Bydlení čtenářů

Čas nový nové chce mít činy

Vzpomínáte si? Nakresli domeček! Od nejútlejšího dětství je nám diktována představa, že nad správným domem je vztyčena konstrukce střechy s velkým sklonem, děti se vlastně vždy učí nakreslit střechu valbovou. Příkrý sklon střechy byl optimální, pokud jsme nedokázali stavbu zakrýt ničím jiným než palmovými listy, později slaměnými došky či dřevěnými šindely. Přestože dnes máme k dispozici zcela jiné krytiny, nejsme schopni zbavit se zaběhnutého klišé. Dalo by se namítnout, čemu to vadí?

Vadí to racionálnímu ekonomickému uvažování, dokonalému využití obestavěného prostoru. Při klasickém řešení nejprve stavbu shora uzavřeme vodorovnou nosnou konstrukcí stropu, kterou by stačilo zakrýt nepropustnou vrstvou a bylo by hotovo. Namísto toho stavíme další robustní nosnou konstrukci, která jen nese těžkou střešní krytinu. Jsme tlačeni k využití podkroví, které je ale vždy problematické. Jsme omezeni v dispozičním řešení, mnoho prostoru v koutech zůstává nevyužito a přitom neustále hrozí, že si budeme otloukat hlavu o snížené se stropy…

Projekt rozhodne vše

Naši hostitelé si vyzkoušeli bydlení ve starším řadovém domku se zahradou. Se dvěma dětmi obývali zrekonstruované podkroví, kde byl prostor jen omezený. Časem se navíc objevila potřeba samostatných pokojů pro děti. Po zvážení všech okolností tak dospěli manželé k rozhodnutí postavit si vlastní dům. Pozemek se jim podařilo najít na okraji města ve směru, kterým jezdí na chalupu. Nechtěli být od města příliš vzdáleni, aby paní nemusela celý den sloužit jako taxikář pro děti. Architekta našli díky kolegovi, který v té době sám stavěl rodinný dům.

Náš hostitel, kvalifikovaný stavař, ocenil invenční projekt s dokonale zpracovanou dokumentací včetně detailů a oslovil Atelier Vyšehrad. „Měli jsme představu o velikosti domu, který potřebujeme. Aby děti měly své pokoje, dostatek úložných prostor, manžel chtěl vlastní pracovnu a pokoj pro hosty. Protože všichni aktivně sportujeme a jsme pracovně hodně vytíženi, chtěli jsme mít v domě saunu, kvůli ní je nyní dům částečně podsklepený. Od architektů jsme požadovali projekt moderního domu, jinak jsme se spolehli na jejich odbornost. S prvním architektonickým návrhem jsme se okamžitě ztotožnili, zdál se nám skvělý, drobné korekce proběhly pouze v oblasti použitých materiálů, “ vypravuje paní domu. „Na moderní architektuře oceňujeme jednoduchost a funkčnost. Jsou tu čisté linie, vše je jasně a logicky definováno. Nějaký rustikální styl se nám nelíbil. Developerská společnost prodává pozemky k individuální výstavbě a takzvaně v ceně pozemku přidá i typový projekt domu z vlastní nabídky. Tento cenový trik dává odpověď na otázku, proč jsou všechny nové domky v podstatě stejné a to včetně všech nešvarů a omylů. Řekli jsme si, že tímto směrem jít nechceme.“

Originální rozvaha

Nekonvenční dům je tvořen dvěma tělesy přisazenými delšími stěnami k sobě. Mezi nimi prochází prosklená chodba, nad níž je umístěna zastřešená ocelová pochozí lávka. Tím jsou jasně vymezeny a odděleny dvě základní zóny domu – společenská a klidová, privátní. Centrem života v domě je velký obytný prostor v jednopodlažní části o vyšší světlé výšce, do něhož je začleněna kuchyně, jídelna a obytné sezení s krbem. Tato k jihu vysunutá hmota, řešená jako celodřevěná sendvičová konstrukce s plochou ozeleněnou střechou, přechází přes zasklenou vstupní část s vestavěnými skříněmi do části o dvou nadzemních podlažích s částečným podsklepením. V suterénu je sklad a posilovna se saunou, v přízemí zázemí domu (garáž, kotelna, technická místnost, pracovna a pokoj pro hosty) a v patře ložnice s příslušenstvím. Dvoupodlažní část je zděná, se zateplenou fasádou obloženou šedými vláknocementovými deskami a zastřešená pultovou střechou krytou titanzinkovým plechem. Obytný prostor navazuje v jižní části skleněnou stěnou na terasu, přístupnou z obývacího pokoje, pracovny a chodby. Architekti se snažili ovlivnit i interiéry, aby byly v odpovídajícím stylu. Navrhli nábytek do jídelny a obývacího pokoje. „Kuchyň s obývákem jsme určitě chtěli mít spojenou. Život rodiny i návštěvy se odehrávají právě tady. Ani při práci nejsem od rodiny izolovaná,“ vyznává paní domu. „Všichni jezdíme domů až k večeru, pak jsme rádi, že jsme pohromadě. Všechno nové by mělo být lepší. A tady je. Všechno je hezké. Ten velký prostor je pro nás úžasný a přitom každý se může uchýlit do svého nerušeného soukromí.“

Pavel Rydl

Zajímají Vás aktuální nabídky v katalozích?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *