Skvostně čistá fasáda díky nanotechnologiím

28.9.2017 | PR článek | Rubrika - PR články

Pěkná fasáda dělá čest celému domu, zatímco šmouhy, zašednutí a fleky dokážou dojem pokazit. Jak na skvostně čistou fasádu i po několika letech? Vsaďte na nanotechnologie. Ano, čtete správně. Nanotechnologie se dostávají do běžného života a v mnoha zajímavých produktech nám usnadňují práci.

Skvostně čistá fasáda díky nanotechnologiím

 

 A fasádní barva, na které se špína neudrží, bude to pravé pro váš dům.

Co je to ta nanotechnologie?

Nejprve s ujasněme, co je to nanotechnologie a na jakém principu bude barva fungovat. Nanotechnologie využívají manipulace s nejmenšími částicemi za vniku netradičních materiálů a látek, které se dají využít ve spoustě technických oblastí. Přeneseny byly z výzkumu do praxe a dnes slouží i běžným lidem. Zvláštním odvětvím často převáděným do běžné praxe je chemická nanotechnologie – vytváří především různé barvy a nátěry, které zlepšují vlastnosti materiálů a prodlužují jejich životnost. Cílem je vytvořit aktivní povrch, tedy ochrana materiálu a jeho impregnace.

Proč je květ lotosu stále panensky čistý

V případě barev na prinicipu nanotechnologií se využívá „ efektu lotosového květu“ za pomoci miniaturních nano částeček. Inspirací pro tuto technologii byla, jak již název napovídá, sama příroda. Všimněte si, že z květu lotosu voda okamžitě steče a ten tak zůstává stále panensky čistý, i když jde vlastně o rostlinu rostoucí z bahna a ohrožuje ji špína, prach a déšť. Jak je to možné?

Tajemství je ukryto ve speciálním povrchu lístků. Ty jsou pokryty miliony miniaturních hrbolků, které mezi sebe nepustí kapky. Chrání ho tedy před vodou i usazováním nečistot. Kapky stečou a květ zůstává pořád čistý. Vědci tento efekt napodobují právě v chemických nanotechnologiích. Podařilo se vyvinout účinnou impregnaci. Ošetřený povrch je samočisticí a dobře odolává vodě.

Perlový efekt u fasádní barvy

Fasádní barva se samočisticím efektem využívá „perlový efekt“, neboli již zmíněný „efekt lotosového květu“. Po natření zůstává fasáda jako nová. Špína smyje déšť, a pokud to náhodou nestačí, třeba ve velkých městech se znečištěným prostředím, stačí fasádu omýt jednou za čas. A postačí k tomu „wapka“, tedy vysokotlaká voda. Poškození fasády se bát nemusíte.

Tato barva chrání fasádu nejen před špínou, ale i před navlhnutím, plísněmi a houbami. Následkem toho i lépe tepelně izoluje, takže se snižují náklady na vytápění. Fasáda i po tomto ošeření krásně dýchá, vlhkost jde ven v podobě páry. Minulostí je i opadávání barvy.

Pokud hledáte, čím ošetřit fasádu, třeba i v náročných podmínkách, určitě nad nanotechnologiemi popřemýšlejte. Usnadní vám spoustu práce a vylepší vlastnosti fasády. Na výběr je spousta krásných odstínů a spolehnout se můžete na výborné krycí schopnosti.

Zahájit diskuzi Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

Jak si žijí nejbohatší hráči pokeru na světě

Jak si žijí nejbohatší hráči pokeru na světě

30.12.2017 | PR článek | PR články

Pro někoho je úspěch sláva, velké domy, drahé auta v garáži či krásné ženy. Pro nejbohatší pokerové hráče, jejichž příjmy mohou jít až na stovky milio... Celý článek

Montované haly nemusí sloužit jenom jako sklad

Montované haly nemusí sloužit jenom jako sklad

11.7.2017 | PR článek | PR články

Montované haly si v mnohém nezadají se zděnými stavbami, v ceně a rychlosti výstavby je daleko převyšují. Mají mnohem širší využití, než si většina li... Celý článek

S úvěrem ze stavebního spoření postavíte dům snů

S úvěrem ze stavebního spoření postavíte dům snů

27.6.2017 | PR článek | PR články

V současné době se spousta mladých rodin rozhoduje pro stavbu rodinného domu, protože pronájem je mnohdy nákladnější záležitostí než hypotéka. Zase na... Celý článek

Jak vybrat robotický vysavač do domácnosti?

Jak vybrat robotický vysavač do domácnosti?

23.4.2017 | PR článek | PR články

Robotické vysavače se v posledních letech staly nedílnou součástí výbavy mnoha českých domácností. Pokud o tomto praktickém pomocníkovi, který vám dok... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii