Trávník jako vystřižený z anglických zahrad

21.6.2013 | Redakce | Rubrika - Zahrada

Sponzorované odkazy:

Jarní měsíce přímo lákají k založení nového trávníku. Pokud chcete, aby se váš zelený koberec stal nejen chloubou vašeho bydlení, ale i reprezentativním, dobře rostoucím pažitem, musíte mu věnovat dostatek pozornosti již během jeho založení.

Trávník jako vystřižený z anglických zahrad

Základem správné položení trávníku je odstranění veškerých kamenů a plevele. (foto: OBI)

Pořádně se připravte

Ideálním podkladem pro nový trávník jsou střední až středně těžké půdy. Pokud na zahradě převládá písčitá půda, můžeme ji poupravit přidáním jílových minerálů, na druhé straně těžkou půdu můžeme „odlehčit“ přidáním písku. V případě dostatku financí je vhodné použít trávníkový substrát, který je namíchán přímo pro potřeby trávníku. Půdu rovněž můžeme obohatit o dolomitský vápenec, který zvýší její pH hodnoty a o hnojiva bohatá na fosfor a draslík.

 

Pryč s plevelem

Pokud chceme trávník založit na jaře, ideální doba k odplevelení je předcházející podzim. K danému účelu použijeme neselektivní herbicidy, které aplikujeme v době intenzivního růstu plevele. Kdybychom plevel nechali volně růst, zkomplikovali bychom si celkovou údržbu trávníku.   První kroky  Aby budoucí trávník působil co nejkrásnějším dojmem, je nutné věnovat se pečlivé přípravě terénu. Veškeré úpravy je vhodné provést na podzim - půda se totiž přes zimu usadí a na jaře zbývá ještě čas na případné kosmetické úpravy. Vrstva půdy by neměla být menší než 15 cm, přičemž ji zbavíme všech hrubých předmětů. Na závěr se nakypří hráběmi a pečlivě urovná. Pokud plánujete trávník automaticky zavlažovat, je nejvyšší čas na zabudování zavlažovacích trubek. 

 

Správná osiva a setí 

Před výběrem osiva bychom se měli zamyslet, jaký přesně chceme trávník – jestli užitkový, reprezentativní nebo volně rostoucí. Další úvaha by měla směřovat k tomu, k jakému účelu budeme trávník využívat – pro sport, okrasu, nebo jako krmivo. Podle těchto účelů potom dělíme osiva:

  • Dekorativní trávník: Trávník, který plní především estetickou funkci. Je náročný na půdu, plochu osevu a píče. Měl by se udržovat ve svěží barvě a nízko střižený.
  • Zátěžový trávník: Má také estetickou funkci, která je doplněna možností běžného využití a zatěžování. Poslouží pro občasné chodce, rekreaci i hry dětí.
  • Volně rostoucí trávník: Vhodný pro špatně dostupná místa, navíc ho stačí sekat pouze dvakrát až třikrát za rok, odpadají i starosti s odplevelováním nebo se zavlažováním. Často do něj bývají přimíchávány další byliny.  

Ideální počasí k osívání nového trávníku je bezvětří – osivo je důležité pořádně zahrabat a udusat lehce prsty, aby je neodfoukl vítr. Poté musíme půdu pokropit vodou, pomocí jemného rozstřiku, během kterého se nedělají kaluže – ty by mohly vést k vyplavení osiva. Během první čtrnácti dnů by se měl trávník zalévat několikrát denně v malých dávkách.

Tip odborníka: „Pokud je vaše zahrada příliš časově náročná na zalévání, můžete si pomoct instalací zavlažovače. Díky jednoduchému ovládání se na nich dá snadno nastavit výseč, kterou chcete zalévat, stejně tak i dosah,“ podotýká Karel Rubeš z OBI marketu Praha, Prosek.

Zahájit diskuzi Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

Zahrada ve francouzském stylu

Zahrada ve francouzském stylu

4.7.2013 | časopis Náš útulný byt | Zahrada

K radikální změně někdy stačí dobrý nápad, starý kus nábytku a pár šikovných rukou. A samozřejmě plno krásných květin... Celý článek

Vratte travniku zivot

Vratte travniku zivot

24.6.2013 | Redakce | Zahrada

Po měsících zimy nepřipomíná žádný trávník bujný zelený pažit, na který jsme během léta byli zvyklí. Aby tráva přestala být co nejrychleji zežloutlá a... Celý článek

Pohodový odpočinek na zahradě

Pohodový odpočinek na zahradě

20.6.2013 | Redakce | Zahrada

S blížícím se létem je stinná zahrada ideálním místem k odpolednímu lenošení. Vedle klasický dřevěných a plastových židlí se dnes na zahradách často v... Celý článek

Muškátové balkony pro každého

Muškátové balkony pro každého

17.6.2013 | Redakce | Zahrada

Pokud máte doma balkon, terasu či lodžii, můžete se kromě odpočinku směle pustit i do zahradničení. Na menších prostorech se dá pěstovat řada okrasnýc... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii