Reklama

Působení barev: Hnědá

08.09.2010 | časopis Náš útulný byt | Rubrika - Bydlení čtenářů

Zemité tóny přináší pocit jistoty, klidu a bezpečí, navíc krásně doplní výrazné barvy. (Zdroj - Náš útulný byt)

Působení barev: Hnědá
Reklama

Tipy odborníka

● Je solidní a vážná, na mnoho z nás působí realisticky. Tato barva znamená stabilitu, zajištění, klid a také eleganci a důležitost. Vyzařuje pocit tepla, přináší potřebu zakořenění. Spojuje nás s představou jistoty a pořádku, domova, tradice a zdrženlivosti. Se svým přírodním charakterem, který nese stopu dřeva a země, se dobře hodí k rustikálnímu, pohodlnému a útulnému rázu. Hnědá působí konzervativně a často nenuceně. K negativním asociacím patří především omšelost, deprese a stárnutí. V pastelových tónech opticky zvětší a proteplí prostor, proto se v interiérech velmi často užívá v odstínech béžové. Hnědá je nenápadná i decentní, proto je vhodné ji kombinovat s výraznějšími barvami. Tmavé a syté odstíny mohou působit těžce, ohraničují a zužují prostor. Typickou vlastností je, že dává pocit bezpečí.
● Tuto barvu mají v oblibě lidé toužící po vlastním pohodlí nebo lidé vyčerpaní, bez energie. Kdo hledá klid a odpočinek, je u hnědé barvy na dobré adrese. Naopak její odmítání znamená pohrdání pohodlným životem a výjimečnost. Vyrovnaní lidé mají k hnědé většinou neutrální postoj.
● Je vhodná nejen do kuchyní, obývacích pokojů, pracoven a chodeb, ale i do veřejných prostor jako jsou muzea, kina, úřady a obchody. Hodí se také do reprezentativních prostor. Lze ji použít i do velkých místností, kde nejlépe vynikne. Ve světlejších odstínech je vhodná i na fasády domů.

Čokoláda
Teplé tóny tmavě hnědé jsou do interiéru ideální. Jako doplňkovou barvu je nejlepší použít světlou mátově zelenou nebo barvu čajové růže. Tmavší černohnědá působí příliš střízlivě a poutá k zemi.

Tmavě hnědou je třeba doplnit dalšími barvami, v tomto případě světlými, aby celá místnost nepůsobila ponuře. (Stropní závěsné světlo Massive 2799 Kč)

Tmavě hnědá na stěnách si žádá jak světlou podlahu, tak i velmi světlý nábytek. (Foto: Kuchyně Alnus)

Karamel
Karamelová – hnědá získaná z kombinace vanilkové a čokoládové. Tyto sladké a smyslné barvy jsou každému příjemné a navozují útulnou atmosféru pokoje.

Pokud zvolíte do ložnice teplé odstíny dřeva – například třešeň nebo mořený buk, bude působit útulně a současně i elegantně. (Foto: Alnus)

Netradiční vzhled koupelny získáme použitím přírodních kamenů místo klasických obkládaček. Díky teplé hnědé až rezaté barvě vytvoříme příjemné prostředí pro každodenní hygienu. (Foto: Koupelny Sapho)

Bílá káva
Dekadentní paleta neutrálních barev vytváří stylovou atmosféru. Jednoduché tóny spolu dobře vypadají a tvoří luxusní prostředí. Světle hnědá také asociuje sucho a peníze.

Ukázka použítí palety béžových odstínů. V jídelně navodí příjemnou pohodu. (Foto A.S. Création, dodává www.e-color.cz)

Luxusní ratanová sestava německého výrobce Schütz okouzlí hlavně kvalitou zpracování. (Křeslo od 25 280 Kč, dodává JV pohoda)

Pohovka Feeling v béžovém potahu navozuje díky klidným barvám pocit harmonie a luxusu. (Od 61 950 Kč, Inpro CZ)

Praktické rady

● Hnědá by se měla kombinovat s teplými barvami jako je žlutá a oranžová, aby se docílilo slunečných, radostných efektů.
● V kombinaci s modrozelenou, světle fialovou a lehce růžovou působí noblesně. Má schopnost vyrovnávat příliš jasné nebo křiklavé barvy.
● Příliš tmavé odstíny působí tísnivě a těžce.
● Světle hnědá neboli béžová je obecně líbivá prostorová barva, díky níž můžeme docílit decentního řešení interiéru.

Tmavé odstíny působí vážně. Objemy a plochy opticky zmenšují, zato však podtrhují jejich hmotnost. Tmavé plochy a nábytek upoutají pozornost zejména na světlém pozadí. Hnědé tóny jsou vhodné pouze do místností dostatečně prostorných a prosvětlených. Temné barvy neodrážejí světlo, ale naopak jej pohlcují.
Teplé odstíny této barvy ze shora uzavírají, ze strany obklopují, ze spodu navozují při chůzi pocit bezpečí. Proto je hnědá a její odstíny dobrou volbou pro podlahy. (Kolekce Cubico, Inpro CZ)

Hnědá a její odstíny působí v koupelně teple a útulně, i když to není tradiční barva do těchto prostor. Nezapomeňte při výběru brát v úvahu velikost interiéru a přístup denního světla, aby místnost nepůsobila příliš tmavě a stísněně. (Osvětlení Massive, 869 Kč)

Výrazná kresba dřeva a exotické dřeviny si zaslouží v místnosti vyniknout, proto je nejlepší je kombinovat s bílou nebo béžovou. Je možné je použít i s jinými barvami, ale pak už nebudou nejvýraznějším prvkem v prostoru. (Osvětlení Romano, Inpro CZ, 6300 Kč)

Písková a béžová jsou v bytě nepostradatelné. Pomocí těchto tónů vytvoříme jemný a nenucený interiér. Těmito barvami vyrovnáme působení pestrých předmětů a materiálů a můžeme je využít ke zjemnění účinků barevných kontrastů. (Řada Studio, Alax)

Náš útulný byt

Reklama
Reklama

Související články

Odpovídají současné ceny panelových bytů tomu, co nabízejí svým obyvatelům?

15.09.2020 | Bydlení čtenářů

Na našem území vznikala v dobách především 2. poloviny 20. století panelová sídliště, která se postupně stala velmi rozšířeným druhem bydlení. V… Celý článek

Bungalov na klíč: Nejžádanější typ rodinného domu?

29.05.2020 | Bydlení čtenářů

Rodinný dům typu bungalov si za poslední roky získal pevnou pozici mezi projekty rodinných domů. Když se podíváme na nejprodávanější projekty… Celý článek

Nové byty na Vackově slibují komfortní bydlení na Žižkově

13.05.2020 | Bydlení čtenářů

Mladé páry i rodiny s malými dětmi ocení developerské projekty Praha, protože si z nich mohou vybrat ideální bydlení v moderním kabátku. Zejména byty… Celý článek

Útulný interiér v orientálním duchu: Inspirujte se exotickými krajinami!

23.02.2020 | Bydlení čtenářů

Měli jste možnost zahlédnout v katalogu nábytku interiér laděný do orientálního vzhledu a padl vám do oka? Nebo jste jej možná viděli u známých či na… Celý článek

Reklama
Reklama