Reklama

Paneláková proměna

09.06.2010 | časopis Náš útulný byt | Rubrika - Bydlení čtenářů

David Frank bydlí v jednom z posledních typů panelových domů, které se realizovaly v éře socialistické výstavby. Přestože dům vyrostl až v letech 1990 až 1991, byt měl ještě klasické umakartové jádro a pokoje kromě obýváku a kuchyně zrovna neoplývaly přebytečným prostorem. Davidova představa o bydlení se však zcela lišila – chtěl bydlet v prosvětleném a vzdušném bytě. A že něco takového jde, dokazuje tato reportáž. (Zdroj - Náš útulný byt)

Paneláková proměna
Reklama

Z 4+1 na 3+1
Jak nám David prozradil, nejdříve se zde velmi vydatně bouralo a předělávaly se prakticky veškeré rozvody. Naštěstí se bourání většinou týkalo příček, takže při plánech na reorganizaci místností nebyl nový majitel bytu příliš omezován. Nadměrně velkou vstupní halu spojil s jedním malým pokojem a stávajícím obývákem. Na poměry panelového domu vznikla nezvykle velká obytná místnost. David to vylepšil ještě tím, že tento prostor propojil s kuchyní. Pochopitelnou proměnou prošlo bytové jádro. Umakart putoval na smetiště dějin, koupelna i toaleta se zvětšily na dvojnásobek předešlé plochy, kvalita obkladů, dlažeb i vybavení šla o několik kategorií nahoru. U dvou zbylých pokojů nešlo již moc co do velikosti místností měnit. Jeden pokoj David využívá jako ložnici, druhý jako šatnu.

Panelové limity
Při rekonstrukci bytu v panelovém domě je nutné se podle Davida Franka s řadou věcí smířit. Vytvořit dokonale rovnou podlahu je podle jeho zkušeností prakticky nemožné. Také udržet stěny ve spojích panelů bez prasklin se rovná zázraku. S křivým stropem také nejde nic moc dělat. Jsou to danosti, jejichž působení lze potlačit pomocí výrazného vnitřního vybavení. A to se Davidovi opravdu povedlo. Elegantní design nábytku a výrazná barevnost dokážou natolik strhnout, že nějaké nesrovnalosti v plochách stěn a stropů člověk ani nepostřehne. Kromě ložnice, která byla zařizována dříve než ostatní místnosti, je celý byt sladěný v kombinaci smetanové barvy a odstínu wenge. K těmto hlavním barvám (které se objevují u veškerého mobiliáře, dveří i na stěnách) ladí doplňky například v červeném nebo olivově zeleném provedení. Jak sám David poznamenal, byt dovedl do maximální možné dokonalosti, pouze si nedovede představit, že by se v něm dalo bydlet s dětmi. Ovšem podle toho, jak dokázal byt zrekonstruovat, určitě pro něj nebude problém ho jednou zadaptovat i pro rodinný život.

S firmou, která prováděla rekonstrukci, byl majitel bytu v každodenním kontaktu, a s výsledkem její práce je opravdu spokojen.

Spojení smetanové barvy s odstínem wenge působí velmi noblesně.

V prostorné kuchyni zakoupené v prodejně Kika by bylo dost místa i na větší stůl, než jen na barovou desku se dvěma stoličkami.

Knihovnu hodlá David reklamovat, protože se její ještě ne zcela zaplněné police prohýbají. Což by se u takto jednoduché sestavy polic za 25 000 Kč určitě nemělo stát.

Doplňky do bytu sháněl David ještě rok po rekonstrukci a stále mu chybí k absolutní spokojenosti jeden obraz.

I obyčejná skříňka může posloužit jako botník.

Ložnici ve stylu Ikea hodlá David časem vyladit do podoby ostatních místností – tedy do kombinace smetanové a wenge.

Velká rohová vana se do koupelny nevešla, ale i tato dietnější verze se sprchovým koutem skýtá dostatek pohodlí.

Podlouhlé pásky vytváří dohromady s velkoformátovými obkla- dy harmonický celek.

Náš útulný byt

Reklama
Reklama

Související články

Odpovídají současné ceny panelových bytů tomu, co nabízejí svým obyvatelům?

15.09.2020 | Bydlení čtenářů

Na našem území vznikala v dobách především 2. poloviny 20. století panelová sídliště, která se postupně stala velmi rozšířeným druhem bydlení. V… Celý článek

Bungalov na klíč: Nejžádanější typ rodinného domu?

29.05.2020 | Bydlení čtenářů

Rodinný dům typu bungalov si za poslední roky získal pevnou pozici mezi projekty rodinných domů. Když se podíváme na nejprodávanější projekty… Celý článek

Nové byty na Vackově slibují komfortní bydlení na Žižkově

13.05.2020 | Bydlení čtenářů

Mladé páry i rodiny s malými dětmi ocení developerské projekty Praha, protože si z nich mohou vybrat ideální bydlení v moderním kabátku. Zejména byty… Celý článek

Útulný interiér v orientálním duchu: Inspirujte se exotickými krajinami!

23.02.2020 | Bydlení čtenářů

Měli jste možnost zahlédnout v katalogu nábytku interiér laděný do orientálního vzhledu a padl vám do oka? Nebo jste jej možná viděli u známých či na… Celý článek

Reklama
Reklama