Reklama

Krůček do nebe

15.04.2010 | časopis Náš útulný byt | Rubrika - Bydlení čtenářů

Rodina Studihradových obývá horní patro dvougeneračního domu se zahradou. S koncem stavebního spoření se rozhodli přistoupit k rekonstrukci svého bytu, a protože jejich čtyřčlenné rodině bylo již v současných prostorách těsno, zahrnuli do svých plánů rovnou i podkroví. Takovou výhodu mají pochopitelně všichni, kdo bydlí v posledním patře jakéhokoliv domu včetně činžovního, musí ovšem mít půdu. (Zdroj - Náš útulný byt)

Krůček do nebe
Reklama

Vidina mnohem většího, mezonetového bydlení byla natolik lákavá, že Studihradovi neváhali a pustili se do díla. Kromě některých vyloženě odborných činností se do práce zapojili především oba manželé. Dostavbu podkroví včetně zateplení a sádrokartonů provedla firma Grif. Práce trvaly zhruba měsíc a náklady se vyšplhaly ke třem set tisícům.
Nepopiratelnou strategickou výhodou byl kamarád truhlář. S pomocí pana Studihrada měli během víkendu položenou podlahu, tu za nimi hned paní domu natírala voskem. Ještě okna, vymalovat a hurá pro nábytek. Obklady si nakonec paní Studihradová vybrala v Baumaxu, dokonce se slevou. Rustikální styl nábytku z IKEA se oběma manželům zamlouval, tak nebylo co řešit.

A jak vše dopadlo?

Do obrovského obývacího pokoje se nyní vchází přes malou předsíň rovnou od schodiště nebo ze zastřešené terasy. Malá předsíň stačí, protože boty a bundy si lze odložit již v přízemí. Útulnou terasu přistavěli a obložili dřevem, slouží jako přímý přístup na zahradu a do bytu, případně jako možnost příjemného večerního posezení při sklence vína s výhledem do přírody. Původní nevelkou půdu bylo třeba co nejvíce využít. Proto na jedné straně nad balkonem vznikla malá přístavba, na druhé straně zvětšilo obytnou plochu zvednutí zkosené střechy a přibylo i další okno. Dokonce se vešla malá koupelna o velikosti 2 x 2 metry, včetně záchodu. Do přízemí se schází po točitých schodech se zábradlím do rohu mezi obývákem a předsíní. Kromě kuchyně zde mají Studihradovi velký obývací pokoj a pro potomky dětský pokojíček, který je v budoucnu plánován jako ložnice rodičů, až kluci budou potřebovat každý svůj pokoj o patro výš. Prostorná kuchyně má samostatné varné centrum s odsavačem par a velké možství úložných prostor, mimo jiné také na láhve s vínem.

Chuť a nápady

Paní Studihradová je vystudovaná výtvarnice, a přestože je nyní na mateřské dovolené, tvůrčí činností se stále zabývá. V celém bytě se na každém kroku setkáváme s jejími půvabnými vylepšeními, zajímavými nápady, látkovými kapsami, polštářky všech tvarů, barev a velikostí, loutkami a zvířátky ušitými s pestrobarevných textilií, koláží ze sušených kvítků, zkrátka spoustou okrasných drobností, která takřka nic nestojí, avšak prostory výrazně odliší od běžné konfekce a činí domov osobitým a útulným. Na příkladu této rekonstrukce je vidět, že podobná akce nemusí trvat roky a stát miliony, a přesto může výsledek vypadat velmi dobře.

Původně...

Přítomnost textilních dekorativních předmětů působí v interiéru velmi příjemně, navíc jsou originální, takže právě tyhle jinde neuvidíte.

Točité schodiště je nahoře uzavíratelné, aby děti nemohly nedopatřením spadnout, například v zápalu hry.

Kuchyň je vyrobena na míru, a díky tomu je nejen uspořádána přesně podle přestav paní domu, ale obsahuje řadu praktických nápadů a vylepšení.

Dvířka v kuchyňské lince mají výplň z dvojitého skla a tento prostor je vtipně zaplněn těstovinami. Jednoduché a efektní, že?

Vše je propracováno se smyslem pro detail. Na podlaze v kuchyni nás pod varným centrem zaujala kombinace dlaždicové mozaiky a lakovaných prken..

Dětský pokoj svému účelu slouží pouze přes den. Ložnice obou chlapců se nachází o patro výš. Až budou děti větší, je zde plánována ložnice rodičů.

V chlapecké ložnici je na první pohled vidět zájem jejích obyvatel o vše, co souvisí s vesmírem, létáním a kosmonautikou.

V podkrovní ložnici manželů převládají teplé barevné odstíny. Všude je znát cit pro pečlivě promyšlené kombinace barev.

Závěs může být k ozdobné tyči místo tradičních kroužků přivázán mašličkami. Účel plní stejně, vypadá lépe a netřeba nic kupovat.

Přestože hlavní koupelna v přízemí není o mnoho větší, než ta v patře, vypadá díky rohové vaně, účelnému uspořádání a zrcadlům značně komfortně a prostorně.

Malá koupelna v horním patře, kde jsou v současnosti jen dvě ložnice, je zařízena v námořnickém stylu, převládá modrá barva a používají ji hlavně oba hoši.

Zahrada se změnila od základu, důležitým vylepšením je bazén. Nyní je oázou dětských her a společně s terasou místem odpočinku celé rodiny od jara do podzimu.

Foto: Barakuda Press
---
Náš útulný byt

Reklama
Reklama

Související články

Odpovídají současné ceny panelových bytů tomu, co nabízejí svým obyvatelům?

15.09.2020 | Bydlení čtenářů

Na našem území vznikala v dobách především 2. poloviny 20. století panelová sídliště, která se postupně stala velmi rozšířeným druhem bydlení. V… Celý článek

Bungalov na klíč: Nejžádanější typ rodinného domu?

29.05.2020 | Bydlení čtenářů

Rodinný dům typu bungalov si za poslední roky získal pevnou pozici mezi projekty rodinných domů. Když se podíváme na nejprodávanější projekty… Celý článek

Nové byty na Vackově slibují komfortní bydlení na Žižkově

13.05.2020 | Bydlení čtenářů

Mladé páry i rodiny s malými dětmi ocení developerské projekty Praha, protože si z nich mohou vybrat ideální bydlení v moderním kabátku. Zejména byty… Celý článek

Útulný interiér v orientálním duchu: Inspirujte se exotickými krajinami!

23.02.2020 | Bydlení čtenářů

Měli jste možnost zahlédnout v katalogu nábytku interiér laděný do orientálního vzhledu a padl vám do oka? Nebo jste jej možná viděli u známých či na… Celý článek

Reklama
Reklama