Působení barev: Fialová

6.10.2010 | časopis Náš útulný byt | Rubrika - Bydlení čtenářů

Působení barev: Fialová

Sponzorované odkazy:

Mystická a královská, upjatá a uzavřená. Také módní a přitažlivá. (Zdroj - Náš útulný byt)

Odborník radí - fialová

● Je neklidná, vážná, odměřená a nepřístupná. Vyjadřuje melancholii, změnu a odloučenost. Fialová je spojená především s intuicí a citlivostí. Všeobecně je prezentována jako barva duchovní. Působí na nevědomí, dodává duchovní sílu, posiluje meditaci. Je považována za barvu inspirace. Výborně může vyjádřit skrytou touhu nebo citlivost. Je to barva rezervovaná pro krále – vždy symbolizovala vznešenost a odvahu, také povýšenost a důstojnost. Má v sobě cosi mystického, tajuplného, magického a v neposlední řadě vyjadřuje také erotickou přitažlivost. Je náročná, osobitá, exkluzivní. Má nejvyšší a nejjemnější vibrace z barevného spektra. Působí proti migréně a depresi, pomocí této barvy se mohou vyrovnávat stavy úzkosti a harmonizovat podrážděnost.
● Sloučením modré a rudé se ve ní spojují dva protipóly jako jsou moudrost a láska, duše a tělo, nebe a zem. Jde o splynutí energie červené a jasu a klidu modré. Není ani studená, ani teplá, ani ženská, ani mužská.
● Po staletí mnozí věřili, že fialové odstíny mají magickou moc, která je zároveň stimulující a uklidňující. Už ve starém Orientě byla tato barva znakem vznešenosti. Byla nejdražší barvou, dovolit si ji mohli jen bohatí lidé. Zajímavostí je, že dodnes zůstala výrobně nejdražší barvou. Po první světové válce se stala symbolem svobody.

Fialová
V bytě se dá použít i v čistých tónech, ale jen v malém množství, spíše jako zvláštnost, protipól žlutozelené nebo žluté, která je v barevném kruhu naproti.

Fialová v obývacím pokoji působí studeným, ale svěžím dojmem. Je vhodná pro mísnosti s okny na jihozápad. (Foto: Torrimex)

Dámská ložnice vypadá v této barvě velmi elegantně. Nezapomeňte ji doplnit světlou. (Foto: A.S. Création)

Vínová
V místnosti by se měla zneutralizovat množstvím bílé. Také v kombinaci se stříbrnou, chromovou nebo s odstíny dřeva vypadá elegantně.

Také v moderně laděných prostorech najdete pro tyto odstíny uplatnění. (Foto: Rasch, www.hornschuch.cz)

Světlá lila
V interiéru ji použijte spíše v pastelových a tlumených tónech. Vhodná pak bude na stěny do dámských a dívčích pokojů. Rozšiřuje prostor.

Jídelna v lila barvách přináší chladnější odstíny a elegantní styl. (Foto: Torrimex)

Do dívčího pokoje je světlá fialová stejně jako růžová příjemná volba. Je vhodnější pro starší děti. (Foto: Alax)

Haly nebo předsíně s dostatkem denního světla mohou být ve fialové. (Foto: A. S. Création)

Náš útulný byt

Zahájit diskuzi Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

Působení barev: Šedá

Působení barev: Šedá

13.10.2010 | časopis Náš útulný byt | Bydlení čtenářů

Nevýrazná, smutná a velmi konzervativní barva je ovšem dobrým nosičem pro výrazné tóny. (Zdroj - Náš útulný byt) Celý článek

Proměna kuchyně a dětského pokoje

Proměna kuchyně a dětského pokoje

12.10.2010 | Redakce | Bydlení čtenářů

U této realizace jsem tvořil interiér malé kuchyně spolu s dětským pokojem v bytě, kde bydlí maminka s šestiletou dcerou. (Interior designer Ladislav ... Celý článek

Působení barev: Růžová

Působení barev: Růžová

29.9.2010 | časopis Náš útulný byt | Bydlení čtenářů

Růžová je dívčí barva, která dle odstínu může být romantická i extravagantně vznešená. (Zdroj - Náš útulný byt) Celý článek

Působení barev: Černá & bílá

Působení barev: Černá & bílá

22.9.2010 | časopis Náš útulný byt | Bydlení čtenářů

Neotřelá kombinace dvou protikladných barev je opět v módě! (Zdroj - Náš útulný byt) Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii