Reklama

Působení barev: Fialová

06.10.2010 | časopis Náš útulný byt | Rubrika - Bydlení čtenářů

Mystická a královská, upjatá a uzavřená. Také módní a přitažlivá. (Zdroj - Náš útulný byt)

Působení barev: Fialová
Reklama

Odborník radí - fialová

● Je neklidná, vážná, odměřená a nepřístupná. Vyjadřuje melancholii, změnu a odloučenost. Fialová je spojená především s intuicí a citlivostí. Všeobecně je prezentována jako barva duchovní. Působí na nevědomí, dodává duchovní sílu, posiluje meditaci. Je považována za barvu inspirace. Výborně může vyjádřit skrytou touhu nebo citlivost. Je to barva rezervovaná pro krále – vždy symbolizovala vznešenost a odvahu, také povýšenost a důstojnost. Má v sobě cosi mystického, tajuplného, magického a v neposlední řadě vyjadřuje také erotickou přitažlivost. Je náročná, osobitá, exkluzivní. Má nejvyšší a nejjemnější vibrace z barevného spektra. Působí proti migréně a depresi, pomocí této barvy se mohou vyrovnávat stavy úzkosti a harmonizovat podrážděnost.
● Sloučením modré a rudé se ve ní spojují dva protipóly jako jsou moudrost a láska, duše a tělo, nebe a zem. Jde o splynutí energie červené a jasu a klidu modré. Není ani studená, ani teplá, ani ženská, ani mužská.
● Po staletí mnozí věřili, že fialové odstíny mají magickou moc, která je zároveň stimulující a uklidňující. Už ve starém Orientě byla tato barva znakem vznešenosti. Byla nejdražší barvou, dovolit si ji mohli jen bohatí lidé. Zajímavostí je, že dodnes zůstala výrobně nejdražší barvou. Po první světové válce se stala symbolem svobody.

Fialová
V bytě se dá použít i v čistých tónech, ale jen v malém množství, spíše jako zvláštnost, protipól žlutozelené nebo žluté, která je v barevném kruhu naproti.

Fialová v obývacím pokoji působí studeným, ale svěžím dojmem. Je vhodná pro mísnosti s okny na jihozápad. (Foto: Torrimex)

Dámská ložnice vypadá v této barvě velmi elegantně. Nezapomeňte ji doplnit světlou. (Foto: A.S. Création)

Vínová
V místnosti by se měla zneutralizovat množstvím bílé. Také v kombinaci se stříbrnou, chromovou nebo s odstíny dřeva vypadá elegantně.

Také v moderně laděných prostorech najdete pro tyto odstíny uplatnění. (Foto: Rasch, www.hornschuch.cz)

Světlá lila
V interiéru ji použijte spíše v pastelových a tlumených tónech. Vhodná pak bude na stěny do dámských a dívčích pokojů. Rozšiřuje prostor.

Jídelna v lila barvách přináší chladnější odstíny a elegantní styl. (Foto: Torrimex)

Do dívčího pokoje je světlá fialová stejně jako růžová příjemná volba. Je vhodnější pro starší děti. (Foto: Alax)

Haly nebo předsíně s dostatkem denního světla mohou být ve fialové. (Foto: A. S. Création)

Náš útulný byt

Reklama
Reklama

Související články

Odpovídají současné ceny panelových bytů tomu, co nabízejí svým obyvatelům?

15.09.2020 | Bydlení čtenářů

Na našem území vznikala v dobách především 2. poloviny 20. století panelová sídliště, která se postupně stala velmi rozšířeným druhem bydlení. V… Celý článek

Bungalov na klíč: Nejžádanější typ rodinného domu?

29.05.2020 | Bydlení čtenářů

Rodinný dům typu bungalov si za poslední roky získal pevnou pozici mezi projekty rodinných domů. Když se podíváme na nejprodávanější projekty… Celý článek

Nové byty na Vackově slibují komfortní bydlení na Žižkově

13.05.2020 | Bydlení čtenářů

Mladé páry i rodiny s malými dětmi ocení developerské projekty Praha, protože si z nich mohou vybrat ideální bydlení v moderním kabátku. Zejména byty… Celý článek

Útulný interiér v orientálním duchu: Inspirujte se exotickými krajinami!

23.02.2020 | Bydlení čtenářů

Měli jste možnost zahlédnout v katalogu nábytku interiér laděný do orientálního vzhledu a padl vám do oka? Nebo jste jej možná viděli u známých či na… Celý článek

Reklama
Reklama