Reklama

Proč zvolit indukci

12.8.2009 | Redakce | Rubrika - Bílé zboží

Proč zvolit indukci

Nepostradatelným pomocníkem v každé kuchyni je zcela jistě varná deska. Ale jak si v nepřeberné nabídce vybrat tu pravou? Vsadit můžete na bezpečnost a efektivitu a sáhnout po desce indukční. Ta již dávno není cenově nedostupná a důvody k jejímu pořízení jsou pádné.

Indukční varná deska je energeticky efektivní díky své schopnosti využít 90 % vynaložené energie, zatímco u plynového sporáku dochází k 50% ztrátě a u sklokeramické desky je ztráta 40 %. Tento poměr je dán tím, že indukční deska zahřívá pouze dno nádoby a nedochází k úniku tepla do okolí. Díky tomu je ohřev také mnohem rychlejší. Zatímco na plynu by se 2 litry vody vařily 9 minut a na běžné sklokeramické desce 8 minut, indukce je zvládne uvařit za 5 minut.

Princip indukčního vaření spočívá v tom, že mezi feromagnetickým dnem nádoby položené na povrchu a měděnou cívkou umístěnou pod plotnou vzniká elektromagnetické pole. Nepřetržitě zahřívá dno nádoby podle stupně nastaveného výkonu. Po vypnutí pak dochází k velmi rychlému chladnutí. Test s 1 litrem vody uvařené na 60 °C ukázal, že zatímco sklokeramická deska chladne 25 minut a plynová 14, indukci stačí pouhých 6 minut. V průběhu vaření tak odpadá nebezpečí popálení a majitel se nemusí bát ani případného požáru, který by mohl hrozit při manipulaci s otevřeným ohněm.

Výhodou indukční varné desky je také její schopnost reagovat velmi rychle. Pokud výkon snížíte či zvýšíte, změnu pocítíte okamžitě. S indukcí je možné regulovat teplotu s přesností téměř na 1 °C.

K základnímu vybavení indukčních desek patří dotykové ovládání a bezpečnostní prvky, které jsou nepostradatelné nejen pro rodiny s malými dětmi. Signalizace zbytkového tepla svítí, pokud je spotřebič stále ještě nahřátý na více než 60 °C a kuchaři by mohlo hrozit popálení. Stejně tak oceníte dětskou pojistku, která znemožní použití funkcí. Pro pohodlné vaření slouží časovač, díky kterému je možné nastavit délku vaření, což oceníte třeba při vaření vajec, těstovin či knedlíků.

Design indukčních desek je podobný deskám sklokeramickým, jedná se o designové tvary a je na majiteli, zda dá přednost varné desce se zkosenými hranami či s kovovým rámem. Stejně jako desky sklokeramické jsou i desky indukční velmi snadno čistitelné a jejich údžba je bezproblémová.
Velikost desky závisí na počtu osob v domácnosti a nabídka je obdobná jako u ostatních desek. Volit můžete mezi čtyř-, tří- a dvouplotýnkovou podobou. V nabídce jsou také hybridní podoby desek, které v sobě zahrnují jak indukci, tak sklokeramickou desku.

Za jistou nevýhodu indukčního vaření je považována nutnost používat speciální nádobí k tomu určené. Obecně řečeno, potřebujeme nádoby s obsahem železa na dně, tedy feromagnetické. Pro běžné vaření si vystačíte se třemi základními hrnci pohybujícími se v řádech stovek korun a praktickou pánví. Nemusí se tedy jednat o zásadní nákup nového vybavení.

Zdroj a foto: Whirlpool

Související články

Baumatic představuje nový katalog

Baumatic představuje nový katalog

12.10.2009 | PR článek | Bílé zboží

Zařizujete si nové bydlení nebo chcete obměnit staré spotřebiče ? Potrpíte si na luxusní design, ale kromě něj očekáváte také špičkovou kvalitu a přij... Celý článek

Kde nejlevněji nakoupit domácí spotřebiče?

Kde nejlevněji nakoupit domácí spotřebiče?

24.8.2009 | Redakce | Bílé zboží

Nemusíte nutně zařizovat celý byt či si nově vybavovat kuchyni, abyste vážně přemýšleli, kam se vydat na nákup domácích spotřebičů a výrazně tak ušetř... Celý článek

Pěkně v chládku

Pěkně v chládku

11.3.2009 | Redakce | Bílé zboží

Skladování a uchovávání potravin je poměrně „horkou“ otázkou, přestože většinou probíhá v chladném prostoru. Luxus vlastní spíže si mohou většinou dop... Celý článek

Tichá kuchyně

Tichá kuchyně

23.10.2008 | Redakce | Bílé zboží

Protože obývák, jídelna a kuchyně tvoří už standardně jediný společný prostor, zabývají se výrobci kuchyňskými spotřebiči z hlediska jejich hlučnosti.... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii