Jak velkou matraci zvolit, abychom se dobře vyspali?

9.9.2013 | PR článek | Rubrika - Postele a matrace

Spánek je pro naše tělo nesmírně důležitý. Regeneruje organismus a dodává energii do dalšího dne. Mimo jiné je závislý na dostatečně velké a kvalitní matraci. Ovšem jaká je její ideální velikost?

Jak velkou matraci zvolit, abychom se dobře vyspali?

Zbytečně se neomezujte 

Abyste se dobře vyspali, nikde se nemačkali a nečouhaly vám nohy z postele, měla by mít délku alespoň o 20 cm větší, než je vaše výška. K běžným délkám matrací patří 190 nebo 200 cm, pro dlouhány je možné vyrobit prodlouženou matraci přímo na míru.  

Pokud patříte k běžným typům postav, bude vám vyhovovat šířka 90 cm, děti a hubení se spokojí s 80 cm. Naopak pro silnější postavy jsou určeny jednolůžkové matrace o šířce 100 cm, 110 cm, 120 cm nebo i 140 cm. Výška matrace je závislá na výšce postele a případných ortopedických problémech, obvyklá doporučená výška činí 18-20 cm.

 

Jednu velkou nebo dvě malé?

Chcete si pořídit novou matraci do manželské postele a váháte, zda jednu velkou nebo dvě malé? Když se s partnerem neshodnete na stejné tvrdosti matrace, jsou pro vás ideálním řešením tzv. partnerské matrace. Mají stejnou výšku, ale rozdílnou tuhost, kterou lze měnit pouhým otočením na jinou stranu. Dvě matrace jsou praktičtější i pro údržbu – snadněji se s nimi manipuluje a potahy se dají prát odděleně v běžných domácích pračkách. Potah jedné velké matrace se vám do pračky nevejde.  

Z velké matrace však budou nadšené malé děti, které rády sdílí postel se svými rodiči. Velká matrace nemá uprostřed žádné švy nebo mezery, nebude se tak nepříjemně promačkávat. Musíte ovšem počítat s tím, že polohovatelný rošt pod ni nedáte.

Nekupujte zajíce v pytli

Než si vyberete konkrétní matraci, zajděte do některé ze specializovaných prodejen. Čekají na vás odborníci, kteří vám rádi poradí a doporučí konkrétní model matrace. Můžete si zde přímo lehnout a vyzkoušet, co na to řeknou vaše záda. Na správně zvolené matraci byste se měli cítit dobře a pohodlně.

Počet komentářů (29) Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

Maximum pro náš spánek 2

Maximum pro náš spánek 2

17.10.2013 | Petr Brandejský | Postele a matrace

Ložnice Podívejme se, co nám říká norma. Plocha ložnice má být pro dvě osoby min. 12 m2 (nejlépe však 14 m2), pro jednu osobu 8 m2. Méně než 8 m2 se ... Celý článek

Maximum pro náš spánek

Maximum pro náš spánek

16.10.2013 | Petr Brandejský | Postele a matrace

„Kdyby byla na olympijských hrách někdy disciplína SPANÍ, pokusím se o zlatou.“ Robert Fulghum Celý článek

Netradiční, ale praktické

Netradiční, ale praktické

26.4.2013 | časopis Náš útulný byt | Postele a matrace

Ložnice a koupelna se většinou využívají po sobě – jejich symbióza je přitom zákonitá a velmi pěkná! Pro vytvoření společného relaxačního prostoru vša... Celý článek

Čistý základ

Čistý základ

18.3.2013 | časopis Náš útulný byt | Postele a matrace

Strohost a přírodní motivy – to představuje hlavní body tohoto současného trendu. Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii