affiliate-modra-nejlevnejsi-1000x200-1553770942.jpg

Péče o bazén během koupací sezóny

26.05.2009 | Redakce | Rubrika - Bazény, sauny, vířivky

V létě jsou majitelé bazénů natěšení z toho, jak skočí do křišťálově průzračné vody a budou se denně koupat. O kvalitní vodu a vodní relax je však nutné se trochu přičinit.

Péče o bazén během koupací sezóny
Reklama

V první řadě záleží na kvalitní filtraci a důkladném vysátí nečistot ze dna a ze stěn bazénu. Zapomínat nesmíte ani na chemickou údržbu, kterou je třeba provádět během celé sezóny. Jinak byste mohli mít místo čisté vody v bazénu zelený močál.
Vodu je nutné pravidelně ošetřovat pomocí tzv. bazénové chemie. Značkové přípravky jsou hygienicky a zdravotně testované a jsou tedy nejen účinné, ale i absolutně neškodné. Vyhýbejte se raději neznámým a neověřeným výrobkům, které se objevují v některých obchodech a nikdy nevěřte "zaručeným", po domácku vyrobeným produktům, které mohou způsobit kožní alergie, podráždění sliznice nebo dokonce zdravotní problémy trvalejšího charakteru.

Čím bazén správně a bezpečně ošetřovat?

- jednou do týdne měřte hodnoty pH pomocí kapkového testeru (správná hodnota je 7,2 pH)
- odchylky upravujte pomocí přípravků, které už v názvu obsahují označení "pH plus" nebo "pH minus"
- jako pravidelná péče o bazénovou vodu slouží chlórové tablety, které se postupně rozpouštějí - obsah chlóru ve vodě by měl být 0,3 - 1mg/l
-pravidelně do vody přidávejte šokový přípravek Šokchlór, který zničí zárodky rostlinných i živočišných bakterií
- vodu je potřeba několikrát denně filtrovat

Co když je voda kalná?

S tímto problémem se setkáváme po zimě i v průběhu léta. Účinkovat může rozjasňující přípravek. Také můžete filtrovat dokud není voda opět jasná.

Co když vám voda zezelenala?

Stává se to, když se zanedbává pravidelná a preventivní péče. Vhodnou pomocí je šokové chlorování v kombinaci s přípravkem proti řasám. Pokud je však voda příliš zelená, použijte tzv. flokulant - přípravek, který vysráží řasy a nečistoty z nich spadnou na dno bazénu. Ty poté odstraníte ze dna vysavačem.

Co když už žádná chemie nepomáhá?

Chemické přípravky mohou selhat hlavně u bazénů s nekvalitní filtrací. V takovém případě nezbývá než vodu vypustit, bazén vyčistit a znova napustit. A to je problematické především u bazénů s fólií místo keramického obkladu. Tlak vody totiž pomáhá držet fólii napnutou a mohlo by dojít k jejímu odchlípnutí nebo dokonce k mechanickému porušení.

Kuchyňská sůl dokáže nahradit chemii

Nápomocná je i obyčejná kuchyňská sůl (NaCl). Stačí bazén pořádně osolit. Jednoduchý přístroj na elektrolýzu soli dokáže úplně nahradit chlór. Zbavíte se tak i nepříjemného chlórového zápachu, ochráníte oči a sliznice před podrážděním a alergickými reakcemi. Kromě toho má taková voda antiseptické účinky.

Střecha chrání

Důležité je i zastřešení bazénu. V době, kdy je v provozu, je třeba chránit vodní plochu proti nečistotám ve vzduchu a okolí. Kombinace letní a zimní plachty v jednom dokáže nejen udržet teplo, ale zároveň brání rozmnožování řas. Cenově náročnější je automatická lamelová roleta. Jediné otočení klíčem, které roletu rozvine přes hladinu, může zabránit znečištění a znehodnocení bazénu.

Zdroj a foto: Desjoyaux

Přečtěte si další zajímavé články na téma bazény, sauny, výřivky
Prohlédněte si související katalogy
Prohlédněte si fotografie zachycující bazény, sauny, výřivky

Reklama
Reklama

Související články

3 důvody proč stavět bazén na podzim

12.11.2018 | Bazény, sauny, vířivky

Slunečné dny jsou dávno pryč a všichni teď místo o koupání ve vlastním bazénu přemýšlí spíš o šálku teplého čaje či kávy. Uvědomujete si ale, že… Celý článek

3 hlavní pilíře péče o vodu v bazénu, když je venku opravdu vedro

02.08.2018 | Bazény, sauny, vířivky

Asi jen velmi složitě bychom hledali někoho, kdo by nezaznamenal vlnu velkých veder. Rtuť teploměru se šplhá každý den přes 30 stupňů Celsia a my… Celý článek

Ve vlastním bazénu se můžete koupat ještě letos

24.04.2018 | Bazény, sauny, vířivky

Pár pořádně teplých dnů už máme za sebou. Vypadá to, jako kdyby letos snad ani nebylo žádné jaro, od zimy přebralo vládu hned léto, a zdá se, že… Celý článek

Proč investovat do nafukovací vířivky

12.03.2018 | Bazény, sauny, vířivky

Relaxujte v pohodlí domova. Jistě brzy uznáte, že pořízení nafukovací vířivky byl ten nejlepší nápad. Ušetříte peníze za návštěvu wellness centra a… Celý článek

Reklama
Reklama