Vybíráme zahradní sekačku na léto

6.9.2016 | PR článek | Rubrika - Zahrada

Pravidelnou péčí o trávník zlepšujete jeho celkovou kondici. Pro správný růst a hustotu zeleného pažitu je důležité pravidelné sečení. Zahradní sekačky existují ve více variantách a pro nezkušeného zahrádkáře může být obtížné vybrat tu správnou.

Vybíráme zahradní sekačku na léto

Vybírejte podle velikosti zahrady

Velké motorové sekačky s automatickým pojezdem, jsou skvělé na sečení velkých rovných ploch. Zahradu, která má plochu nad 500 m2, nejlépe posekáte se sekačkou, která má záběr nože alespoň 50 cm. Pokud ale vaše zahrada nepřipomíná zrovna fotbalové hřiště, sáhněte raději po menším modelu. Sekačky se záběrem kolem 40 cm postačí na pozemek do 400 m2. Jsou celkově lehčí a lépe se s nimi manipuluje mezi záhonky a ovocnými stromy. Pokud máte zahradu ještě menší, zvolte sekačku elektrickou. Ta je nenáročná na údržbu a je ideální pro sekání trávy na menší zahradě nebo dvorku.    

Klasickou sekačku doplňte křovinořezem, který vás zbaví náletových dřevin a nežádoucího podrostu. Detaily v rozích zase vychytáte se strunovou sekačkou nebo ručním zastřihovačem.

Kolečka

Obecně lze říct, že větší kolečka jsou vždy lepší. Pokud jsou kolečka příliš úzká a malá, se sekačkou se nadřete a bude se vám bořit do měkčí půdy. Pozor dejte na celoplastová kolečka, která mají kratší životnost, po čase se začnou viklat a v zatáčkách je sekačka hůře ovladatelná. Nejkvalitnější sekačky mají kolečka s kuličkovými ložisky.

Elektrické sekačky

Jsou levnější, lehčí a jejich údržba je snazší. Vyplatí se v případě, že potřebujete sekat menší pozemek, nebo jen určitou část trávníku před domem. Protože jste omezeni délkou přívodní šňůry, zapomeňte na sekání větších ploch, členitého terénu nebo mezi stromy. Díky své váze jsou obratné a otočíte se s nimi doslova na pětníku. Výborně poslouží pro sekání mezi záhony, nebo kolem plotu. Elektrické sekačky mají tišší chod a nevyžadují údržbu motoru, doplňování oleje, nebo výměnu zapalovacích svíček. Pokud nechcete být omezování přívodním kabelem, ale přesto byste rádi využili elektřiny jako zdroje energie, vyzkoušejte akumulátorové sekačky.

Benzínové sekačky

Dnešní modely jsou prakticky všechny s automatickým pojezdem. Vybírejte takové verze, které umožňují sběr posečené trávy do koše, ale i boční vyhazování. U větších ploch za domem, které běžně nevyužíváte, můžete posekaný trávník nechat ležet a využít jako přírodní hnojivo. Ukazatel zaplnění a dostatečně velký otvor pro vyprázdnění sběrného koše, výrazně zrychlí práci při sečení. Ptejte se i na objem sběrného koše. Myslete na to, že příliš velký koš sice nebudete muset tak často vyprazdňovat, ale při úplném zaplnění bude sekačka o několik desítek kilo těžší.

Sekačku vybírejte nejen podle velikosti trávníku, ale i podle doplňkových funkcí. Provzdušnění pažitu zajistí funkce mulčování, elektrický start zase pohodlné „nahození“ sekačky stiskem tlačítka.

Zahájit diskuzi Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

Vyberte si vhodný žebřík na zahradu

Vyberte si vhodný žebřík na zahradu

16.10.2016 | PR článek | Zahrada

Sháníte nový žebřík určený primárně pro práci na zahradě? Všestranně využitelný a skladný žebřík, který je bezpečný a něco vydrží? V obchodech s hobby... Celý článek

Chcete dostatečně velký a kvalitní bazén bez nutnosti zasahovat do zahrady? Zvolte nadzemní bazén

Chcete dostatečně velký a kvalitní bazén bez nutnosti zasahovat do zahrady? Zvolte nadzemní bazén

10.9.2016 | PR článek | Zahrada

I když nám prázdniny pomalu končí, ještě zdaleka nekončí dny prohřáté slunečními paprsky, v nichž se rádi osvěžíme koupáním. Koupaliště jsou často pře... Celý článek

Péče o zahradní jezírka: Jak ji zvládnout (skoro) bez námahy?

Péče o zahradní jezírka: Jak ji zvládnout (skoro) bez námahy?

24.8.2016 | PR článek | Zahrada

Ať už vaši zahradu zdobí okrasné či koupací jezírko, jedná se o citlivý ekosystém, který vyžaduje starost a péči. Jak co nejlépe a nejsnadněji docílit... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii