Když testují přírodní podmínky

31.1.2007 | časopis Dům a zahrada | Rubrika - Bydlení čtenářů

Když testují přírodní podmínky

Sponzorované odkazy:

Každý rodinný dům v klimatických podmínkách naší země nutně vyžaduje nějaký druh vytápění. Často se mluví o různých druzích kotlů - na uhlí, dřevo, plyn či elektřinu, nabízejí se však také alternativy využívající solární energii nebo tepelná čerpadla získávající tepelnou energie přímo ze země, vzduchu a vody. Stejně důležitá jako zdroj tepla je však také konstrukce a především izolace celého domu.

Neocenitelná je vlastní zkušenost. Firma může ve svých reklamních materiálech naslibovat leccos, ale teprve doslova "na vlastní kůži" se člověk dozví pravdu. V podobné situaci byl i majitel jedné poloviny dvojdomku ve východních Čechách. Po dvou letech od dokončení domu zatím nezjistil žádnou závadu nebo nedostatek zvoleného konstrukčního řešení. Důležitá je jeho spokojenost a rozhodnost, se kterou tvrdí, že kdyby se mohl vrátit zpět na začátek, nic by na zvoleném způsobu stavby nezměnil.

Tajemství? Obyčejný polystyrén

Majitel je původem sám stavařské profese, což mu v jistém smyslu ulehčilo mnohé rozhodování. Pro svůj dům zvolil výrobky ze sortimentu firmy KM Beta, která kromě betonové střešní krytiny vyrábí také vápenopískové cihly a dekorační obkladové pásky. Zvolené materiály splňovaly všechny požadavky - vysokou pevnost, minimální nasákavost, mrazuvzdornost a v neposlední řadě také estetický vzhled. Nejpodstatnější na celém domě je nosná obvodová zeď sendvičového typu.

Skládá se z vápenopískových cihel širokých 24 cm, na něž z vnější strany navazuje 8 cm polystyrénové izolace. Nakonec je celý dům zevně opatřen dekorativním obkladovým páskem na vyrovnávací stěrce. Výsledkem je působivý, jemný vzhled celé stavby, ale především vynikající tepelně izolační vlastnosti. Když majitel prozradí zvědavcům, kolik ho ročně stojí vytápění, mnozí jen nedůvěřivě kroutí hlavou - 12 000 Kč skutečně není mnoho. "Utěsnění" domu je díky použití plastových oken možná až příliš velké, což brání přirozené výměně vzduchu a je potřeba více větrat. Pomáhají tomu větrací štěrbiny v oknech a dveřích.

Půl metru sněhu

Podle názoru majitele mají vápenopískové cihly větší hmotnost, což však není na škodu. Spíše naopak, neboť jsou zárukou vysoké pevnosti a také dobrých zvukově izolačních vlastností, které právě on dokáže ocenit a potvrdit, vždyť žije v dvojdomku. Od stejného výrobce, jako nosné zdi a příčky, má dům i střešní krytinu - betonové tašky.

Majitel na nich oceňuje především tvarovou přesnost, zaujala jej však i elegantní černá barva, která výborně ladí se žlutou barvou obkladového pásku. Na střeše je použito relativně velké množství "sněhových" tašek. Důvodem je objem sněhu, který v těchto místech pravidelně během zimy napadne. Přestože dům neleží na horách, sněhu bývá kolem půl metru. Zdejší přírodní klimatické podmínky jsou tak výborným testem pro zvolené materiály a majitel na základě svých dosavadních zkušeností potvrzuje, že zvolil dobře.

Michal Sochor

Rádi byste bydleli nově a lépe? Klikněte ZDE!

Počet komentářů (5) Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

Povedená proměna domů na Praze 3

Povedená proměna domů na Praze 3

6.2.2007 | | Bydlení čtenářů

Náš čtenář nafotil proměnu domů v ulici Pod Lipami. Část domů prošla koncem loňského roku rekonstrukcí – jednopatrová nástavba pomohla financovat komp... Celý článek

Těžká cesta za poznáním

Těžká cesta za poznáním

1.2.2007 | časopis Dům a zahrada | Bydlení čtenářů

Darmo popírat - každé rozhodnutí s sebou nese odpovědnost. O co větší možnosti výběru se nabízejí, o to těžší pak každé rozhodování bývá. Možnost výbě... Celý článek

Jiná tvář prostého betonu

Jiná tvář prostého betonu

30.1.2007 | časopis Dům a zahrada | Bydlení čtenářů

Rekonstrukce bývá nákladnější než stavba domu nového, alespoň se to tak říká. Když ale dojde k náhlým životním změnám a z neplánované přestavby se sta... Celý článek

Když barvy hrají prim

Když barvy hrají prim

19.1.2007 | časopis Dům a zahrada | Bydlení čtenářů

Prakticky neustále se snažíme na těchto stránkách vysvětlovat, že spěchat se v případě stavby rodinného domu rozhodně nevyplácí. Ne každý je však ocho... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii