Pohoda u rodinného krbu

8.1.2007 | časopis Dům a zahrada | Rubrika - Bydlení čtenářů

Pohoda u rodinného krbu

Sponzorované odkazy:

Většina těch, kteří se rozhodnou postavit si vlastní rodinný dům, musí nejprve najít vhodný pozemek. Není to vždy snadné a zvolené místo může skrývat nejedno nepříjemné překvapení. Majitelé nového rodinného domu měli v tomto případě velkou výhodu, neboť vlastnili pozemek již po svých předcích. Dosud ho využívali pouze k návštěvám chaty, která zde stála a stojí i nyní.

Pozemek po předcích - zní to téměř tajemně a možná, že při terénních úpravách předcházejících vlastní stavbě zde mohl být nalezen hrnec plný zlaťáků. Nebyl. Neméně hodnotným pokladem je však pozemek sám - 6000 m2, z toho velká část krásný vzrostlý les.

Měřítka volby

Majitelé nevzali své rozhodnutí postavit rodinný dům na lehkou váhu. Právě naopak. Především díky časopisům a internetu získali základní informace a poté se obrátili na dvanáct stavebních společností. Celý výběrový proces trval zhruba jeden rok. Jednou z prvních oslovených byla firma Logos D+J z Křižanova. Přes jednání a získané zkušenosti s dalšími se k ní majitelé nakonec vrátili, mimo jiné i díky průběhu a vstřícnosti vlastního jednání. Majitelé sami říkají: "Čím blíže Praze firma sídlila, tím bylo jednání s nimi nepříjemnější - také proto jsme vybrali Moraváky".

Reklamní slogany a velkolepé prezentační akce nás dnes provázejí na každém kroku. Není snadné rozpoznat, čemu věřit a čemu ne. A tak se dostává ke slovu osvědčená metoda osobní zkušenosti. Majitelé měli možnost přesvědčit se "na vlastní kůži", že firma Logos D+J neslibovala nic, co by nebyla schopna později dodržet. Například rychlost výstavby: staveniště bylo předáno v červenci 2001 a hotový dům přebírali majitelé v říjnu téhož roku. Firma postavila dům "na klíč" včetně dohodnutého interiérového vybavení. Každý vzniklý problém (a nebylo jich mnoho) byl vyřešen téměř na počkání na základě předchozího telefonátu.

Test mrazem

Jednou z předností zvoleného domu - a především stavebního systému - mají být jeho vynikající tepelněizolační vlastnosti. Ale koho dokáže přesvědčit pouhé číslo na papíře vyjadřující jakýsi tepelný odpor. Test, který měl předpoklady dokázat, na sebe nenechal dlouho čekat. Dlouhodobě nízké teploty, které se během některých nocí první zimy strávené v novém domě přiblížily až k hodnotám -20°C, dostatečně prověřily tepelnou izolaci i navržený topný systém.

Přestože je dům vybaven elektrickým kotlem, k dosažení příjemné teploty ve všech místnostech vystačil pouze krb v obývacím pokoji s teplovzdušnými rozvody do ostatních částí domu. Svůj podíl na tom mají i vnější rolety na oknech, které společně se zabudovaným alarmem chrání dům nejen před zloději, ale také před nadměrným únikem tepla. Během noci, kdy oheň v krbu vyhasne, zabrání rolety velkému poklesu teploty a tak i po ránu je v domě příjemně teplo.

Michal Sochor

Zahájit diskuzi Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

Začalo to botníkem...

Začalo to botníkem...

16.1.2007 | časopis Dům a zahrada | Bydlení čtenářů

Šok? Možná. Ale určitě také dobrý důkaz pro tvrzení, že fantazie nezná hranic. Komu nevyhovuje standardní typ bydlení nebo kde rodina má specifické po... Celý článek

Život na diagonále

Život na diagonále

10.1.2007 | časopis Dům a zahrada | Bydlení čtenářů

V každodenním životě plném změn, nejrůznějších překvapení a jiných očekávaných i nenadálých událostí hledá každý nějakou tu jistotu, pevný bod, o kter... Celý článek

Kouzlo otevřeného prostoru

Kouzlo otevřeného prostoru

3.1.2007 | časopis Dům a zahrada | Bydlení čtenářů

Přání a představy, které stojí na začátku každého projektu rodinného domu, jsou spolu s možnostmi a zkušenostmi všech zúčastněných stran důležitým výc... Celý článek

Zapomeňte na leporelo

Zapomeňte na leporelo

2.1.2007 | časopis Dům a zahrada | Bydlení čtenářů

Ve starší zástavbě na vesnicích i ve městech není těžké nalézt dvojdomy či řadové domy. I dnes se k tomuto trendu stavění připojuje nejedna firma. U n... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii