Jak správně odzimovat zahradní bazén?

12.5.2009 | Redakce | Rubrika - Bazény, sauny, vířivky

Jak správně odzimovat zahradní bazén?

Sponzorované odkazy:

Teplé počasí, které si nezadá s létem, stále více majitelů bazénů láká ke koupání. Jenže ještě před tím než se budou moci ponořit do křišťálově čisté vody, musí si bazén na novou sezonu správně připravit.

Ale kdy je ten nejvhodnější čas na jeho odzimování? Opětovné zprovoznění bazénu po zimě je nejvhodnější načasovat do období, kdy jsou noční teploty trvale nad bodem mrazu a teplota vody vystoupá na 10° až 15°C. Dříve než začneme vodu do bazénu dopouštět, je dobré stěny a dno bazénu důkladně zbavit usazených nečistot. Kdo se držel zásady, že bazén by měl být během zimních měsíců zakrytý zazimovací plachtou, která zabránila vnikání nečistot z ovzduší, bude mít práci podstatně jednodušší.

Když jsme se všech nečistot zbavili, můžeme začít s dopouštěním vody (přes zimu byla upuštěná pod trysky), u které zkontrolujeme a upravíme tvrdost. Stejnou pozornost je třeba věnovat i ověření a případné úpravě hodnoty pH. Pak následuje ošetření bazénové vody jednorázovým zachlorováním. A jako poslední bod vložíme do automatického dávkovače – chlorátoru tablety.

I když budete vše dělat přesně podle návodu, může se stát, že se voda v bazénu brzy zkalí. Co s tím? Naprosto nezbytným předpokladem pro to, aby voda v bazénu byla skutečně křišťálově čistá, je kvalitní písková filtrace s odpovídajícím výkonem, která je bez nadsázky srdcem bazénu. Pokud nebude mít správný výkon, tak ani s použitím chemických přípravků nemůžete dosáhnout, že voda bude vždy a po všech stránkách kvalitní a nezávadná. Máte-li správnou pískovou filtraci, je třeba po zimě zkontrolovat, zda je písková náplň čistá, popřípadě ji proprat, nebo vyměnit za novou.

Každý majitel bazénu by se měl pro bezproblémový provoz vyzbrojit odpovídajícím bazénovým příslušenstvím (například síťky na sběr nečistot, bazénové kartáče) a bazénovým vysavačem, který je ideálním pomocníkem pro vysávání hrubých nečistot ze stěn a dna bazénu. V plné sezoně, kdy se teploty vody běžně pohybují nad 20°C, si je potřeba dát pozor na možnost tvorby řas. Jako prevence dobře poslouží různé chemické přípravky.

Neméně důležité je pravidelné čištění stěn bazénů od částeček prachu a pylu, které poletují v ovzduší se ve vodě nejprve rozpustí a následně se usazují na stěnách bazénu. Výsledkem je, že usazeniny vytvoří na stěnách nevzhledný tmavý okraj.

Zdá se vám výčet všeho, co je při údržbě bazénu třeba udělat, příliš složitý? Nebojte se, je to jen otázka cviku. Za trochu práce, která nepotrvá víc než 15 minut týdně a při dodržení základních uvedených zásad, se odměníte nádherně blankytnou vodou, do které bude radost skočit.

Základní zásady péče o vodu v bazénu:


• udržovat neustále hodnotu pH na hodnotách 7,0 až 7,4 a tvrdost vody pod 18°N
• pravidelně měřit testerem obsah chloru ve vodě a hlídat jeho množství mezi 0,3 až 0,5mg/l
• jako prevenci proti tvorbě řas aplikovat vhodnou chemii
• při zkalení bazénové vody dávkovat vhodnou chemii
• kontrolovat čistotu náplně pískového filtru a předřadných košíčků
• udržovat stěny a dno bazénu čisté

Zdroj a foto: www.Mountfield.cz

Přečtěte si další zajímavé články na téma bazény, sauny, výřivky
Prohlédněte si související katalogy
Prohlédněte si fotografie zachycující bazény, sauny, výřivky

Počet komentářů (1) Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

Aby voda v bazénu byla křišťálová

Aby voda v bazénu byla křišťálová

30.6.2009 | Redakce | Bazény, sauny, vířivky

Mít vlastní bazén na zahradě je náramná věc. Koupete se pěkně v soukromí a kdykoliv chcete. Podmínkou ovšem je, že si každý týden vyšetříte chví... Celý článek

Péče o bazén během koupací sezóny

Péče o bazén během koupací sezóny

26.5.2009 | Redakce | Bazény, sauny, vířivky

V létě jsou majitelé bazénů natěšení z toho, jak skočí do křišťálově průzračné vody a budou se denně koupat. O kvalitní vodu a vodní relax je však nut... Celý článek

Léto budiž pochváleno

Léto budiž pochváleno

6.5.2009 | Redakce | Bazény, sauny, vířivky

Přestože jaro se stále ještě nevzdává svojí vlády, první teplé dny a sluneční paprsky nás nenechávají na pochybách, že je načase těšit se na léto a ta... Celý článek

Bazén v domě

Bazén v domě

28.4.2009 | Redakce | Bazény, sauny, vířivky

Nikoho nepřekvapí, že v dnešní uspěchané době zabírá stále větší část dne práce, shon a aktivita. O to důležitější je pak dokázat během zbývající „odp... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii