Reklama

Krásky z přírody

28.04.2011 | časopis Náš útulný byt | Rubrika - Bydlení čtenářů

Rustikální březové kmínky zapouštějí kořeny v moderním interiéru. (Zdroj: Náš útulný byt)

Krásky z přírody
Reklama

V mytologii byla bříza vždy stromem poskytujícím ochranu. Této symbolice odpovídá využití dělicí stěny z březových kmínků, která poslouží jako oddělení jídelního koutu a obytného prostoru. Není na škodu, když se kmínky navzájem trochu liší a tu a tam na nich zůstane i nějaká ta větvička. Můžete si pak doma připadat jako ve skutečném lese.

Regál drží pohromadě čtyři březové větve o průměru přibližně 6 cm. Tři přihrádky z bíle natřené desky MDF měří 110 x 35 cm. Větve upevněte truhlářskými svěrkami a vyřízněte do nich tři paralelní zářezy tak, aby do nich police přesně zapadly. Do zářezů pak zasuňte desky a na závěr je pečlivě upevněte vruty odpovídající velikosti.

Na STOLEK potřebujete dvě bílé kruhové desky MDF o průměru cca 42 a 60 cm a 9 březových větví dlouhých asi 45 cm, z nichž jsou 3 silné a 6 tenkých. Tři silné větve shora přišroubujte na větší desku (hlavičky vrutů zatřete bílým tmelem a barvou). Pak stolek otočte a mezi nohy zašroubujte menší desku. Pak k silným větvím upevněte ještě tenké březové větve.

Březový hájek jako dělicí stěna v bytě
Postup práce: krok za krokem

UPEVNĚNÍ
Na dělicí přepážku potřebujete asi 10 březových větví a truhlík z desek MDF (cca 25 x 20 x 80 cm). Jako oporu větví použijte dvě svislé a jednu vodorovnou lať a upevněte je truhlářskými svěrkami (viz obrázek 2). Pak postavte do truhlíku větve a malířskou lepicí páskou je k latím připevněte. Nechte je upevněné, dokud beton (viz text vpravo) nezaschne.

VYPLNĚNÍ
Aby celá dělicí stěna pevně stála, vyplňte truhlík asi do poloviny betonem či maltou. Beton (nebo maltu) rozmíchejte s vodou podle návodu na obalu a zednickou lžící jím truhlík co nejrychleji naplňte, protože poměrně rychle tvrdne. Před úplným zatvrdnutím ještě polohu větví zkontrolujte a naposledy upravte.

NÁTĚR
Jakmile beton ztvrdne, můžete opatrně odlepit z větví lepicí pásky a odstranit opěru z latí. Truhlík otřete od betonu a prachu mokrým hadříkem a dvěma latěmi ho podložte, abyste se při natírání dostali válečkem až na spodní hranu. Suchý a čistý povrch pak můžete natřít bílou akrylovou barvou.

DOKONČENÍ
Než budete natírat truhlík zevnitř, obalte větve novinami, abyste je nepostříkali barvou. Na dno použijte místo válečku štětec. Nakonec ještě upevněte na spodní stranu truhlíku kolečka, abyste dělicí stěnu mohli podle potřeby posouvat. Truhlík opatrně položte na bok a kolečka na dno přišroubujte.

Dřevo vnáší do bytu pocit útulnosti, a to dokonce i v podobě fototapety. Na našem obrázku ji zdobí motiv s hranicí polen. S tapetou se dá velmi jednoduše pracovat, neboť snadno přilne na všechny hladké povrchy (například na nábytek z lamina, sklo, plast apod.). Tip: Jako dělicí stěnu v místnosti můžete použít skříň nebo regál, jejichž zadní stěny polepíte tapetou. (Foto: Heine)

Výhodou této samolepicí tapety je, že můžete koupit přesně takové množství, jaké opravdu potřebujete. (50 Kč/m, www.tapety-folie.cz)

Pro vytvoření originálního stojanu použijte např. stojan na lampu Hemma (IKEA ). Dále budete potřebovat březovou větev asi o ø 6 cm a délce 135 cm. Větev rozřezejte na různě dlouhé kousky (ne však delší než vrták) a vyvrtejte do ní svislé otvory takové velikosti, aby se do nich tyč na lampu vešla. Mezikusy tvoří destičky z překližky o rozměru asi 10 x 10 cm. Do jejich středu vyvrtejte stejný otvor a hrany zaoblete. Pak namontujte stínidlo Kivsta (IKEA ).

Bíle natřené dřevěné destičky a kousky březové větve střídavě nasuňte na tyč na lampu. Dole začněte velkou deskou (24 x 24 cm), která zakryje původní nohu lampy.

Náš útulný byt

Reklama
Reklama

Související články

Odpovídají současné ceny panelových bytů tomu, co nabízejí svým obyvatelům?

15.09.2020 | Bydlení čtenářů

Na našem území vznikala v dobách především 2. poloviny 20. století panelová sídliště, která se postupně stala velmi rozšířeným druhem bydlení. V… Celý článek

Bungalov na klíč: Nejžádanější typ rodinného domu?

29.05.2020 | Bydlení čtenářů

Rodinný dům typu bungalov si za poslední roky získal pevnou pozici mezi projekty rodinných domů. Když se podíváme na nejprodávanější projekty… Celý článek

Nové byty na Vackově slibují komfortní bydlení na Žižkově

13.05.2020 | Bydlení čtenářů

Mladé páry i rodiny s malými dětmi ocení developerské projekty Praha, protože si z nich mohou vybrat ideální bydlení v moderním kabátku. Zejména byty… Celý článek

Útulný interiér v orientálním duchu: Inspirujte se exotickými krajinami!

23.02.2020 | Bydlení čtenářů

Měli jste možnost zahlédnout v katalogu nábytku interiér laděný do orientálního vzhledu a padl vám do oka? Nebo jste jej možná viděli u známých či na… Celý článek

Reklama
Reklama