Trend nízkoenergetického bydlení

15.11.2011 | PR článek | Rubrika - Stavba

Trend nízkoenergetického bydlení

Eko - předpona, která určuje životní styl mnohých z nás. Předpona, která na nás hledí z regálů supermarketů, někdy jen jako pouhá póza etiket rozmanitých výrobků. Eko - je mantrou soudobé společnosti, která si snad čím dál více uvědomuje, že koncept udržitelného rozvoje nemůže být jen prázdnou frází, ale musí se stát součástí každodenního života společnosti. Chceme-li zachovat planetu v obyvatelném stavu i pro budoucí generace, musíme myslet nízkoenergeticky.

Proto staví společnost Konhefr domy s vědomím ekologické citlivosti a energetické soběstačnosti. Domy, které nejenže zapadají do krajinného kontextu, ale jsou také tolerantní k okolní biosféře, nízkoenergetické, nízkoprovozní a z hlediska provozních nákladů i ekonomické. Domy Konhefr v sobě snoubí moderní technologie 21. století a nabízejí svým majitelům domov hodný lidí, kteří chtějí bydlet inteligentně, šetrně a nízkonákladově. Dostát těmto cílům napomáhá kombinace moderních technologií a postupů, jakými jsou tepelná čerpadla, podlahové topení, využití přirozeného krajinného reliéfu, rekuperace vzduchu, ekvitermní regulace, inteligentní systém Room Manager a další. Tato kombinace technologií zajišťuje optimální cirkulaci vzduchu, tepla a energií, čímž šetří čas i výdaje za domácnost a zajišťuje v domě stále klima v každém ročním období.

Jak funguje nízkoenergetický dům

Princip tepelného čerpadla je obdobný jako u běžné ledničky nebo mrazáku. Tepelné čerpadlo má uzavřený oběh speciální chladicí kapaliny, která se za nízkých teplot vypaří a absorbuje do sebe energii. Pára je stlačena kompresorem a tím se ohřeje. Za vyšší teploty pára předá teplo do topné vody, změní se na kapalinu a celý cyklus se znovu opakuje. Argument vysokých pořizovacích nákladů na tepelné čerpadlo dnes už neobstojí. Náklady jsou totiž porovnatelné s pořízením a údržbou běžného plynového kotle, provoz bezpečný a efektivita topení vůči plynu trojnásobná.
Každý dům potřebuje dýchat, což v těchto domech zajišťuje řízené větrání – rekuperace. Systém přívodu čerstvého vzduchu je vybaven filtry, které zajistí prvotní čištění přiváděného vzduchu. Navíc je tento přiváděný vzduch v systému promíchán s tzv. odpadním teplem, které je produkováno v každé domácnost z vaření, praní, žehlení či televize. Nyní nově používané rekuperační systémy pracují již s 85% účinností. Řečeno řečí čísel to znamená, že při stále rekuperované místnosti vytápěné na 20°C odvedu 20-ti stupňový vzduch, kdy při 85% účinnosti potřebuji dotopit pouze 15%, tudíž pouhé 3°C. Přitom má dům neustálý přívod čerstvého vzduchu. Tyto nové rekuperační jednotky jsou navíc vybaveny tzv. by-passem, přemostěním rekuperátoru, který je schopen přivádět studený vzduch z venku v nočních hodinách a optimalizovat rekuperaci i v létě. Domy tím docilují kýženého stavu, kdy je v nich v létě chladno a v zimě teplo.

Podlahové topení, které instalujeme do všech našich domů je jednoznačně nejefektivnějším způsobem vytápění, kdy nepotřebujete oblíbené bačkory k tomu, abyste cítili příjemné teplo od nohou. Díky podlahovému topení navíc nedochází k přetápění obytných prostorů.
Zcela novým prvkem, který se v nízkonákladových domech Konhefr stává standardem, je tzv. Inteligentní systém – Room Manager. Jedná se o integrovaný dotykový panel, pomocí nějž ovládáte téměř celý dům. Připojení na alarm, ovládání či nastavení venkovních žaluzií, ovládání světel v domě a nastavení různých „scén“, uzavření vody, řízení rekuperace, teploty v místnostech, kamerový dohled apod. Systém je samozřejmě ovladatelný přes internet, takže „dohled“ nad domem je možné mít téměř neustále.

Projekty Krásné Počernice a Sedlec u Líbeznic

Kromě nízkoenergetického bytového projektu v Sedlci u Líbeznic, vstupujícího do druhé etapy výstavby, se mohou zájemci připravit i na další zajímavý projekt v podobě bytového komplexu Krásné Počernice. Jeho stavba byla zahájena 1. června a kolaudace proběhne na podzim 2012. Projekt přímo navazuje na úspěšný bytový soubor Horní Počernice - V Lukách, který získal titul Stavba roku 2008 za vytvoření obytné skupiny s rozmanitými typy bytových staveb se zřetelem k netradičním řešením obytných prostorů a využití alternativního zdroje tepelné energie.
Tento nový bytový komplex, stejně jako ostatní stavby developera, nebudou dalším ze sporných satelitů v okolí Prahy, které se stávají tzv. „horizontálními sídlišti“ ignorujícími krajinný a kulturní kontext lokality, kde přes vysoké zdi okolo satelitů a domů ani netušíte koho máte za sousedy.
Kromě několika bytů přímo v zemi nabídne komplex také byty v dispozicích 1+KK až 4+KK o velikosti od 33 do 125 m2. Cena nejmenších bytů se pak pohybuje kolem 1 800 000,-.

Zdroj: www.konhefr.cz

Zahájit diskuzi Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

Nový veletrh FOR PASIV představí aktuální problematiku nízkoenergetického stavění

Nový veletrh FOR PASIV představí aktuální problematiku nízkoenergetického stavění

7.1.2013 | Redakce | Stavba

Nízkoenergetické výstavbě a provozu pasivních a nulových budov se bude věnovat nový veletrh FOR PASIV. Svým zaměřením ojedinělý veletrh v ČR reaguje n... Celý článek

Sádrová omítka pro dokonalou hladkost stěn po rekonstrukci

Sádrová omítka pro dokonalou hladkost stěn po rekonstrukci

6.12.2011 | PR článek | Stavba

Každá rekonstrukce bytu končí omítkami. V jednom prostoru se potkají staré materiály s novými a stavební změny jsou na první pohled vidět. Pro dokonal... Celý článek

Také jste si o dřevostavbě vytvořili mýtus?

Také jste si o dřevostavbě vytvořili mýtus?

7.11.2011 | PR článek | Stavba

Na nový výrobek nebo technologii pohlížejí zákazníci často s despektem. Své odmítání něčeho nového podkládají argumenty, k nimž lze občas jen těžko na... Celý článek

 Dřevostavby ELK PRAKTIC: nízké náklady při pořízení i provozu

Dřevostavby ELK PRAKTIC: nízké náklady při pořízení i provozu

4.11.2011 | PR článek | Stavba

Už nemusíte snít o vlastním dostupném domě. V nabídce společnosti ELK je k dispozici ekonomický nízkoenergetický dům PRAKTIC, který se dá pořídit za c... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii