Vila s charakterem

12.12.2006 | časopis Dům a zahrada | Rubrika - Bydlení čtenářů

Vila s charakterem

Sponzorované odkazy:

Na domech je krásné, že jsou okamžitě čitelné. Dům se nemůže za nikoho schovat, vymlouvat se, mlžit. Musí přiznat barvu. Jako výsledek společného úsilí investora a architekta je jejich vizitkou, jasně deklaruje jejich úroveň, názory, postoje, vztah k okolí. Ten, který jsme navštívili, vysílá pozitivní signály o invenci, pokoře a odpovědnosti.

V jednom z nových obytných celků, které vyrostly na holých pláních bez vzrostlých stromů a kde je na všechny domy dobře vidět ze všech stran, stojí dům postavený podle projektu architekta Lukáše Velíška. Z dálky zaujme tím, že ačkoli respektuje stylotvorné prvky dané lokality, svým osobitým řešením je jiný než ty ostatní.

Místo chaty rodinný dům

Dům vznikl pro čtyřčlennou rodinu, která žila v pěkném bytu 3+1 ve zděném činžáku s garáží. "O vlastním rodinném domě jsme snili už dávno, jen jsme nevěděli kde a jak stavět. Lákalo nás hlavně posezení na terase, v létě snídaně venku nebo za teplých večerů posezení s přáteli u vína pod jasnou oblohou," vzpomíná majitel. Jednu dobu proto uvažovali o koupi chaty, aby alespoň na víkendy vyjížděli někam ven, brzy si však uvědomili, že provozovat dvě domácnosti a neustálé stěhování sem a tam by jim příliš nevyhovovalo. Za koupí pozemku stála téměř náhoda: "Přišli známí, že budou stavět a sousední parcela že je ještě volná. A bylo rozhodnuto. Soused měl náskok, už měl hotový projekt, ale dohodli jsme se, že budeme stavět spolu," líčí pán domu.

Doma nastaly intenzivní debaty o podobě domu a kreslení vizí. Víkendy se nesly ve znamení výletů do satelitních městeček a hledání inspirací. Odbornou radou pomohl renomovaný architekt, s nímž se majitelé znali už od studií a s nímž mohli začít nový dům vymýšlet, diskutovat představy a potřeby. Investora zajímaly především vnitřní dispozice s ohledem na provoz a potřeby rodiny, v ostatním dal architektovi volnou ruku a spolehnul se na jeho odborné kvality. Určitým snem se stala zimní zahrada: "Přináší radost hlavně v zimě, když slunce několik dní nesvítí, dává domovu větší teplo, pomáhá při depresích. Kytky potřebují péči, jsou to živé organismy. Staráte se o ně a ta péče se vám vrací zpátky v radosti. Byt je útulnější, jste v živé přírodě, nežijete mezi holými stěnami. Život s květinami je příjemný, přináší větší pocit štěstí a uspokojení," vyznává se ze své záliby majitelka.

Prostor pro vlastní názor

Architekt Lukáš Velíšek všechny požadavky rodiny bohatě splnil. Sám zastává názor, že odbornou práci mají vykonat jen odborníci: "Klient je manažer, je zvyklý práci rozdělit správným odborníkům, dát jim prostor a nechat je dělat. Mantinely jsem si spíš určil já. Každý dům musí vyrůstat v určitém kontextu. Neprosazuji názor, že bez ohledu na okolí předvedu nějakou neofunkcionalistickou kreaci. To mi nepřipadalo vhodné. Moje představa domu pro takového klienta je vila jako typ domu. Ne nabobtnalá chaloupka, kde se do podkroví umístí to, co se nevešlo do přízemí." Podle architektova návrhu vznikl dům patrový, v němž podlaží nemá jenom střešní okna nebo vikýře. Z toho vzniklo řešení střechy ve dvou úrovních. Záliba architekta Velíška ve vilách přelomu desátých a dvacátých let, období přelomu secese a funkcionalismu se promítla i do vnější podoby domu, spíše než o konfrontaci s okolím však jde o kultivované využití výrazových prostředků k danému záměru. "Myslím si, že domy málo reflektují charakter dnešní doby, automobilistický životní styl. Život v nových lokalitách je postaven bezpodmínečně na neustálé automobilové dopravě. Z toho plyne, že je nutné řešit příjezd k domu pro jeden nebo více automobilů," pragmaticky uzavírá architekt.

Jednoduché know-how

Dům je možné dodatečnou úpravou rozdělit na dva samostatné byty. Hala v místě schodiště by se horizontálně uzavřela a zvenčí by se přistavělo schodiště do poschodí. I průběh stavby byl neobvykle bezproblémový a úspěšný. Nebyly žádné závady, nedodělky, reklamace, žádné krachy firem. Stavbu svého a současně i sousedova domu sami koordinovali a řídili. Využili rad svého známého, který se podobného úkolu zhostil s naprostým úspěchem. "Ze všeho nejdříve jsme najali právníka a stavební dozor. Vybírali jsme pouze z firem, které měly pozitivní reference od našich známých," dozvídáme se úspěšné know-how.

Smlouvy zpracované právníkem samozřejmě stavební dozor dobře znal. Realizace domu se obešla bez záloh, odvedená práce se po určitém cyklu vyúčtovala a po schválení stavebním dozorem uhradila. Zajímavý postup uplatnili majitelé i při nákupu materiálu: jeho množství si nechali spočítat přesně podle projektu, nakoupili jej a jakékoli další přikupování už si hradila firma sama. Tato pravidla byla od začátku jasně stanovena a smluvně zajištěna a jak se ukázalo, vyhovovala všem zúčastněným stranám.

Rádi nakupujete výhodně a se slevou? Pro slevové kupóny oBydleni.cz klikněte zde

Zahájit diskuzi Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

Kreativní architektura v městském stylu

Kreativní architektura v městském stylu

20.12.2006 | časopis Dům a zahrada | Bydlení čtenářů

Cílem nové řady rodinných domů společnosti Lux Haus, která nabízí své domy také na českém trhu, je představit stavebníkovi zcela nové, esteticky i kva... Celý článek

Bolavá místa starých domů

Bolavá místa starých domů

19.12.2006 | časopis Dům a zahrada | Bydlení čtenářů

Ve snaze co nejrychleji se dobrat vlastnímu bydlení často podceňujeme přípravné a průzkumné práce na objektu, který se stal naším vlastnictvím, a velm... Celý článek

Prostor pro budoucnost

Prostor pro budoucnost

11.12.2006 | časopis Dům a zahrada | Bydlení čtenářů

Jednoduchost je v současné době architektonickou ctností, aniž se je třeba nutně uchylovat k projektování krabicových domů - to je krédo německého arc... Celý článek

Není třeba bát se barev

Není třeba bát se barev

5.12.2006 | časopis Dům a zahrada | Bydlení čtenářů

Celá desetiletí jsme se tak báli jakýmkoliv způsobem odlišovat od lidových mas a upozorňovat na sebe, že dnes již mnohdy ze zvyku stále volíme střídmo... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii