Bazény - který je ten pravý?

9.5.2007 | časopis Dům a zahrada | Rubrika - Bazény, sauny, vířivky

Bazény - který je ten pravý?

Sponzorované odkazy:

Stejnou pozornost jako volbě umístění bazénu do zahrady je třeba věnovat také materiálu, z něhož je bazén vyroben. Zjednodušeně řečeno lze sice říci, že jedinou starostí nového majitele bazénu je vybrat si správný tvar a zaplatit, ostatní už zvládne schopný dodavatel, ovšem každý materiál má svá specifika, která bychom měli znát a která by firma osazující bazén neměla podceňovat.

V současné době se nejčastěji vyrábějí, resp. stavějí bazény z betonu, plastických hmot, kovu, lamina či kombinované. V každém případě musí být bazén konstruován z takové hmoty, která zaručuje pevný tvar, neklouzavý povrch a vodotěsnost. Dodržování platných norem a předpisů je samozřejmostí a odpovědnost v tomto směru padá na výrobce či stavitele bazénu.

Beton: Kvalita vyvážená cenou

Betonové, respektive železobetonové bazény vynikají před všemi ostatními materiály především nejdelší životností a zvýšenou odolností vůči mechanické námaze. Tyto vlastnosti jsou vyváženy jednak delší dobou výstavby, s níž se však stavebník rodinného domu dokáže celkem dobře vypořádat (i nejnáročnější řešení netrvají déle než dva měsíce), mnohem větší překážkou však bude jejich cena - jsou totiž zároveň nejnákladnější. Důvodem je jednak zvýšená pracnost, jednak velká spotřeba stavebních hmot. Konstrukci bazénu tvoří samonosná železobetonová nebo betonová vana, jejíž vnitřní povrch je následně upraven pomocí keramického obkladu či mozaiky na speciální hydroizolační stěrce.

Jinou technologií je využití metody ztraceného bednění, kterou využívá například francouzský výrobce Jean Desjoyaux. Panely ztraceného bednění jsou vyrobeny z polypropylenu a umožňují vytvořit prakticky jakýkoli tvar bazénu. Po smontování stěn následuje vystrojení bednění armaturou a vyplnění betonem. Dno bazénu tvoří železobetonová deska.

Fólie: Křehká dvojí jistota

Betonové bazény se často kombinují s fólií, jíž se vykládá vnitřek bazénu místo keramického obkladu. Fólie se většinou svařuje přímo na místě v již dokončené vaně a ukládá se na geotextílii, která tvoří mechanickou, tepelnou a biologickou ochranu vnitřní fóliové vložky. Fólie se svařuje z jednotlivých pásů a vzniklé sváry se pro dosažení hladkosti zalévají tekutou fólií ve stejném odstínu. Vzniká tak vlastně bazén montovaný či chcete-li fóliový. Fólie však představuje poměrně rizikový prvek - je méně odolná vůči mechanickému poškození, snadno se protrhne nebo prorazí. Na opravu se sice používá vodostálé lepidlo, takže bazén není třeba při opravě vypouštět, uživatelský komfort však toto vědomí snižuje. Kromě betonu může být vana bazénu zhotovena také z plastových modulů nebo oceli.

Laminát: Záleží na stavební připravenosti

Kompaktní materiál, relativně nízké náklady, rychlá montáž, hygienická nezávadnost - to jsou nejdůležitější přednosti laminátu, který známe nejvěrněji jako materiál pro výrobu lodí. Bazén se vyrábí továrně postupným vrstvením skelné tkaniny prosycované polyesterovou pryskyřicí bez přerušení, takže výsledným produktem je monolit - korpus bazénu není v žádném místě přerušen a napojován. Poslední vnější vrstva pryskyřice je navíc opatřena parafinovým nátěrem proti zemní vlhkosti, čímž je zvýšena odolnost bazénu proti zemní vlhkosti a zachovány tepelně izolační vlastnosti. Kamenem úrazu se však může stát předem připravená armovaná deska, na níž se bazén ukládá. Většina dodavatelů totiž předpokládá stavební připravenost a při případné reklamaci nebývá jednoduché prokázat, zda vina je v materiálu bazénu, nebo v nekvalitně odvedené základové desce. Pokud bychom se tedy rozhodli pro laminátový bazén, vyplatí se nechat si od výrobce dodat bazén na klíč včetně výkopových prací, zhotovení betonové desky a usazení bazénu. Počítejme také se skutečností, že nemůžeme libovolně volit velikost a tvar bazénu - jeho délka by vzhledem k materiálu neměla překročit 750 cm. Chceme-li však mít jistotu naprosto zdravotně nezávadného materiálu, je laminát tou správnou volbou - z téhož materiálu se vyrábějí tankery pro mléko, přepravníky jedlých olejů či jímky pro zpracování vinné révy.

Plast: Bezkonkurenčně nejlevnější

Na stejný problém - kvalitu stavební připravenosti - můžeme narazit také v oblasti celoplastových bazénů. Vyrábějí se z polypropylenu či polywooplenu a podle velikosti se provádějí buď jako samonosné, nebo vyztužené žebry či sedacím lemem. Velikost bazénu je také určujícím kritériem pro to, zda bude bazén dovezen jako jediný kus, nebo zda bude na místě svařen z předem vyrobených dílů. Stejně jako laminát se i plastový bazén ukládá na vyztuženou základovou betonovou desku, jeho montáž je také podobně rychlá a snadná. Výběr pouze ze dvou barevných odstínů (světle a tmavě modrá) je daní za to, že plastové bazény jsou mezi svými konkurenty jednoznačně nejlevnější.

Nerez: Spíše pro fajnšmekry

Zajímavým materiálem vhodným zejména pro bazény v okolí designově koncipovaných staveb je nerezový plech. I v tomto případě je předpokladem předem připravená základová deska nebo základové pasy, na něž se montují boční stěny bazénu. Dno bazénu tvoří nerezové hladké nebo protiskluzové plechové tabule. Chladivý vzhled nerezového plechu však může působit poněkud studeně, navíc se od něho dobře odráží světlo, takže při nevhodném umístění může oslňovat.

Martin Klíma

Zahájit diskuzi Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

Vybíráme bazén – tipy a rady

Vybíráme bazén – tipy a rady

8.4.2008 | Redakce | Bazény, sauny, vířivky

V posledních dnech nás příroda nechává užít si vody často víc, než by nám bylo milé. Přesto zcela jistě nadejdou i dny, kdy budeme rádi za trochu příj... Celý článek

Blíží se doba bazénová

Blíží se doba bazénová

1.4.2008 | Redakce | Bazény, sauny, vířivky

I když to venku tak nevypadá, ani se nenadějeme a začne letní sezóna. Výrobci bazénů nás na její přípravu začínají lákat už nyní nabídkami soukromých ... Celý článek

Vyplatí se uvažovat dopředu

Vyplatí se uvažovat dopředu

9.1.2007 | časopis Dům a zahrada | Bazény, sauny, vířivky

Z hlediska připravenosti jednotlivých prostor domu pro dokončovací práce následující po hrubé stavbě se dostáváme opět k instalacím. V souvislosti s k... Celý článek

Dávný rituál v moderní podobě

Dávný rituál v moderní podobě

19.11.2006 | časopis Dům a zahrada | Bazény, sauny, vířivky

Říká se, že saunu objevili pro svět Finové, ale tak úplně přesně to nejspíš nebude. Primitivní formy hygienické očisty v páře znali už staří Keltové č... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii