmu a podle svých možností přispěl k ochraně svého zdraví a životního prostředí. Celý svět se snaží odstranit z život... Celý článek

Barevná okna pro váš dům či byt

Barevná okna pro váš dům či byt

22.7.2008 | PR článek | Okna a dveře

Plastové okno nemusí vždy být jen bílé, nyní si každý může vybrat barvu okenního profilu podle svých představ. Společnost Deceuninck je dodavatelem kv... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanySvět bydlení - magazín o bydlení a životním stylu