Je léto, pryč z města! Pořiďte si chalupu na samotě u lesa, letos ušetříte

01.07.2013 | PR článek | Rubrika - Bydlení čtenářů

Realitní kanceláře zaznamenaly vysoký nárůst poptávky po rekreačních nemovitostech oproti loňskému roku. Není se čemu divit, chaty a chalupy se drží s cenami nízko a hypotéky výrazně zlevňují. Sedíte doma v paneláku a uvažujete o koupi víkendového domku pro vaši rodinu? Dlouho neotálejte, abyste nepřišli zkrátka.

Je léto, pryč z města! Pořiďte si chalupu na samotě u lesa, letos ušetříte
Reklama

Proč jezdit na chalupu?

Není nad to, když si ráno sednete s hrnkem kafe na zápraží a pozorujete probouzející se přírodu. Odpoledne našlapete pár kilometrů po okolí na kole a k večeru si opečete špekáčky na ohni nebo pozvete přátele na grilování. Děti jsou celý den na čerstvém vzduchu a vy se konečně můžete odreagovat fyzickou prací na zahrádce nebo při zvelebování domku. Veškeré starosti ze zaměstnání vám z hlavy odtečou jako voda. Navíc je příroda harmonizující a pravidelná relaxace léčí stresem ničené tělo.

Na jakém místě chalupu pořídit?

Oblíbené jsou rekreační nemovitosti v oblasti rybníků, nádrží a jiných vodních ploch. Voda k létu patří a nabízí sportovní i relaxační vyžití. Největší zájem o chaty a chalupy je v Jihočeském, Středočeském a Jihomoravském kraji. Nachází se zde nejenom krásná příroda, ale i zajímavé památky a možnosti výletů.  

Velké oblibě se však těší i hory, které lze využít v zimě pro lyžování a běžky. K chalupářsky nejvytíženějším patří Krkonoše, Jeseníky, Šumava a Vysočina.

Nákup nemovitosti a na co se zaměřit

I když jde o rekreační nemovitost, je dobré se před koupí poradit s realitním makléřem. Nejprve si ujasněte, k čemu má chata či chalupa sloužit a s těmito představami makléře seznamte. Ten obhlédne vhodné lokality a pomůže vám s výběrem.

Čechy přitom nejvíce zajímají starší nemovitosti, které jsou především levnější než novostavby či apartmány a také působí více venkovsky, tudíž do rázu panenské krajiny dobře zapadají," uvedl Milan Zavadil, generální ředitel M&M Reality. Většinou toužíme po starších domcích ve venkovském stylu, avšak jednotlivé reality se nachází v různých technických stavech. Dobrý makléř nemovitost nejprve sám prohlédne a upozorní vás na případné problémy.

Výběr chalupy je sice srdeční záležitostí, ale dbejte několika pravidel. Předem projděte okolí a zapřemýšlejte, zda je vhodné pro aktivity, které zde hodláte provozovat – cyklistika, procházky, koupání, apod. Zajímejte se o příjezdovou cestu. Nevlastní ji například soused, který by vám časem mohl dělat potíže? Nakonec zvažte vzdálenost a dopravní dostupnost od vašeho bydliště. Jezdit na chalupu přes celou Českou republiku by vás časem omrzelo.

Jelikož poptávka roste, je docela možné, že se časem ceny chalup zvednou. Byla by škoda nevyužít současných výhod na realitním trhu. Podívejte se, kolik dnes stojí chalupy. Pořídíte-li nyní levnou hypotéku, můžete si fixovat úrokovou sazbu a při případném zvýšení v následujících letech budete vysmátí.

Reklama
Reklama

Související články

Odpovídají současné ceny panelových bytů tomu, co nabízejí svým obyvatelům?

15.09.2020 | Bydlení čtenářů

Na našem území vznikala v dobách především 2. poloviny 20. století panelová sídliště, která se postupně stala velmi rozšířeným druhem bydlení. V… Celý článek

Bungalov na klíč: Nejžádanější typ rodinného domu?

29.05.2020 | Bydlení čtenářů

Rodinný dům typu bungalov si za poslední roky získal pevnou pozici mezi projekty rodinných domů. Když se podíváme na nejprodávanější projekty… Celý článek

Nové byty na Vackově slibují komfortní bydlení na Žižkově

13.05.2020 | Bydlení čtenářů

Mladé páry i rodiny s malými dětmi ocení developerské projekty Praha, protože si z nich mohou vybrat ideální bydlení v moderním kabátku. Zejména byty… Celý článek

Útulný interiér v orientálním duchu: Inspirujte se exotickými krajinami!

23.02.2020 | Bydlení čtenářů

Měli jste možnost zahlédnout v katalogu nábytku interiér laděný do orientálního vzhledu a padl vám do oka? Nebo jste jej možná viděli u známých či na… Celý článek

Reklama
Reklama