Reklama

Působení barev: Černá & bílá

22.09.2010 | časopis Náš útulný byt | Rubrika - Bydlení čtenářů

Neotřelá kombinace dvou protikladných barev je opět v módě! (Zdroj - Náš útulný byt)

Působení barev: Černá & bílá
Reklama

Tipy odborníka – černá

● Temná, skličující, seriózní a důstojná. Působí někdy až depresivně. Je spojována se smrtí, nekonečnou tmou a zlem. Demonstruje finální rozhodnutí nebo vzdor. Je tvrdá, elegantní, věcná, strohá a těžká. Je barvou mnoha významů. Vyjadřuje opuštěnost a neodvratnost. Bývá spojována se smutkem, ale i s módou, elegancí, mocí, prestiží, uměním a erotikou. Je to záhadná a nezávislá barva. Symbolizuje intriky, temné síly a kouzla. Nemusí být vždy negativní – například v Orientu je spojována s penězi. Člověk, který vybere tuto barvu, je většinou rebelující, odmítá svůj životní úděl nebo má závažný vnitřní konflikt.
● Tato barva nachází místo při zvláštních příležitostech a činí si nároky na vznešenost a důstojnost. Ve skutečnosti je absencí barvy, pohlcuje všechny ostatní. Černá může být velmi dramatická, je-li použita uváženě. Jestliže s ní nebude nic v kontrastu, bude působit těžce, dokonce temně. Používejte ji proto velmi střídmě. Jako barvu, která lemuje nebo akcentuje ostatní barvy pomocí kraje nebo rámu. Příliš mnoho černé v místnosti rychle sníží fyzickou energii a vyvolá nedostatek jasu.
● Silně zmenšuje prostor a je vhodná tam, kde má silně zapůsobit barevné zařízení.
● Používáme ji v interiéru na malých plochách. Ve větších se může objevit v prostorných koupelnách nebo v pokoji pro dospívající. Nejvhodnější je určitě na doplňky.

Černá
Je nejtmavší ze všech barev. Pohlcuje světlo a bere energii. Používejte ji proto velmi opatrně a nevytvářejte velké černé plochy. Je ideální na bytové doplňky, kde působí velmi dobře.

Tapeta, závěs, koberec i polštářky v jednom dekoru? Žádný problém, jak to sladit. (Výrobce Rasch, dodavatel Hornschuch)

Tipy odborníka – bílá
● Barva čistoty, uvolnění a osvobození. Představuje nový začátek, nevinnost a mírnost. Symbolizuje čerstvě napadaný sníh, sterilitu a také pořádek. Je spojována se světlem a chladem. Ztělesňuje dokonalost, celistvost, otevřenost, pravdu a vlídnost. Je známkou nedotknutelnosti, citlivosti a chladné rezervovanosti. U někoho může vyvolat pocit nemocničního prostředí a lékařských plášťů.
● Ke kladným vlivům patří již zmiňovaný pocit čistoty a svěžesti, k záporným chlad, mdlost a prázdnota.
● V prostoru působí plošně, je střízlivá, nevýrazná, případně až tvrdá. Rozšiřuje a vylehčuje interiér, tlumí podněty. Září, ale také oslňuje a unavuje oči. Proto vždy vyžaduje doplnění jinými barvami, které harmonicky upoutají pozornost. Výhodou je, že ji můžeme kombinovat s jakoukoliv barvou. Samostatně je velmi nevýrazná.
● Je vhodná pro všechny místnosti, kde nechceme vyvolat zvláštní učinek. Hodí se do kuchyně, koupelny a toalety. Běžně se používá v šatnách, technických a skladovacích prostrách.
● Bílý nábytek perfektně vynikne na výrazných barevných stěnách nebo tapetách. Je to velmi univerzální volba, kterou nemůžeme nic pokazit. Naopak bílé stěny dají do popředí strukturu výrazného dřeva – například zebrana, dubu nebo makassaru.

Bílá
Je světlá, jasná a lehká. Pro někoho studená, pro jiného příjemná. I bílá může mít více „odstínů“. Stačí do ní přidat trochu žluté a máme jemnou teplou krémovou nebo perlovou barvu.

Nadčasové řešení koupelny: černé umyvadlo, toaleta a bidet doplněné bílými stěnami. (Simas)

Převaha bílé navozuje pocit čistoty a prosvětluje celou místnost. Pokud vás černobílá kombinace přestane bavit, jednoduše změníte barvu doplňků a interiér získá zcela jinou tvář. (Hanák)

Kombinace černé a bílé
● Černá a bílá tvoří společně zajímavý kontrast a působí impozantně. Je to klasická a nadčasová kombinace.
● V kuchyni můžeme toto barevné duo doplnit například žlutou nebo oranžovou.

Oblíbené barové židle Glis se dají pořídit také v bílém provedení. S tmavým barem tvoří pěkný kontrast. (9032 Kč, Alax)

Stěna v bílém provedení interiér výrazně rozzářila, v tomto případě si můžete dovolit použít výraznější doplňky. (Home style)

Nestárnoucí dvojice

Rozkládací pohovka Skater s divokým geometrickým vzorem bude vhodná do většího interiéru. V malém prostoru by potah působil disharmonicky. (43 980 Kč, Alax)

Taburet beefie jumbo se nyní vyrábí i v černobílé variantě. (11 234 Kč, Alax)

Náš útulný byt

Reklama
Reklama

Související články

Odpovídají současné ceny panelových bytů tomu, co nabízejí svým obyvatelům?

15.09.2020 | Bydlení čtenářů

Na našem území vznikala v dobách především 2. poloviny 20. století panelová sídliště, která se postupně stala velmi rozšířeným druhem bydlení. V… Celý článek

Bungalov na klíč: Nejžádanější typ rodinného domu?

29.05.2020 | Bydlení čtenářů

Rodinný dům typu bungalov si za poslední roky získal pevnou pozici mezi projekty rodinných domů. Když se podíváme na nejprodávanější projekty… Celý článek

Nové byty na Vackově slibují komfortní bydlení na Žižkově

13.05.2020 | Bydlení čtenářů

Mladé páry i rodiny s malými dětmi ocení developerské projekty Praha, protože si z nich mohou vybrat ideální bydlení v moderním kabátku. Zejména byty… Celý článek

Útulný interiér v orientálním duchu: Inspirujte se exotickými krajinami!

23.02.2020 | Bydlení čtenářů

Měli jste možnost zahlédnout v katalogu nábytku interiér laděný do orientálního vzhledu a padl vám do oka? Nebo jste jej možná viděli u známých či na… Celý článek

Reklama
Reklama