Nábytek na míru - výhodná, i když nákladná investice

9.2.2007 | časopis Dům a zahrada | Rubrika - Bydlení čtenářů

 Nábytek na míru - výhodná, i když nákladná investice

Sponzorované odkazy:

Smyslem každého rodinného domu je především nabídnout svým majitelům dostatek kvalitního životního prostoru a uspokojit jejich představy o vlastním domově a zázemí. Dům, který si postavil pár středního věku kousek za Prahou, může na první pohled působit až příliš členitě a komplikovaně, jeho interiér si však majitelé zařídili přesně podle svých představ.

Původně se zde začalo stavět se stavební firmou podle jednoho z jejích typových projektů. Řešení domu se majitelům zpočátku zdálo velmi zdařilé a vyhovovalo jejich představám o bydlení pro dva a případné návštěvy. Ve chvíli, kdy stavební firma začala mít finanční problémy a stavba vázla, obrátili se na přáteli doporučovaného architekta, jehož vizitkou byla poctivost a hlavně výborná práce s fantazií. Architekt si prohlédl původní projekt, seznámil majitele s výhradami a praktickými připomínkami a na základě nich byly některé změny provedeny do již rozestavěného domu. Teď jsou za ně obyvatelé domu vděčni.

Srdce i fantazie na správném místě

Celkem trvala stavba domu dva roky a za tu dobu stavebníci poznali, jak velkou oporu dokáže kvalitní architekt nezkušenému laikovi poskytnout. Jeho fantazie a schopnost vcítit se do životního stylu obou manželů se plně projevila i při navrhování interiéru. Ve vnitřních prostorách jednoznačně dominuje ušlechtilé dřevo a dostatek slunce, které v různých intenzitách prolínají celým domem.

Nábytkové vybavení bylo pořizováno na míru do každé místnosti. Architekt na základě mnoha rozhovorů postupně vypracoval návrhy jednotlivých kusů nábytku (až na kuchyň, kterou si majitelé sami vybrali a zakoupili). Nejtěžší však bylo vyhledat zkušenou firmu, která by nábytek vyrobila. Ale i o její nalezení se postaral právě projektant. I když výroba jednotlivých kusů trvala poměrně dlouho, jejich kvalitu a praktičnost si majitelé nemohou vynachválit. Postupné zařizování trvalo tři roky a trvá dodnes - v době naší návštěvy přišla řada na vybavení obývacího pokoje.

Barvy podle vlastních představ

V jednotlivých místnostech dominují různé druhy dřeva, vždy podle toho, kdo se v daném prostoru domu pohybuje většinou - zda pán či paní domu. S hruškovým, višňovým či dubovým dřevem dobře ladí i barvy omítek či koberců, což platí zejména v ložnici a jídelním koutě. Pro hosty je určena místnost s takzvanou obytnou postelí z hruškového dřeva, která je asi největší zajímavostí interiéru. Velmi nápadité je také řešení nábytku ve dvou pracovnách: zatímco v moderně zařízené pracovně je důraz kladen na jednotlivé policové prvky, v druhé pracovně je střídmý pracovní stůl propojen s velkou "knihovnou" s členitými úložnými prostory.

Výzdobě stěn a dekoracím věnovali majitelé velkou pozornost. Originály výtvarných děl, nejrůznější gobelíny, sušené i živé květiny interiér příjemně doplňují a poskytují mu útulnější atmosféru. To lze říci také o prostorné, podkrovní koupelně s velkou rohovou vanou, která je přímo zalita přirozeným světlem díky střešním oknům. Majitelé jsou s provozem domu i jeho vybavením velmi spokojeni, k jejich úplné radosti chybí už jen dodatečné úpravy zahrady, které je čekají na jaře.

Hedvika Švejdová

Využili jste služeb bytového architekta? Rekonstruovali jste? Máte vkusně zařízený byt? Napište nám, my vše zveřejníme a vy dostanete odměnu!

Počet komentářů (6) Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

Brazilská inspirace

Brazilská inspirace

14.2.2007 | časopis Dům a zahrada | Bydlení čtenářů

Pro mnohé znamená dovolená odpočinek, ať již aktivní či pasivní. Především jde o to "vypnout", zapomenout na pracovní povinnosti a odreagovat se od bě... Celý článek

 Ložnice jen na přespání

Ložnice jen na přespání

12.2.2007 | časopis Dům a zahrada | Bydlení čtenářů

Kdo bydlí v malém bytě a rozhoduje se o dispozicích nově budovaného rodinného domu, touží většinou po velkých prostorách, zejména velkolepých ložnicíc... Celý článek

Co (ne)prozradí první pohled

Co (ne)prozradí první pohled

7.2.2007 | časopis Dům a zahrada | Bydlení čtenářů

Výhradně oko znalce postřehne hned na první pohled, zda na střeše leží tašky betonové či tradiční pálené. Mají nejen velmi podobné profily, ale dnes č... Celý článek

Povedená proměna domů na Praze 3

Povedená proměna domů na Praze 3

6.2.2007 | | Bydlení čtenářů

Náš čtenář nafotil proměnu domů v ulici Pod Lipami. Část domů prošla koncem loňského roku rekonstrukcí – jednopatrová nástavba pomohla financovat komp... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii