Paneláková proměna

9.6.2010 | časopis Náš útulný byt | Rubrika - Bydlení čtenářů

Paneláková proměna

Sponzorované odkazy:

David Frank bydlí v jednom z posledních typů panelových domů, které se realizovaly v éře socialistické výstavby. Přestože dům vyrostl až v letech 1990 až 1991, byt měl ještě klasické umakartové jádro a pokoje kromě obýváku a kuchyně zrovna neoplývaly přebytečným prostorem. Davidova představa o bydlení se však zcela lišila – chtěl bydlet v prosvětleném a vzdušném bytě. A že něco takového jde, dokazuje tato reportáž. (Zdroj - Náš útulný byt)

Z 4+1 na 3+1
Jak nám David prozradil, nejdříve se zde velmi vydatně bouralo a předělávaly se prakticky veškeré rozvody. Naštěstí se bourání většinou týkalo příček, takže při plánech na reorganizaci místností nebyl nový majitel bytu příliš omezován. Nadměrně velkou vstupní halu spojil s jedním malým pokojem a stávajícím obývákem. Na poměry panelového domu vznikla nezvykle velká obytná místnost. David to vylepšil ještě tím, že tento prostor propojil s kuchyní. Pochopitelnou proměnou prošlo bytové jádro. Umakart putoval na smetiště dějin, koupelna i toaleta se zvětšily na dvojnásobek předešlé plochy, kvalita obkladů, dlažeb i vybavení šla o několik kategorií nahoru. U dvou zbylých pokojů nešlo již moc co do velikosti místností měnit. Jeden pokoj David využívá jako ložnici, druhý jako šatnu.

Panelové limity
Při rekonstrukci bytu v panelovém domě je nutné se podle Davida Franka s řadou věcí smířit. Vytvořit dokonale rovnou podlahu je podle jeho zkušeností prakticky nemožné. Také udržet stěny ve spojích panelů bez prasklin se rovná zázraku. S křivým stropem také nejde nic moc dělat. Jsou to danosti, jejichž působení lze potlačit pomocí výrazného vnitřního vybavení. A to se Davidovi opravdu povedlo. Elegantní design nábytku a výrazná barevnost dokážou natolik strhnout, že nějaké nesrovnalosti v plochách stěn a stropů člověk ani nepostřehne. Kromě ložnice, která byla zařizována dříve než ostatní místnosti, je celý byt sladěný v kombinaci smetanové barvy a odstínu wenge. K těmto hlavním barvám (které se objevují u veškerého mobiliáře, dveří i na stěnách) ladí doplňky například v červeném nebo olivově zeleném provedení. Jak sám David poznamenal, byt dovedl do maximální možné dokonalosti, pouze si nedovede představit, že by se v něm dalo bydlet s dětmi. Ovšem podle toho, jak dokázal byt zrekonstruovat, určitě pro něj nebude problém ho jednou zadaptovat i pro rodinný život.

S firmou, která prováděla rekonstrukci, byl majitel bytu v každodenním kontaktu, a s výsledkem její práce je opravdu spokojen.

Spojení smetanové barvy s odstínem wenge působí velmi noblesně.

V prostorné kuchyni zakoupené v prodejně Kika by bylo dost místa i na větší stůl, než jen na barovou desku se dvěma stoličkami.

Knihovnu hodlá David reklamovat, protože se její ještě ne zcela zaplněné police prohýbají. Což by se u takto jednoduché sestavy polic za 25 000 Kč určitě nemělo stát.

Doplňky do bytu sháněl David ještě rok po rekonstrukci a stále mu chybí k absolutní spokojenosti jeden obraz.

I obyčejná skříňka může posloužit jako botník.

Ložnici ve stylu Ikea hodlá David časem vyladit do podoby ostatních místností – tedy do kombinace smetanové a wenge.

Velká rohová vana se do koupelny nevešla, ale i tato dietnější verze se sprchovým koutem skýtá dostatek pohodlí.

Podlouhlé pásky vytváří dohromady s velkoformátovými obkla- dy harmonický celek.

Náš útulný byt

Zahájit diskuzi Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

Inspirace od Zuzany Jančuškové: Světlo propouštějící materiály v interiéru:

Inspirace od Zuzany Jančuškové: Světlo propouštějící materiály v interiéru:

21.6.2010 | Zuzana Jančušková - interior designer | Bydlení čtenářů

Nejdůležitějším faktorem vplývajícím na pocit z prostoru je světlo. Slunečné nebo umělé, vždy v nás vyvolává pocit radosti, čistoty, prostornosti a ... Celý článek

Finální návrh - 3. díl seriálu článků

Finální návrh - 3. díl seriálu článků

16.6.2010 | časopis Náš útulný byt | Bydlení čtenářů

Zadali jste architektovi projekt a čekáte, co bude dál? Schvalujte návrhy a nechte si vše vysvětlit. (Zdroj - Náš útulný byt) Celý článek

Objednání návrhů - 2. díl seriálu článků

Objednání návrhů - 2. díl seriálu článků

2.6.2010 | časopis Náš útulný byt | Bydlení čtenářů

Jste již rozhodnutí, že se poradíte s odborníkem na interiéry a design, a nemáte v tom zkušenosti? Přečtěte si, jak to chodí.... (Zdroj - Náš útulný b... Celý článek

Vybíráme designéra - 1. díl seriálu článků

Vybíráme designéra - 1. díl seriálu článků

31.5.2010 | časopis Náš útulný byt | Bydlení čtenářů

Stále váháte, zda se pustit do úpravy interiéru sami nebo s pomocí odborníka? Poradíme co a jak. Přečtěte si 1. díl ze seriálu článků "Zařizujeme inte... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii