Reklama

Když barvy hrají prim

19.1.2007 | časopis Dům a zahrada | Rubrika - Bydlení čtenářů

Když barvy hrají prim

Prakticky neustále se snažíme na těchto stránkách vysvětlovat, že spěchat se v případě stavby rodinného domu rozhodně nevyplácí. Ne každý je však ochoten stavět dlouhé měsíce nebo dokonce roky a do nového domu by se rád nastěhoval co nejdříve. Samozřejmě i to je možné - pak je ovšem třeba zvláště pečlivě vybírat technologii a také kvalitní stavební firmu.

Poměrně často slýcháme od obchodních zástupců tuzemských společností zabývajících se prodejem montovaných dřevostaveb stesky nad stále přetrvávající nedůvěrou českého stavebníka vůči této stavební technologii, tak obvyklé a oblíbené na západ od našich hranic. Majitel domu představeného na těchto stránkách je však příkladem v tomto směru neobvyklým: žil totiž několik let u našich západních sousedů, takže ve výběru konstrukčních materiálů měl poměrně jasno od samého začátku: "Toužil jsem s rodinou bydlet v rodinném domku se zahradou co nejdříve. Nechtěl jsem čekat dlouhé měsíce na zděný dům, proto jsem se rozhodl pro stavbu montované dřevostavby. Mnohem větším oříškem však bylo hledání kvalitního a spolehlivého dodavatele".

Nic není nemožné

O kvalitách, schopnostech a zkušenostech stavební firmy, lhostejno zda ryze české či s kořeny v zahraničí, nejlépe vypovídají již zrealizované stavby. Pokud si může potenciální stavebník dům prohlédnout, "vyzkoušet", promluvit si s jeho majiteli, získá určitě reálnější představu než při listování katalogem. Leccos však dokáže prozradit také přístup společnosti a jejího zástupce. "S manželkou jsme navštívili mnoho stavebních firem, které u nás nabízejí rodinné domy stavěné na bázi dřeva, ale většinou nás odradil už neprofesionální přístup jejich pracovníků.

Možná, že sice umějí vyrábět kvalitní "stavebnice", ale pokud vás někde přivítají se svačinou v ruce a ústech, můžete se svým způsobem cítit uraženi. Postupně jsme se dopracovali až ke společnosti Haas Fertigbau, která nás příjemně překvapila nejen svou nabídkou, ale hlavně vstřícným a obětavým přístupem. Dokonce i nyní, rok po stavbě, k nám občas "náš" prodejce zajde na přátelskou návštěvu," nadšeně vysvětluje majitel domu. Manželé si vybrali z katalogové nabídky dům Star Line B, který nejlépe odpovídal jejich představám a společně s firemním architektem jej dispozičně upravili k úplné spokojenosti. "Vše se dalo řešit. Že něco není možné nebo nelze jsem za celou dobu jednání o stavbě ani během ní nezaslechl." Stavba trvala necelé čtyři měsíce a byla dokončena ještě před uplynutím smluveného termínu.

Klasika i moderna

Integrace kuchyně, jídelny a obývacího pokoje do jednoho velkého prostoru s možností vstupu na krytou terasu jsou dnes již u mnoha novostaveb samozřejmostí. Atypickým prvkem v přízemí je barový pult z belgických cihel a na první pohled nepostřehnutelný průhled do obývacího pokoje z galerie v patře. Tento "průduch" vnáší do přízemních prostor další přirozené světlo z širokého okna ve střešním vikýři a zároveň umožňuje teplému vzduchu, sálajícímu z krbu v obývacím pokoji, stoupat do podkroví. Právě krb je v zimě hlavním zdrojem tepla a díky němu celkové náklady za vytápění loni nepřesáhly 22 000 korun.

Interiér působí až nezvykle živě a pestře. Výrazné barevné ladění vnitřních "omítek" ze sklolaminátu je dílem bytové architektky z Londýna. Pestrá směsice stylů patrná zejména v nábytku a dalších zařizovacích předmětech působí dojmem plnosti a chaosu, i když je třeba přiznat, že vytváří dojem zabydlenosti a útulnosti interiéru. S důrazem na klasický styl byla volena masivní sedací souprava a doplňkový mobiliář, naopak jídelní kout a kuchyně jsou ryze moderní. Jednotný není ani výběr a úprava okenních textílií v přízemí, ačkoli je většina oken součástí téhož prostoru.

Když málo bývá víc

Podobnou směsicí stylů se vyznačuje i zahrada. Ačkoli snaha o maximální útulnost a líbivost je více než zřejmá, možná bylo vhodnější využít služeb profesionálního zahradního architekta a držet se jeho rad. Kombinace tří druhů betonové dlažby s přírodním kačírkem, několik druhů zahradního nábytku a nejednotný výběr stylu nádob pro rostliny bohužel vytváří velmi chaotický a roztěkaný dojem z celkové úpravy. Rustikální motivy bezprostředně kombinované s moderními prvky jsou asi tou největší chybou, jaké se může amatérský zahradník dopustit a v tomto konkrétním případě opět dávají zapravdu známému rčení, že méně bývá často více. Naopak vhodně je vyřešeno umístění obou vodních ploch (jezírka a bazénu) tak, aby oba prvky nebyly viditelné současně, a umístění posezení pod přístřeškem, odkud je výhled prakticky na celou zahradu.

Hedvika Švejdová

Související články

Když testují přírodní podmínky

Když testují přírodní podmínky

31.1.2007 | časopis Dům a zahrada | Bydlení čtenářů

Každý rodinný dům v klimatických podmínkách naší země nutně vyžaduje nějaký druh vytápění. Často se mluví o různých druzích kotlů - na uhlí, dřevo, pl... Celý článek

Jiná tvář prostého betonu

Jiná tvář prostého betonu

30.1.2007 | časopis Dům a zahrada | Bydlení čtenářů

Rekonstrukce bývá nákladnější než stavba domu nového, alespoň se to tak říká. Když ale dojde k náhlým životním změnám a z neplánované přestavby se sta... Celý článek

Ve shodě s historií

Ve shodě s historií

18.1.2007 | časopis Dům a zahrada | Bydlení čtenářů

Každá rekonstrukce s sebou přináší celou řadu nesnází a nečekaných problémů. V průběhu prací se objevují skryté vady, které nebyly na první pohled zře... Celý článek

S vyhlídkou na Říp

S vyhlídkou na Říp

17.1.2007 | časopis Dům a zahrada | Bydlení čtenářů

Napjatý finanční rozpočet pro stavbu nového domova často bývá tím nejpádnějším důvodem, proč se mnohý stavebník rozhodne pro relativně schůdnější cest... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii