Krůček do nebe

15.4.2010 | časopis Náš útulný byt | Rubrika - Bydlení čtenářů

Krůček do nebe

Sponzorované odkazy:

Rodina Studihradových obývá horní patro dvougeneračního domu se zahradou. S koncem stavebního spoření se rozhodli přistoupit k rekonstrukci svého bytu, a protože jejich čtyřčlenné rodině bylo již v současných prostorách těsno, zahrnuli do svých plánů rovnou i podkroví. Takovou výhodu mají pochopitelně všichni, kdo bydlí v posledním patře jakéhokoliv domu včetně činžovního, musí ovšem mít půdu. (Zdroj - Náš útulný byt)

Vidina mnohem většího, mezonetového bydlení byla natolik lákavá, že Studihradovi neváhali a pustili se do díla. Kromě některých vyloženě odborných činností se do práce zapojili především oba manželé. Dostavbu podkroví včetně zateplení a sádrokartonů provedla firma Grif. Práce trvaly zhruba měsíc a náklady se vyšplhaly ke třem set tisícům.
Nepopiratelnou strategickou výhodou byl kamarád truhlář. S pomocí pana Studihrada měli během víkendu položenou podlahu, tu za nimi hned paní domu natírala voskem. Ještě okna, vymalovat a hurá pro nábytek. Obklady si nakonec paní Studihradová vybrala v Baumaxu, dokonce se slevou. Rustikální styl nábytku z IKEA se oběma manželům zamlouval, tak nebylo co řešit.

A jak vše dopadlo?

Do obrovského obývacího pokoje se nyní vchází přes malou předsíň rovnou od schodiště nebo ze zastřešené terasy. Malá předsíň stačí, protože boty a bundy si lze odložit již v přízemí. Útulnou terasu přistavěli a obložili dřevem, slouží jako přímý přístup na zahradu a do bytu, případně jako možnost příjemného večerního posezení při sklence vína s výhledem do přírody. Původní nevelkou půdu bylo třeba co nejvíce využít. Proto na jedné straně nad balkonem vznikla malá přístavba, na druhé straně zvětšilo obytnou plochu zvednutí zkosené střechy a přibylo i další okno. Dokonce se vešla malá koupelna o velikosti 2 x 2 metry, včetně záchodu. Do přízemí se schází po točitých schodech se zábradlím do rohu mezi obývákem a předsíní. Kromě kuchyně zde mají Studihradovi velký obývací pokoj a pro potomky dětský pokojíček, který je v budoucnu plánován jako ložnice rodičů, až kluci budou potřebovat každý svůj pokoj o patro výš. Prostorná kuchyně má samostatné varné centrum s odsavačem par a velké možství úložných prostor, mimo jiné také na láhve s vínem.

Chuť a nápady

Paní Studihradová je vystudovaná výtvarnice, a přestože je nyní na mateřské dovolené, tvůrčí činností se stále zabývá. V celém bytě se na každém kroku setkáváme s jejími půvabnými vylepšeními, zajímavými nápady, látkovými kapsami, polštářky všech tvarů, barev a velikostí, loutkami a zvířátky ušitými s pestrobarevných textilií, koláží ze sušených kvítků, zkrátka spoustou okrasných drobností, která takřka nic nestojí, avšak prostory výrazně odliší od běžné konfekce a činí domov osobitým a útulným. Na příkladu této rekonstrukce je vidět, že podobná akce nemusí trvat roky a stát miliony, a přesto může výsledek vypadat velmi dobře.

Původně...

Přítomnost textilních dekorativních předmětů působí v interiéru velmi příjemně, navíc jsou originální, takže právě tyhle jinde neuvidíte.

Točité schodiště je nahoře uzavíratelné, aby děti nemohly nedopatřením spadnout, například v zápalu hry.

Kuchyň je vyrobena na míru, a díky tomu je nejen uspořádána přesně podle přestav paní domu, ale obsahuje řadu praktických nápadů a vylepšení.

Dvířka v kuchyňské lince mají výplň z dvojitého skla a tento prostor je vtipně zaplněn těstovinami. Jednoduché a efektní, že?

Vše je propracováno se smyslem pro detail. Na podlaze v kuchyni nás pod varným centrem zaujala kombinace dlaždicové mozaiky a lakovaných prken..

Dětský pokoj svému účelu slouží pouze přes den. Ložnice obou chlapců se nachází o patro výš. Až budou děti větší, je zde plánována ložnice rodičů.

V chlapecké ložnici je na první pohled vidět zájem jejích obyvatel o vše, co souvisí s vesmírem, létáním a kosmonautikou.

V podkrovní ložnici manželů převládají teplé barevné odstíny. Všude je znát cit pro pečlivě promyšlené kombinace barev.

Závěs může být k ozdobné tyči místo tradičních kroužků přivázán mašličkami. Účel plní stejně, vypadá lépe a netřeba nic kupovat.

Přestože hlavní koupelna v přízemí není o mnoho větší, než ta v patře, vypadá díky rohové vaně, účelnému uspořádání a zrcadlům značně komfortně a prostorně.

Malá koupelna v horním patře, kde jsou v současnosti jen dvě ložnice, je zařízena v námořnickém stylu, převládá modrá barva a používají ji hlavně oba hoši.

Zahrada se změnila od základu, důležitým vylepšením je bazén. Nyní je oázou dětských her a společně s terasou místem odpočinku celé rodiny od jara do podzimu.

Foto: Barakuda Press
---
Náš útulný byt

Zahájit diskuzi Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

Můj dům, můj hrad & Bydlení

Můj dům, můj hrad & Bydlení

21.4.2010 | PR článek | Bydlení čtenářů

Vážení obchodní přátelé, milí návštěvníci, dovolujeme si Vás pozvat na další ročník stavební výstavy Můj dům, můj hrad & Bydlení jenž se uskuteční ve ... Celý článek

Romantika pod střechou

Romantika pod střechou

21.4.2010 | časopis Náš útulný byt | Bydlení čtenářů

Už deset let bydlí Julie Klipperová se svým manželem a dvěma dospívajícími syny v renovovaném secesním domě na kraji menšího města. Tato rodina si zde... Celý článek

MOBITEX 2010 poprvé společně se Stavebními veletrhy

MOBITEX 2010 poprvé společně se Stavebními veletrhy

7.4.2010 | PR článek | Bydlení čtenářů

Pořizujete si nové bydlení, měníte nábytek nebo jen chcete oživit interiér něčím novým? Zapomeňte na složité hledání informací a objíždění jednotli... Celý článek

Netradiční bydlení

Netradiční bydlení

1.4.2010 | Redakce | Bydlení čtenářů

Ne každý je spokojený s bydlením v činžovním či panelovém domě, ne každému sedí život v rodinném domě uprostřed satelitu… Lidově řečeno „proti gustu ž... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii