Reklama

Bydlení v chalupě

12.05.2010 | časopis Náš útulný byt | Rubrika - Bydlení čtenářů

Rodina paní Radky zdědila po jednom z rodičů chalupu nedaleko Doks u Máchova jezera. Na jednu stranu to bylo vítané dědictví, ovšem znamenalo to také řadu starostí. Do rekonstrukce se pustili noví majitelé před sedmi lety. Nejvíce práce podle slov paní Radky udělali první rok, když ještě v chalupě nebydleli. (Zdroj - Náš útulný byt)

Bydlení v chalupě
Reklama

Po nastěhování se tempo oprav zpomalilo, přesto se pomalu, ale jistě chýlí ke konci. Dům potřeboval opravit z gruntu celý. V přízemí vybudovali manželé Landovi novou kuchyň, za ní na místě bývalého chléva vznikl zcela nový pokoj. Dříve hlavní obytná místnost se stala obytnou jídelnou. Babička si přála, aby v ní noví majitelé zachovali kachlová kamna. A její přání Radka s manželem dodrželi. Aby byla místnost lépe využitelná, nechali kamna rozebrat, pootočili je o devadesát stupňů a přesunuli je od obvodové stěny domu k vnitřní zdi. Jako obklad využili kachle ze starých kamen. V patře vznikl v místě, kam se dříve ukládalo seno, nový obývací pokoj. Kromě toho je zde druhá koupelna (první je za kuchyní v přízemí) a ložnice. Své využití má i dříve neobývaná půda. Vznikly zde dětské pokoje. Ve všech místnostech balo nutné dát nové podlahy, dveře, okna. V pokoji s kachlovými kamny si paní Radka vymínila, že okna budou podle starého „mustru“ – dvojitá.
Spoustu věcí na domě si manželé Landovi udělali sami. Na zedničinu, obklady a dlažby mají šikovného pana zedníka, okna vyráběl místní truhlář. S koupelnou v patře jim pomáhal pan Stalenský. Se všemi byli Landovi spokojeni. Jediný „průšvih“ způsobil zedník, když za sebou špatně zavřel branku a Landům se vydali na špacír psi. Naštěstí je společnými silami lapili.

Blíží se finále

Omlazovací kúra domu se chýlí k závěru. Chybí dodělat schodiště a prostor na schodišti na půdě. Na svou finální podobu čeká také plot do ulice a fasáda. Landovi váhají, jestli mají strhnout starý palubkový obklad nebo jestli ho zachovají a pouze natřou. Stržení má jednu výhodu. Umožňovalo by zrealizovat ideální podobu s černými pruhy trámů a bílými pruhy mazaniny. Tedy podobu, jakou si mnoho z nás představuje při vyslovení slova chalupa. Jak to dopadne, ukáže teprve čas.

PŮVODNĚ - Chalupa po mamince potřebovala z gruntu opravit. Novou podobu dostaly nejen obytné místnosti, ale také půda.

Obývací pokoj vznikl na místě půdičky, kam se dříve ukládalo seno.

Kuchyňka sice neoplývá metry čtverečními, ale vše potčebné se do ní vejde.

Krásná malovaná postel je po babičce, skříňka také, váhy jsou od paní Novákové - v domě se sešla řada věcí od mnoha majitelů.

Kachlová kamna vypadají po rekonstrukci téměř jako ta původní.

I když už neslouží původnímu účelu, tak to kolovrátku v chalupě sluší.

Staré chalupě je přizpůsobeno i vnitřní vybavení. Své uplatnění zde našla řada starých věcí, kterých se známí Radky zbavovali. Nový nábytek je v selském rustikálním stylu.

Nová okna mají původní proporce, v místnosti s pecí jsou navíc dvoudílná - vnitřní se otevírají do pokoje a vnější do zahrady.

Místnosti v podkroví jsou dětskými pokoji. Mladým nohám určitě neškodí proběhnout se do schodů. A pokoje až pod střechou jsou prima zašívárnami.

Nízko posazené stropy k chalupám neodmyslitelně patí. I díky tomu je v nich tak útulno.

Koupelna v patře už prošla kompletní rekonstrukcí, chybí dodělat odtah pro speciální kompostovací ekotoaletu.

Náš útulný byt

Reklama
Reklama

Související články

Odpovídají současné ceny panelových bytů tomu, co nabízejí svým obyvatelům?

15.09.2020 | Bydlení čtenářů

Na našem území vznikala v dobách především 2. poloviny 20. století panelová sídliště, která se postupně stala velmi rozšířeným druhem bydlení. V… Celý článek

Bungalov na klíč: Nejžádanější typ rodinného domu?

29.05.2020 | Bydlení čtenářů

Rodinný dům typu bungalov si za poslední roky získal pevnou pozici mezi projekty rodinných domů. Když se podíváme na nejprodávanější projekty… Celý článek

Nové byty na Vackově slibují komfortní bydlení na Žižkově

13.05.2020 | Bydlení čtenářů

Mladé páry i rodiny s malými dětmi ocení developerské projekty Praha, protože si z nich mohou vybrat ideální bydlení v moderním kabátku. Zejména byty… Celý článek

Útulný interiér v orientálním duchu: Inspirujte se exotickými krajinami!

23.02.2020 | Bydlení čtenářů

Měli jste možnost zahlédnout v katalogu nábytku interiér laděný do orientálního vzhledu a padl vám do oka? Nebo jste jej možná viděli u známých či na… Celý článek

Reklama
Reklama