Zahrada

Krása exotických krajů ve Vašem obýváku

Kaktusy pochází původně z amerického kontinentu, dnes jsou však kaktusy a sukulenty rozšířeny prakticky po celém světě. Jejich nejhojnější výskyt je i nadále v Americe, hlavně v Mexiku a kolem obratníku Kozoroha, tedy Argentina a Bolivie. Kaktusy ale najdeme v nejrůznějších biotopech. Vyskytují se v tropických dešťových lesech, v nížinách, vysokých horách, stepích, polopouštích i suchých pouštích.

Při pěstování kaktusů v České republice je důležitá důsledná péče, pravidelná kontrola výskytu škůdců a správný výběr stanoviště – slunné a teplé místo bez průvanu. Rostliny je vhodné zavlažovat dešťovou vodou, ale pouze mírně, tedy zalévat až suchou půdu, jinak hrozí, že kaktusy uhnijí. Dále je nutné jejich pravidelné hnojení přípravky, jež jsou určené výhradně pro kaktusy, protože tato hnojiva nejsou organické a neobsahují látky, jež by mohly kaktusy poškodit.

Existuje několik druhů kaktusů, které rozdělujeme například podle toho, jak přezimují. Teplomilné, tzv. kaktusy z Karibiku, jež nemají klidové období, chladnomilné, což je naprostá většina kaktusů, a mrazuvzdorné, které nelze pěstovat v pokojové teplotě. Podle druhu rozdělujeme kaktusy na sloupovité, kulovité, živé kameny a roubované. Sloupovité kaktusy, například Pilosocereus, Espostoa, Cleistocactus, jež pochází z pohoří Jižní Ameriky, kvetou až po několika letech a vyžadují přímé slunce. Dalším druhem kaktusů vyžadující přímé slunce jsou kulovité kaktusy – Ferocactus, Melocactus, Echinocactus, které jsou ve tvaru koule, mají zajímavé ostny a pochází z Mexika a Střední Ameriky. Živé kameny tzv. Lithops jsou dalším druhem kaktusů. Jak už název odpovídá, připomínají kámen. Je vhodné je pěstovat na slunci, a však rostou velmi pomalu, pouze 1 pár listů za rok v zimních měsících, přičemž současně další pár odumře. Poslední velkou skupinou kaktusů jsou roubované kaktusy – Gymnocalycium mihanovichii a Chamaeocereus silvestris. Tyto kaktusy bez zelené podnože nerostou, protože jejich tělo neobsahuje chlorofyl.

Pokud vás kaktusy a sukulenty zaujaly, přijďte do Hornbachu, kde je od 4. 7. – 28. 7. 2012 k vidění výstava „kaktusů a sukulentů. Vedle tradičních druhů můžete poznat i ty méně běžné, které byly až dosud pěstovány pouze vášnivými sběrateli. Pro začínající pěstitele máme v každé prodejně připraveny odborníky, kteří poradí, jakým způsobem se o danou rostlinu ideálně starat. Více informací naleznete na www.hornbach.cz/kaktusy.

Pět otázek a odpovědí o kaktusech

Jak dokážu, aby mé kaktusy kvetly?

Vyberte pro ně chladné a suché stanoviště, v období růstu je dostatečně hnojte a dbejte na dostatek světla

Škodí rostlinám rosení vodou?

Naopak na jejich přirozeném stanovišti je rosa důležitým zdrojem vody. Rosa je však pouze ráno, proto rostliny stříkejte také ráno. Používejte výhradně dešťovou vodu.

Jak mohu svůj příliš často zalévaný kaktus zachránit?

Nejprve je nutné odstranit poškozená kořenová pletiva. Kořínky seřízněte nejlépe nožem dezinfikovaným v alkoholu. Odstraňte rovněž zabarvení na kmínku. Před přesazováním nechte rostlinu asi 2 týdny vyschnout.

Mohu používat neředěné hnojivo na květiny?

Ne, to bohužel nelze, jelikož kaktusy potřebují na rozdíl od běžných pokojových rostlin speciální směs živin s dostatkem draslíku a malým množstvím dusíku.

Mohu sukulenty řezat?

Některé ano, například pryžce (euphorbie). Seřízněte je pilkou nebo ostrým nožem, osušte rostlinou mízu a řez ošetřete speciálními prostředky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *