Hrátky s malým prostorem

21.11.2011 | časopis Bydlení | Rubrika - Bydlení čtenářů

Hrátky s malým prostorem

Sponzorované odkazy:

Na nadbytek místa v bytě by si stěžoval málokdo, ale problémy s jeho nedostatkem zakouší poměrně mnoho rodin. Malé prostory pochopitelně nafouknout nejdou, ale existuje mnoho dílčích řešení, která vám usnadní život. V článku uvidíte tři možnosti, jak zařídit domov od 32 do 65 m².Nejúčinnější cestou, jak se s nedostatkem prostoru vypořádat, je radikální rekonstrukce či dokonce přestavba bytu. Ty však bývají finančně náročné a často je předem vylučuje majetkoprávní situace v domě. Přesto by však bylo chybou rezignovat a nevyužít arzenál drobných, avšak účinných opatření, která mohou malý byt proměnit v přijatelné místo k životu.

Změna optiky

Správnou úpravou stěn, podlah a stropů můžete jednoduše docílit optického zvětšení prostoru. Velký vliv na to, zda se místnost jeví malá, či velká, má barva stěn a stropů, ale i druh a struktura podlahové krytiny. Tmavší barvy a vzory velkých formátů na stěnách a podlaze prostor značně zmenšují. Vyhněte se obzvláště tmavě hnědé, která působí stísňujícím dojmem. Použijete-li barvy ve světlých odstínech nebo drobnější vzory, bude se vám prostor zdát větší.
Malé místnosti opticky rozšíříte výmalbou ve světlých odstínech modré, žluté či žlutozelené. Skvělá je také bílá barva, která daný prostor provzdušňuje a působí dojmem lehkosti, protože dobře odráží světlo. Vhodnou barvou stěn vykouzlíte z nízkých místností vyšší, z malých větší a z úzkých širší. Dobrý účinek má též kombinace tapet se svislými pásy a světlým stropem. Také jednolitá podlaha se stejným dekorem ve všech místnostech i na chodbě malému obytnému prostoru prospěje. Její barevný odstín by však rozhodně neměl korespondovat s obkladem na stěnách.

Útěk ze skladiště

Lidé se rádi obklopují věcmi – některé potřebují, jiné prostě mají rádi. Problém však nastane, když se tyto milé drobnosti v bytě přemnoží. Prostor pak vypadá ještě menší, a přestože pořád uklízíte, byt je stále v nepořádku a působí stísněně. To se však dá jednoduše změnit revizí úložného prostoru. Každá věc bude mít své místo a prostor zbavený tolika znepokojujících detailů se scelí a zklidní.

RADY PRO MENŠÍ BYT

1. Vybourejte nepotřebné příčky a propojte místnosti, které propojit lze, třeba kuchyň a obývací pokoj
2. Použijte co nejvíc mobilních stěn, případně skleněné příčky
3. Nábytek vybírejte s ohledem na praktickou stránku, vhod přijdou kolečka a rozkládací mechanismy
4. Zvolte co nejvíc různých typů osvětlení, kterými vymezíte jednotlivé zóny

Využijte předsíň

Většina bytů má předsíň či chodbičku malého půdorysu, což je ideální pro instalaci odkladních skříní. Vhodná je například skříň přes celou stěnu až do stropu (může být i vestavná), která ani nemusí být příliš hluboká. Tím jste ovšem nevyčerpali všechny možnosti. Například prostory pod stropem předsíně, jež navíc díky malé půdorysné ploše při standardní výšce stropů v celém bytě působí vyšší než ve skutečnosti. Zde můžete poměrně levně vybudovat úložný podhled nebo polopodhled. Jen je třeba počítat s pohodlným přístupem i do jeho zadních partií – dá se to vyřešit vstupem z každé strany.
Také prostor mezi dveřní zárubní a stropem místnosti je ideálním místem pro zabudování skříňky s posuvnými nebo otvíratelnými dvířky. Její hloubka, výška a šířka závisí pouze na vašich požadavcích a nárocích. Dalším řešením jsou zásuvky, jež pověsíte pod strop na závěsné háky, kam můžete odkládat drobné sezonní věci, například sportovní náčiní. Předsíň či chodba bude vypadat větší, nainstalujete-li na dveře skříní či na stěnu velké zrcadlo. Ostatně zrcadlové plochy jsou největšími optickými kouzelníky s prostorem.

RADY PRO MENŠÍ BYT

1. Vybourejte nepotřebné příčky a propojte místnosti, které propojit lze, třeba kuchyň a obývací pokoj
2. Použijte co nejvíc mobilních stěn, případně skleněné příčky
3. Nábytek vybírejte s ohledem na praktickou stránku, vhod přijdou kolečka a rozkládací mechanismy
4. Zvolte co nejvíc různých typů osvětlení, kterými vymezíte jednotlivé zóny

TIPY PRO OBÝVACÍ POKOJ

Prostor v obývacím pokoji vám pomůže získat šikovné zařízení:
» lehký mobilní a variabilní víceúčelový nábytek
» multifunkční sedací nábytek, který lze skládat, rozkládat, sklápět a otáčet
» hnízdové stolky, které se dají zasunout pod sebe
» knihovny či policové soustavy sahající až ke stropu
» rozkládací pohovka večer promění obývací pokoj v ložnici

Úsporné dveře
Další cenný prostor v bytě získáte nahrazením klasických dveří posuvnými, které neopouštějí osu shodnou s příčkou a nevyčnívají do prostoru jako klasické otočné. Posuvné dveře se mohou posouvat po stěně, nebo zajíždět do stavebního pouzdra zabudovaného ve zdi.

Více se dočtete v časopise Bydlení
TEXT: Jan Goldberger
FOTO: Ideal Home / IPC+Syndication, Narratives / Holly Jolliffe, archiv firem a Bydlení

Zdroj: časopis Bydlení

Zahájit diskuzi Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

1-díl Feng shui. Přístupová cesta k vašemu domu a bytu určuje kvalitu energie

1-díl Feng shui. Přístupová cesta k vašemu domu a bytu určuje kvalitu energie

24.11.2011 | Redakce | Bydlení čtenářů

Podle pravidel Feng shui určuje přístupová cesta k vašemu domu nebo bytu kvalitu energie, která k vám domů přichází. Celý článek

FOTOsoutěž o nej místo v bytě – vyhlášení vítězů

FOTOsoutěž o nej místo v bytě – vyhlášení vítězů

22.11.2011 | Redakce | Bydlení čtenářů

Dne 20.11. vyhlásilo oBydleni.cz čtenářskou fotosoutěž na téma nejoblíbenější místo v bytě. V dnešním článku Vám představíme 3 výherce, kteří získali ... Celý článek

Jak přizpůsobit domov alergikovi?

Jak přizpůsobit domov alergikovi?

17.11.2011 | PR článek | Bydlení čtenářů

Při finálním zařizování bytu se obvykle vyžíváme ve výběru koberců, záclon, barevně ladíme polštářky k sedačce, ručníky k obkladům v koupelně a povleč... Celý článek

Obývák pro babičku

Obývák pro babičku

8.11.2011 | časopis Panel Plus | Bydlení čtenářů

Paní Ivana se svou 83 letou maminkou přišla o rozlehlý byt ve vile na Ořechovce. Nájemníkům bylo po značném nátlaku restituentů vyplacen zlomek odstup... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii