Bioochrana zahrady v hlavní roli

25.11.2017 | StanislavaV | Rubrika - Zahrada

Sponzorované odkazy:

Mšice, padlí, plísně, houby, bakterie a viry. Tak se jmenují nejčastější noční můry zahradníků a zahrádkářů. Ale jak proti nim bojovat? Na trhu se dá sehnat mnoho nejrůznějších chemických přípravků. Ale jsou i jiné cesty, šetrné a bez zbytečných rizik. Než stříkat záhony drahými a nebezpečnými syntetickými látkami, zkuste využít možnosti, které nám dává matka příroda!

Bioochrana zahrady v hlavní roli

Nejdůležitější je prevence

Stejně jako u nemocí, které běžně ohrožují naše tělo, i u zahrady je ze všeho nejdůležitější dbát o prevenci. Průběžně odstraňujte nemocné a uschlé části rostlin a pro jistotu je ani nevyhazujte na vlastní kompost, ale rovnou vynášejte do bioodpadu. Na hygienu dbejte také u zahradnických nářadí. Rostlinné viry se nejčastěji přenáší infikovanými nůžkami či rýčem. Nůžky, kterými odstřihujete nemocné části rostlin, je tedy důležité důkladně vyčistit. A pozor na semenáčky a čerstvé sazenice. Ty jsou k nemocem nejnáchylnější a zaslouží nejpečlivější pozornost. Sítě rozprostřené nad záhony zamezí přístupu bělásků a dalších žravých druhů hmyzu. Ovocné stromky a záhony také můžete ochránit sítěmi a starými záclonami – ty fungují proti obalečům, ale i ptačím konzumentům Vámi vypěstovaného ovoce. Větším ovocným stromům pak pomůžete speciálními „mucholapkami“ – vrtule třešňová sedá na žluté lepové pásky, pás natřený klihem a upevněný kolem kmene stromů zabrání škodám způsobených píďalkami.

bioochrana zahrady

 

Podpora pro zdravý růst

Důležité je samozřejmě vybírat odolné a zdravé odrůdy. O tom, jak je daná odrůda odolná proti nemocem si většinou můžete přečíst na popiskách přímo v zahradnictví. Ale pozor, odolné rostliny se dělí na několik typů:

  • Tolerantní odrůdy nejsou přímo rezistentní, ale dokáží držet nemoc v určité normě. Většinou se prostě poškozené místo přeroste a sklizeň není příliš ovlivněna.
  • Odolné, nebo též robustní odrůdy nemají genově danou odolnost a choroba se může projevit. Ale tyto druhy bývají odolnější celkově a lépe se brání většímu druhu nemocí, než přímo specializované druhy- tzv. rezistentní odrůdy.
  • Rezistentní odrůda by měla být naprosto odolná proti dané nemoci. Ale pozor, původci nemocí jsou velmi přizpůsobiví a po pár generacích se odolnost prolomí.

Dále můžete podpořit zdravý růst rostlin nejrůznějšími látkami. Ať už hnojivy či obyčejným kompostem, nebo nejrůznějšími vývary, výluhy a tzv. jíchami. Tedy zcela biologickými hnojivy, které se aplikují postřikem. Ty jednak posilují odolnost rostlin jako takových, ale pak také můžou pomoci v přímém boji proti nemocem. O tom, jak jíchy připravit se budete moci dočíst v některém z dalších článků.

Hmyz vs. hmyz

Spousta hmyzích druhů je velmi prospěšná v boji proti hmyzím škůdcům. Například nedospělí jedinci pestřenek a zlatooček mohou v honbě za potravou zlikvidovat celé kolonie škůdců, především listových mšic. Lumci pomáhají proti housenkám, vrtalkám, květilkám, mšicím a molicím. Neoblíbení škvoři pak proti roztočům, mšicím, obalečům, píďalkám a předivkám. A takové slunéčko sedmitečné je tím nejlepším bojovníkem proti mšicím na růžích, mimo to ale také ničí červce, svilušky a houbové padlí. Možností, jak do zahrady prospěšný hmyz nalákat je několik. Hodně pomáhá vysázet barevné květiny s bohatstvím pylu, kterým se bude hmyz živit.

A takový hmyzí domeček nejen že na Vaši zahradu přivábí spoustu důležitého hmyzu, ale také dobře vypadá a může tvořit zajímavou dekoraci. A jak takový hmyzí domeček postavit? Stačí připravit bedýnku, která bude mít jednu stranu otevřenou. Tuto bedýnku pak rozdělíte dřevěnými přepážkami a do nich naskládáte nejrůznější „schovávačky“ kam si hmyz může zalézt a bydlet tam – rákos, trávy, cihly, provrtaná dřeva, staré noviny, slámu a další. Hmyzí domeček postavte na slunném a klidném místě a uvidíte, že se vám brzy zabydlí.

bioochrana zahrady

Rostliny v boji

Existují ale i rostliny, které hmyz vyloženě odpuzují. Aksamitník například skvěle funguje proti mšicím. Stejně tak lichořeřišnice, pažitka nebo fenykl. Lichořeřišnice také mate bělásky – pokud roste lichořeřišnice vedle záhonů zelí a kedlubny, bělásci svá vajíčka místo na šťavnatou zeleninu nakladou na lichořeřišnici. Bazalka pomáhá v boji proti parazitickým houbám u lilkovitých. Dobrá je také šalvěj či routa, která zahání hlodavce. Proti dotěrným plžům pak můžete použít živé štíty – stačí kolem záhonů vysázet řeřichu nebo levanduli. Rostliny nemusíte ale používat přímo, pomoci mohou i již zmíněné jíchy a odvary.

 

Jak vidíte, možností bojů proti hmyzu na zahradě je více než dost. A rozhodně to není všechno. A když jsme tak u toho, boj s hmyzem uvnitř domu je také velmi diskutované téma, které si určitě zaslouží pozornost.

Zdroj fotografií: pixabay.com

Zahájit diskuzi Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

Jak využít balkon, aby byl moderní a funkční?

Jak využít balkon, aby byl moderní a funkční?

30.1.2018 | StanislavaV | Zahrada

O tom, jak zařídit balkon tak, aby se z něj stal malý ráj na zemi, jste se mohli dočíst v tomto článku. Ale co když nechcete mít jen obyčejný balkon, ... Celý článek

Rostliny v interiéru podle Feng-šuej

Rostliny v interiéru podle Feng-šuej

31.12.2017 | StanislavaV | Zahrada

V asijském učení známém jako Feng-šuej mají rostliny své nezastupitelné místo. Zejména v interiéru je velice důležité květiny pečlivě vybírat a hlavně... Celý článek

Chatu nebo zahradu vám může ochránit fotopast

Chatu nebo zahradu vám může ochránit fotopast

22.10.2017 | PR článek | Zahrada

Češi jsou národem chatařů a chalupářů. Každý u nás chce mít svůj kousek půdy, kde může pěstovat květiny a trochu zeleniny, postavit si bazén, grilovat... Celý článek

Venkovní betonová dlažba? Láska na první pohled!

Venkovní betonová dlažba? Láska na první pohled!

22.9.2017 | PR článek | Zahrada

Určitě si myslíte, že existují mnohem elegantnější materiály, ale beton se drží stále na výsluní a poptávka po něm roste. Vytvářejí se z něj překrásná... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii