Jak se připravit na rekonstrukci bydlení?

09.07.2017 | PR článek | Rubrika - Bydlení čtenářů

Rekonstrukce bydlení, a to ať už v domě či v bytě, bývá velmi náročná. Pokud jste koupili starší byt či dům a chcete si jej upravit podle svých představ, nebo máte v plánu například ve stávajícím domě udělat nové jádro, kuchyň či podlahy, musíte si toho hodně vyjasnit dopředu a postupovat podle plánu. Při takovýchto zásazích do domácnosti je totiž potřeba počítat se sníženým komfortem při bydlení, časovou náročností a finančními náklady. Mnohdy nás také čeká jednání s úřady, dodavateli, řemeslníky atd. Odměna v podobě vysněného bydlení za to však stojí, o tom není pochyb. Na co vše se tedy zaměřit a jak se nejlépe připravit, aby celá rekonstrukce probíhala hladce a bez stresů? Jak nejchytřeji vyřešit i všechny menší předělávky, opravy či nákupy domácích spotřebičů? A kde získat potřebné finance?

Jak se připravit na rekonstrukci bydlení?
Reklama

Připravte si nouzová řešení

Pokud se chystáte na rozsáhlejší rekonstrukci například bytového jádra, počítejte s tím, že v domácnosti nejspíš nebudete moci několik dní pobývat, případně zde budete muset vydržet bez přívodu vody.  Stejně tak s sebou přinášejí omezení i další druhy oprav. Prověřte si, jak bude celý proces probíhat a zda bude vaše bydlení celou dobu uživatelné. Pokud ne, snažte se využít třeba období, kdy můžete přechodně zůstat na chalupě. Nebo se domluvte s rodinou či přáteli, zda by vám pomohli.

Trochu jiná situace nastává v případě, kdy kupujete novou nemovitost a tu si před zabydlením chcete zvelebit podle svého vkusu. Zde většina lidí chvátá s nastěhováním, často i z důvodu, že musí stávající byt prodat, aby měla na koupi nového. Případně jim končí nájemní smlouva a nechtějí se zavazovat na další období. Také splácení nové hypotéky a zároveň hrazení současného nájmu je pro řadu lidí nereálné. Zde tedy není čas čekat na vhodnou příležitost, ale rekonstrukci je potřeba udělat co nejdříve.

                   Přizvěte si odborníka

V případě, že plánujete rozsáhlejší rekonstrukci, například chcete změnit celou dispozici bytu, je určitě vhodné přizvat si statika či jiného odborníka. Nikdy nebourejte sami zdi, ani pokud nejsou nosné. Absence jakékoliv příčky může narušit statiku. Stejně tak se nevyplatí bez rozmyslu dostavovat nové. Mohou neúměrně zatížit strop. I v případě drobnějších oprav, jako je výměna podlah či oken, se vyplatí poradit o vhodném řešení. Také si zjistěte na úřadu, zda musíte mít stavební povolení, stavební ohlášení nebo se můžete do oprav vrhnout bez jakýchkoliv povinností.

Promyslete si financování

Rozsah rekonstrukcí a jejich nákladnost může být velmi různorodá a stejně tak se nabízí řada možností, jak je financovat. Jestliže nemáte vlastní úspory či do nich nechcete sahat, protože jsou vaší jedinou rezervou, musíte využít některou z jiných možností, financování. V případě opravdu rozsáhlé rekonstrukce, na kterou potřebujete statisíce, pro vás bude nejzajímavější hypotéka, případně úvěr ze stavebního spoření.

Řada z nás však dělá pouze drobné úpravy. Může to být výměna podlahy v jednom pokoji, nový sprchový kout, předělání dětského pokojíčku tak, aby vyhovoval měnícím se potřebám vašich ratolestí či cokoliv dalšího. Nebo vám prostě jen odejde důležitý spotřebič. V těchto a mnoha dalších případech, kdy potřebujete maximálně několik desítek tisíc korun, můžete využít nebankovní půjčky pro každého. Tu nejlepší najdete snadno prostřednictvím internetu. Vyřízení je rychlé a jednoduché, často navíc fungují jako půjčka bez doložení příjmu. Odpadne vám tak zbytečné papírování a běhání po bankách, které v případě těchto menších oprav skutečně vůbec není nutné. Nabídky na internetu jsou navíc v dnešní době už opravdu seriozní a zajímavé, jejich obliba tedy neustále mezi klienty roste.

 

 

Reklama
Reklama

Související články

Odpovídají současné ceny panelových bytů tomu, co nabízejí svým obyvatelům?

15.09.2020 | Bydlení čtenářů

Na našem území vznikala v dobách především 2. poloviny 20. století panelová sídliště, která se postupně stala velmi rozšířeným druhem bydlení. V… Celý článek

Bungalov na klíč: Nejžádanější typ rodinného domu?

29.05.2020 | Bydlení čtenářů

Rodinný dům typu bungalov si za poslední roky získal pevnou pozici mezi projekty rodinných domů. Když se podíváme na nejprodávanější projekty… Celý článek

Nové byty na Vackově slibují komfortní bydlení na Žižkově

13.05.2020 | Bydlení čtenářů

Mladé páry i rodiny s malými dětmi ocení developerské projekty Praha, protože si z nich mohou vybrat ideální bydlení v moderním kabátku. Zejména byty… Celý článek

Útulný interiér v orientálním duchu: Inspirujte se exotickými krajinami!

23.02.2020 | Bydlení čtenářů

Měli jste možnost zahlédnout v katalogu nábytku interiér laděný do orientálního vzhledu a padl vám do oka? Nebo jste jej možná viděli u známých či na… Celý článek

Reklama
Reklama