Reklama

Bydlení po dědečkovi

5.5.2010 | časopis Náš útulný byt | Rubrika - Bydlení čtenářů

Bydlení po dědečkovi

Radek s rodiči restituoval činžovní dům v Hradci Králové, který nechal v roce 1928 postavit jeho dědeček. Na tehdejší dobu se jednalo o luxusní bydlení. Měřeno dnešním pohledem není byt 3+1, ve kterém bydlela celá dědečkova rodina i se služkou, která měla svůj pokoj, nic nadstandardního. (Zdroj - Náš útulný byt)

A právě do tohoto bytu se Radek se svou ženou Kateřinou předloni na podzim nastěhovali. Byt byl po pětatřiceti letech vlády OPBH v naprosto žalostném stavu. Celková rekonstrukce se jevila jako zcela nezbytná. V bytě de facto zůstaly jen nosné zdi, dvoje dveře, okna a rozvody topení. Měnily se podlahy, rozvody elektřiny, kompletní proměnou prošla koupelna i wc, stavěl se nový krb. Bourat se začalo v listopadu roku 2007, stavět se začalo v loni v lednu a skončilo se v dubnu. Zařizování probíhalo do loňského srpna. Veškeré stavební práce si nechali Radek s Kateřinou dělat od stavební firmy Domis, která podle slov uživatelů bytu odvedla perfektní práci.

I „levný“ nábytek umí vypadat draze
Kateřinu, která je architektkou, potěšilo, že se jí podařilo za málo peněz sestavit interiér, který vypadá efektně a v očích některých lidí i draze. Prakticky veškerý nový nábytek pořídila se svým mužem v obchodním domě IKEA. Ale úplně vše nemají Radek s Kateřinou, jak sami říkají, „low-cost“. Část svítidel si vybrali z nabídky firmy Lucis. Také na podlaze v obývacím pokoji, kuchyni a chodbě do ložnice nešetřili. A paradoxně právě u věci, do které se rozhodli investovat více prostředků, nepanuje naprostá spokojenost. „Kdybychom rekonstrukci prováděli teď, udělali bychom podlahu parketovou nebo dřevěnou průmyslovou mozaiku a ne dřevěnou plovoucí podlahu,“ řekla Kateřina. „Je to sice jen o pocitu, ale chodit po opravdové dřevěné podlaze je něco úplně jiného,“ dodala. Rekonstrukce bytu je prakticky u konce. Jeho obyvatele již čekají jen kosmetické úpravy a pořizování drobností. Rádi by si nechali obložit bok skříňky s televizí stejným způsobem, jakým je obložený kuchyňský ostrůvek. Radek s Kateřinou si také rozmýšlejí, zda si dají na velkou bílou stěnu u sedačky výraznou tapetu, nebo jestli se nechají oslovit nějakým obrazem. Prozatím stěna skvěle funguje jako projekční plátno. Nezbývá než popřát mladému páru šťastnou ruku při řešení těchto posledních úprav.

„Byt jsme museli po předchozích nájemcích kompletně zrenovovat, už nám zbývají jen drobné kosmetické úpravy,“ řekla nám paní Kateřina z Hradce Králové.

Kuchyňskou linku si sestavovali sami na míru, ostrůvek opláštili stejným materiálem ze kterého je podlaha, takže vše působí maximálně sladěně. Egonomicky tvarované židle nabízejí při stolování maximální pohodlí.

Narozeniny a jiné příležitosti využívá mladý pár k tomu, aby si přál a byl obdarováván designérskými lahůdkami – jako je například tento kávovar Bugatti.

Krbovou vložku pořídili Radek s Kateřinou od firmy Nordica. S výběrem neměli problém, protože je to jediný výrobce, který umožňuje zapojit krb do komínu o průměru 13 centimetrů.

V celém bytě je kromě řady efektních stropních světel spousta skrytých bodovek, pomocí kterých lze vytvářet různé nálady.

V bílých neutrálních místnostech cítí Kateřina klid a dobře si v nich odpočine. Navíc bílá umožňuje kombinovat různobarevné doplňky.

Aby té bílé nebylo v celém bytě příliš, dostala v předsíni prostor výrazná červená barva.

Nad postelí by se měl časem objevit obraz, který vytvoří některý z Kateřininých a Radkových známých.

V koupelně jsou zkombinovány velkoformátové obklady s drobnokresbou barevné skleněné mozaiky. Luxfery propouštějí do koupelny trochu denního světla.

Náš útulný byt

Související články

Inspirace: Spousta volného prostoru

Inspirace: Spousta volného prostoru

19.5.2010 | časopis Náš útulný byt | Bydlení čtenářů

Ideálně rozdělených 40 metrů čtverečních - tvar místnosti do písmene L je dobrým předpokladem pro vhodné členění. Rohový krb je vidět ze všech stran. ... Celý článek

Bydlení v chalupě

Bydlení v chalupě

12.5.2010 | časopis Náš útulný byt | Bydlení čtenářů

Rodina paní Radky zdědila po jednom z rodičů chalupu nedaleko Doks u Máchova jezera. Na jednu stranu to bylo vítané dědictví, ovšem znamenalo to také ... Celý článek

Čarování s prostorem

Čarování s prostorem

28.4.2010 | časopis Náš útulný byt | Bydlení čtenářů

Nápaditá dělicí příčka jako mávnutím kouzelného proutku proměnila fádní pokoj v místo, kde má vše svůj řád a díky svěžímu barevnému řešení se tu každý... Celý článek

Romantika pod střechou

Romantika pod střechou

21.4.2010 | časopis Náš útulný byt | Bydlení čtenářů

Už deset let bydlí Julie Klipperová se svým manželem a dvěma dospívajícími syny v renovovaném secesním domě na kraji menšího města. Tato rodina si zde... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii