Reklama

Čarování s prostorem

28.04.2010 | časopis Náš útulný byt | Rubrika - Bydlení čtenářů

Nápaditá dělicí příčka jako mávnutím kouzelného proutku proměnila fádní pokoj v místo, kde má vše svůj řád a díky svěžímu barevnému řešení se tu každý cítí dobře. (Zdroj - Náš útulný byt)

Čarování s prostorem
Reklama

Odborník radí:

Marta Eftimovská,
designové studio Kare
(www.kare-design.cz)

Soukromí pro každého
Jednotlivé funkční zóny v bytě by měly být opticky odděleny. O místě na spaní to platí dvojnásob. Provizorním řešením může být policová stěna nebo stylový paravan. Pokud jste ale příznivci originálnějších řešení, tahle dřevěná dělicí stěna vás jistě nadchne. Nejenže dodá interiéru „šmrnc“, ale může navíc pomoci vytvořit další úložný prostor, kterého v malém bytě není nikdy dost. Pro všechny, kdo se stále ještě bojí barev, je tato proměna nevyvratitelným důkazem toho, jak obrovská je jejich moc.

Teplé barvy i materiály
Zóny bydlení, práce i spánku jsou oddělené, přesto však tvoří harmonický celek. Takového efektu lze dosáhnout využitím jednotných materiálů a promyšleným sladěním barev. Tón udává červená v nejrůznějších odstínech, vytváří tak jasný kontrast vůči světlému dřevu. Na závěsech nahradila původní nevýrazný vzor, který příliš splýval se stěnami, rozjasnila i křeslo, které teď příjemně ladí s pohovkou. Mnohem lépe teď do prostoru zapadá i červená vitrína. Opticky vybočuje z řady jen židle u psacího stolu, jež si to ovšem může dovolit: jde o klasický stylový kousek, Panton Chair neboli „pantonku“ z roku 1960.

PŘEDTÍM - Veškerý nábytek byl bez promyšlenější koncepce soustředěn v zadní části pokoje, přední část působí prázdně. Skříň vpravo je v porovnání s ostatním nábytkem příliš velká a neforemná.

Největším nedostatkem původního pokoje bylo prolínání odpočinkové zóny a místa, kde se sedí a povídá. Chyběla tu atmosféra, barvy a řád.

POTOM - Všechny příchozí na první pohled upoutá pohodlná sedací souprava, postel je před jejich zraky ukrytá za dřevěnou příčkou. Místnost je stejnoměrně zaplněna nábytkem.

Čalouněná souprava uvolnila místo vlevo u okna psacímu stolu, který se tam hodí mnohem lépe. Posunula se dopředu do prostoru, který byl minimálně využitý. V pravém rohu se nachází stejně jako dřív postel, nyní však před pohledy příchozích vtipně skrytá za příčkou. Potah na křeslo je ušitý ze stejné látky jako závěsy.

Vlastnoručně vyrobený psací stůl tvoří tři překližkové desky. Okraje jsou olištované, aby stůl vypadal masivněji. Stabilitu zajistí asi 20 cm široké prkno přišroubované na boční stěny zezadu.

Polička přišroubovaná na příčku z druhé strany poslouží k odložení nebo vystavení oblíbených předmětů. Aby se obrazy nesesunuly dolů, upevněte zepředu na prkno ještě lištu.

Dělicí stěna skrývá nečekané tajemství – obrovský úložný prostor. Zadní stěna regálu slouží jako kostra pro „pletenou“ stěnu (viz dole). Přihrádky se doplní podle individuální potřeby. Vruty po stranách jsou zapuštěné a zatmelené. Obsah regálu zakrývají látkové závěsy – stejné jako před oknem – upevněné na liště.

KROK ZA KROKEM: montáž dělicí stěny

Z laťovek o tloušťce 22 mm sestavte regál hluboký 30 cm. Přišroubujte ho k podlaze, ke stropu a k boční zdi. Na zadní stěnu přitlučte svislé lišty, mezi ně zasuňte příčná „prkna“, obojí z topolové dýhované překližky o tloušťce 5 mm, natřené bezbarvým akrylovým lakem.

1. Materiál
Příčka měří 245 x 220 cm. Podle toho byly nařezány 9,5 a 24,5 cm široké svislé a vodorovné prvky z překližky.

2. Začátek
Vyznačte si polohu svislých lišt, každou druhou přitlučte. V našem případě jsou svislé prvky 36 cm od sebe.

3. Svislé lišty
První příčné prkno předsaďte před lišty, doplňte chybějící lišty a vše důkladně přitlučte.

4. Příčná prkna
Tam, kde je to nutné, přitlučte svislé lišty a příčná prkna malými hřebíčky.

5. Roh
Příčka už je téměř hotová, stačí na ní jen pomocí rámových lišt širokých 4 cm vytvořit vnější hranu.

6. Dokončení
Otvory na hřebíky si předvrtejte, aby tenká překližka nepraskla. Použijte kolářské hřebíky, protože jejich hlavičky nejsou téměř vidět.

Náš útulný byt

Reklama
Reklama

Související články

Odpovídají současné ceny panelových bytů tomu, co nabízejí svým obyvatelům?

15.09.2020 | Bydlení čtenářů

Na našem území vznikala v dobách především 2. poloviny 20. století panelová sídliště, která se postupně stala velmi rozšířeným druhem bydlení. V… Celý článek

Bungalov na klíč: Nejžádanější typ rodinného domu?

29.05.2020 | Bydlení čtenářů

Rodinný dům typu bungalov si za poslední roky získal pevnou pozici mezi projekty rodinných domů. Když se podíváme na nejprodávanější projekty… Celý článek

Nové byty na Vackově slibují komfortní bydlení na Žižkově

13.05.2020 | Bydlení čtenářů

Mladé páry i rodiny s malými dětmi ocení developerské projekty Praha, protože si z nich mohou vybrat ideální bydlení v moderním kabátku. Zejména byty… Celý článek

Útulný interiér v orientálním duchu: Inspirujte se exotickými krajinami!

23.02.2020 | Bydlení čtenářů

Měli jste možnost zahlédnout v katalogu nábytku interiér laděný do orientálního vzhledu a padl vám do oka? Nebo jste jej možná viděli u známých či na… Celý článek

Reklama
Reklama