jaký koupit byt ? nejsem majetný člověk - Ostatní diskuze

Doporučujeme si prohlédnout aktuální letáky Globus.

jaký koupit byt ? nejsem majetný člověk (Ostatní)

prosím poradte

3.9.2008 10:33 | autor:  oxik - 212.24.156.xxx

zdravim vsechny,
rad bych vas pozadal o radu: resim dilema, co poridit za bydleni. jit do hypoteky, nebo koupit nejaky dekret,....?

vysvetleni me zivotni situace: je mi temer 36 let, nejsem prazak, ale v praze bydlim uz 15 let, od zacatku vysoky skoly. mam pritelkyni, ktera tez neni prazacka, take jako ja nevlastni zadny byt. praci mam ve stejne firme uz 5 let, mam hruby prijem 31 tisic. to je dejme tomu mirne nadprumerny plat. nejsem ale bohuzel z nijak movite rodiny, rodice jsou chudsi nez ja. mam cca 250 tisic na konte, a asi 7 let mi bezi stavebko. deti nemame, ale casem asi budem chtit. v podstate na bydleni v praze nelpim, ale mam tu praci a drtivou vetsinu pratel. kupovat 1+kk ? to je asi dost malo, neni ? vim, ze jsem udelal chybu, ze jsem nekoupil aspon garsonku treba pred 6 lety (ani vlastne nevim, jesli se to da, kdyz jsem mel teprv rok stavebko - da ???). odpustte mi mou nevedomost, ale ekonomika jde mimo me, neumim v tom tolik chodit, jako spousta lidi.

otazka zni: mam jit do bydleni ve forme hypoteky (da mi ji jeste banka v mem veku ???), nebo se pokusit koupit nejaky dekret, nebo jit pri dnesnich brutalnich cenach nemovitosti v praze z prahy pryc a dojizdet (vyplati se dojizdeni, napr. z berouna ??? jsou tam ceny bytu natolik levnejsi??).

jsem proste clovek, jemuz rodice ani nikdo z pribuznych nemuze pujcit 100, 200 nebo 500 tisic.
poradte prosim, cokoliv vas napadne...jsem ze svy situace dost zoufalej, je mi dost let a cas kvaci...

diky o.

Re: prosím poradte

3.9.2008 21:19 | autor:  swip - 194.221.40.xxx

Zdravim,

myslim, ze naprosto chapu. Jsem sice o neco mladsi, ale jsem v podobne situaci. Taky bydlim v praze, v pronajmu, a premyslim, jakym zpusobem si zajistit bydleni.

Kdyz mam mluvit sam za sebe, asi bych si nevybral byleni primo v prace. Cena bytu v Praze se pohybuje v opravdu astronomickych castkach. Normalni clovek si jej proste poridit nemuze, aniz by si nadelal financni problemy. Osobne bych doporucil poridit byt nekde mimo Prahu, kde je rozumna dostupnost busem nebo vlakem. Treba Benesov, mesto s cca 15,000 obyvateli, 30 Km od Prahy je velmi dobre dostupny a ceny bytu jsou naprosto nesrovanatelne. To, co v Praze date za 1+1, date v benesove za slusny 2+1 nebo mozna i mensi 3+1. A kdyz vezmete v uvahu, ze tam mate vse, co clovek k zivotu potrebuje a na Roztyly dojizdite 35 minut, je to podle me pomerne prijatelne. Myslim, ze clovek muze spis lepe zit s nejakym dojizdenim, nez v 1+1 s ditetem.

Co se tyce hypoteky, stavebniho sporeni apod, nedokazu moc dobre poradit, ale myslim si, ze pokud pritelkyne taky nejakou korunu vydela, muzete docela slusne splacet hypoteku. Ale to uz je lepsi spis promluvit s nekym, kdo se v tom vyzna.

Re: Re: prosím poradte

3.9.2008 22:05 | autor:  Lucísek - 89.176.202.xxx

To s tím Benešovem je zajímavý nápad. Je to sice trochu dál od Prahy, ale na dojíždění je to v pohodě. A cena bytů bude opravdu naprosto o něčem jiném A takových měst bude víc, třeba Brandýs. A do 1+1 bych s dítětem učitě nešla. Přeju šťastnou volbu!

Odkazy

Zahradní párty stanySvět bydlení - magazín o bydlení a životním stylu