Reklama

Čarování s prostorem

28.4.2010 | časopis Náš útulný byt | Rubrika - Bydlení čtenářů

Čarování s prostorem

Nápaditá dělicí příčka jako mávnutím kouzelného proutku proměnila fádní pokoj v místo, kde má vše svůj řád a díky svěžímu barevnému řešení se tu každý cítí dobře. (Zdroj - Náš útulný byt)

Odborník radí:

Marta Eftimovská,
designové studio Kare
(www.kare-design.cz)

Soukromí pro každého
Jednotlivé funkční zóny v bytě by měly být opticky odděleny. O místě na spaní to platí dvojnásob. Provizorním řešením může být policová stěna nebo stylový paravan. Pokud jste ale příznivci originálnějších řešení, tahle dřevěná dělicí stěna vás jistě nadchne. Nejenže dodá interiéru „šmrnc“, ale může navíc pomoci vytvořit další úložný prostor, kterého v malém bytě není nikdy dost. Pro všechny, kdo se stále ještě bojí barev, je tato proměna nevyvratitelným důkazem toho, jak obrovská je jejich moc.

Teplé barvy i materiály
Zóny bydlení, práce i spánku jsou oddělené, přesto však tvoří harmonický celek. Takového efektu lze dosáhnout využitím jednotných materiálů a promyšleným sladěním barev. Tón udává červená v nejrůznějších odstínech, vytváří tak jasný kontrast vůči světlému dřevu. Na závěsech nahradila původní nevýrazný vzor, který příliš splýval se stěnami, rozjasnila i křeslo, které teď příjemně ladí s pohovkou. Mnohem lépe teď do prostoru zapadá i červená vitrína. Opticky vybočuje z řady jen židle u psacího stolu, jež si to ovšem může dovolit: jde o klasický stylový kousek, Panton Chair neboli „pantonku“ z roku 1960.

PŘEDTÍM - Veškerý nábytek byl bez promyšlenější koncepce soustředěn v zadní části pokoje, přední část působí prázdně. Skříň vpravo je v porovnání s ostatním nábytkem příliš velká a neforemná.

Největším nedostatkem původního pokoje bylo prolínání odpočinkové zóny a místa, kde se sedí a povídá. Chyběla tu atmosféra, barvy a řád.

POTOM - Všechny příchozí na první pohled upoutá pohodlná sedací souprava, postel je před jejich zraky ukrytá za dřevěnou příčkou. Místnost je stejnoměrně zaplněna nábytkem.

Čalouněná souprava uvolnila místo vlevo u okna psacímu stolu, který se tam hodí mnohem lépe. Posunula se dopředu do prostoru, který byl minimálně využitý. V pravém rohu se nachází stejně jako dřív postel, nyní však před pohledy příchozích vtipně skrytá za příčkou. Potah na křeslo je ušitý ze stejné látky jako závěsy.

Vlastnoručně vyrobený psací stůl tvoří tři překližkové desky. Okraje jsou olištované, aby stůl vypadal masivněji. Stabilitu zajistí asi 20 cm široké prkno přišroubované na boční stěny zezadu.

Polička přišroubovaná na příčku z druhé strany poslouží k odložení nebo vystavení oblíbených předmětů. Aby se obrazy nesesunuly dolů, upevněte zepředu na prkno ještě lištu.

Dělicí stěna skrývá nečekané tajemství – obrovský úložný prostor. Zadní stěna regálu slouží jako kostra pro „pletenou“ stěnu (viz dole). Přihrádky se doplní podle individuální potřeby. Vruty po stranách jsou zapuštěné a zatmelené. Obsah regálu zakrývají látkové závěsy – stejné jako před oknem – upevněné na liště.

KROK ZA KROKEM: montáž dělicí stěny

Z laťovek o tloušťce 22 mm sestavte regál hluboký 30 cm. Přišroubujte ho k podlaze, ke stropu a k boční zdi. Na zadní stěnu přitlučte svislé lišty, mezi ně zasuňte příčná „prkna“, obojí z topolové dýhované překližky o tloušťce 5 mm, natřené bezbarvým akrylovým lakem.

1. Materiál
Příčka měří 245 x 220 cm. Podle toho byly nařezány 9,5 a 24,5 cm široké svislé a vodorovné prvky z překližky.

2. Začátek
Vyznačte si polohu svislých lišt, každou druhou přitlučte. V našem případě jsou svislé prvky 36 cm od sebe.

3. Svislé lišty
První příčné prkno předsaďte před lišty, doplňte chybějící lišty a vše důkladně přitlučte.

4. Příčná prkna
Tam, kde je to nutné, přitlučte svislé lišty a příčná prkna malými hřebíčky.

5. Roh
Příčka už je téměř hotová, stačí na ní jen pomocí rámových lišt širokých 4 cm vytvořit vnější hranu.

6. Dokončení
Otvory na hřebíky si předvrtejte, aby tenká překližka nepraskla. Použijte kolářské hřebíky, protože jejich hlavičky nejsou téměř vidět.

Náš útulný byt

Související články

Bydlení v chalupě

Bydlení v chalupě

12.5.2010 | časopis Náš útulný byt | Bydlení čtenářů

Rodina paní Radky zdědila po jednom z rodičů chalupu nedaleko Doks u Máchova jezera. Na jednu stranu to bylo vítané dědictví, ovšem znamenalo to také ... Celý článek

Bydlení po dědečkovi

Bydlení po dědečkovi

5.5.2010 | časopis Náš útulný byt | Bydlení čtenářů

Radek s rodiči restituoval činžovní dům v Hradci Králové, který nechal v roce 1928 postavit jeho dědeček. Na tehdejší dobu se jednalo o luxusní bydlen... Celý článek

Romantika pod střechou

Romantika pod střechou

21.4.2010 | časopis Náš útulný byt | Bydlení čtenářů

Už deset let bydlí Julie Klipperová se svým manželem a dvěma dospívajícími syny v renovovaném secesním domě na kraji menšího města. Tato rodina si zde... Celý článek

Můj dům, můj hrad & Bydlení

Můj dům, můj hrad & Bydlení

21.4.2010 | PR článek | Bydlení čtenářů

Vážení obchodní přátelé, milí návštěvníci, dovolujeme si Vás pozvat na další ročník stavební výstavy Můj dům, můj hrad & Bydlení jenž se uskuteční ve ... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii