Působení barev: Černá & bílá

22.9.2010 | časopis Náš útulný byt | Rubrika - Bydlení čtenářů

Působení barev: Černá & bílá

Sponzorované odkazy:

Neotřelá kombinace dvou protikladných barev je opět v módě! (Zdroj - Náš útulný byt)

Tipy odborníka – černá

● Temná, skličující, seriózní a důstojná. Působí někdy až depresivně. Je spojována se smrtí, nekonečnou tmou a zlem. Demonstruje finální rozhodnutí nebo vzdor. Je tvrdá, elegantní, věcná, strohá a těžká. Je barvou mnoha významů. Vyjadřuje opuštěnost a neodvratnost. Bývá spojována se smutkem, ale i s módou, elegancí, mocí, prestiží, uměním a erotikou. Je to záhadná a nezávislá barva. Symbolizuje intriky, temné síly a kouzla. Nemusí být vždy negativní – například v Orientu je spojována s penězi. Člověk, který vybere tuto barvu, je většinou rebelující, odmítá svůj životní úděl nebo má závažný vnitřní konflikt.
● Tato barva nachází místo při zvláštních příležitostech a činí si nároky na vznešenost a důstojnost. Ve skutečnosti je absencí barvy, pohlcuje všechny ostatní. Černá může být velmi dramatická, je-li použita uváženě. Jestliže s ní nebude nic v kontrastu, bude působit těžce, dokonce temně. Používejte ji proto velmi střídmě. Jako barvu, která lemuje nebo akcentuje ostatní barvy pomocí kraje nebo rámu. Příliš mnoho černé v místnosti rychle sníží fyzickou energii a vyvolá nedostatek jasu.
● Silně zmenšuje prostor a je vhodná tam, kde má silně zapůsobit barevné zařízení.
● Používáme ji v interiéru na malých plochách. Ve větších se může objevit v prostorných koupelnách nebo v pokoji pro dospívající. Nejvhodnější je určitě na doplňky.

Černá
Je nejtmavší ze všech barev. Pohlcuje světlo a bere energii. Používejte ji proto velmi opatrně a nevytvářejte velké černé plochy. Je ideální na bytové doplňky, kde působí velmi dobře.

Tapeta, závěs, koberec i polštářky v jednom dekoru? Žádný problém, jak to sladit. (Výrobce Rasch, dodavatel Hornschuch)

Tipy odborníka – bílá
● Barva čistoty, uvolnění a osvobození. Představuje nový začátek, nevinnost a mírnost. Symbolizuje čerstvě napadaný sníh, sterilitu a také pořádek. Je spojována se světlem a chladem. Ztělesňuje dokonalost, celistvost, otevřenost, pravdu a vlídnost. Je známkou nedotknutelnosti, citlivosti a chladné rezervovanosti. U někoho může vyvolat pocit nemocničního prostředí a lékařských plášťů.
● Ke kladným vlivům patří již zmiňovaný pocit čistoty a svěžesti, k záporným chlad, mdlost a prázdnota.
● V prostoru působí plošně, je střízlivá, nevýrazná, případně až tvrdá. Rozšiřuje a vylehčuje interiér, tlumí podněty. Září, ale také oslňuje a unavuje oči. Proto vždy vyžaduje doplnění jinými barvami, které harmonicky upoutají pozornost. Výhodou je, že ji můžeme kombinovat s jakoukoliv barvou. Samostatně je velmi nevýrazná.
● Je vhodná pro všechny místnosti, kde nechceme vyvolat zvláštní učinek. Hodí se do kuchyně, koupelny a toalety. Běžně se používá v šatnách, technických a skladovacích prostrách.
● Bílý nábytek perfektně vynikne na výrazných barevných stěnách nebo tapetách. Je to velmi univerzální volba, kterou nemůžeme nic pokazit. Naopak bílé stěny dají do popředí strukturu výrazného dřeva – například zebrana, dubu nebo makassaru.

Bílá
Je světlá, jasná a lehká. Pro někoho studená, pro jiného příjemná. I bílá může mít více „odstínů“. Stačí do ní přidat trochu žluté a máme jemnou teplou krémovou nebo perlovou barvu.

Nadčasové řešení koupelny: černé umyvadlo, toaleta a bidet doplněné bílými stěnami. (Simas)

Převaha bílé navozuje pocit čistoty a prosvětluje celou místnost. Pokud vás černobílá kombinace přestane bavit, jednoduše změníte barvu doplňků a interiér získá zcela jinou tvář. (Hanák)

Kombinace černé a bílé
● Černá a bílá tvoří společně zajímavý kontrast a působí impozantně. Je to klasická a nadčasová kombinace.
● V kuchyni můžeme toto barevné duo doplnit například žlutou nebo oranžovou.

Oblíbené barové židle Glis se dají pořídit také v bílém provedení. S tmavým barem tvoří pěkný kontrast. (9032 Kč, Alax)

Stěna v bílém provedení interiér výrazně rozzářila, v tomto případě si můžete dovolit použít výraznější doplňky. (Home style)

Nestárnoucí dvojice

Rozkládací pohovka Skater s divokým geometrickým vzorem bude vhodná do většího interiéru. V malém prostoru by potah působil disharmonicky. (43 980 Kč, Alax)

Taburet beefie jumbo se nyní vyrábí i v černobílé variantě. (11 234 Kč, Alax)

Náš útulný byt

Zahájit diskuzi Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

Působení barev: Fialová

Působení barev: Fialová

6.10.2010 | časopis Náš útulný byt | Bydlení čtenářů

Mystická a královská, upjatá a uzavřená. Také módní a přitažlivá. (Zdroj - Náš útulný byt) Celý článek

Působení barev: Růžová

Působení barev: Růžová

29.9.2010 | časopis Náš útulný byt | Bydlení čtenářů

Růžová je dívčí barva, která dle odstínu může být romantická i extravagantně vznešená. (Zdroj - Náš útulný byt) Celý článek

Tváří veletrhu se stala herečka a milovnice bytového designu Alice Bendová

Tváří veletrhu se stala herečka a milovnice bytového designu Alice Bendová

21.9.2010 | PR článek | Bydlení čtenářů

Tváří veletrhu FOR INTERIOR se stala herečka Alice Bendová, kterou můžete znát ze seriálu Velmi křehké vztahy, z filmu Báječná léta pod psa nebo z tel... Celý článek

Působení barev: Oranžová

Působení barev: Oranžová

15.9.2010 | časopis Náš útulný byt | Bydlení čtenářů

Barva vhodná jak pro obývací pokoje, kuchyně a jídelny, tak pro studovny a místa, kde se lidé scházejí. (Zdroj - Náš útulný byt) Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii