Působení barev: Hnědá

8.9.2010 | časopis Náš útulný byt | Rubrika - Bydlení čtenářů

Působení barev: Hnědá

Sponzorované odkazy:

Zemité tóny přináší pocit jistoty, klidu a bezpečí, navíc krásně doplní výrazné barvy. (Zdroj - Náš útulný byt)

Tipy odborníka

● Je solidní a vážná, na mnoho z nás působí realisticky. Tato barva znamená stabilitu, zajištění, klid a také eleganci a důležitost. Vyzařuje pocit tepla, přináší potřebu zakořenění. Spojuje nás s představou jistoty a pořádku, domova, tradice a zdrženlivosti. Se svým přírodním charakterem, který nese stopu dřeva a země, se dobře hodí k rustikálnímu, pohodlnému a útulnému rázu. Hnědá působí konzervativně a často nenuceně. K negativním asociacím patří především omšelost, deprese a stárnutí. V pastelových tónech opticky zvětší a proteplí prostor, proto se v interiérech velmi často užívá v odstínech béžové. Hnědá je nenápadná i decentní, proto je vhodné ji kombinovat s výraznějšími barvami. Tmavé a syté odstíny mohou působit těžce, ohraničují a zužují prostor. Typickou vlastností je, že dává pocit bezpečí.
● Tuto barvu mají v oblibě lidé toužící po vlastním pohodlí nebo lidé vyčerpaní, bez energie. Kdo hledá klid a odpočinek, je u hnědé barvy na dobré adrese. Naopak její odmítání znamená pohrdání pohodlným životem a výjimečnost. Vyrovnaní lidé mají k hnědé většinou neutrální postoj.
● Je vhodná nejen do kuchyní, obývacích pokojů, pracoven a chodeb, ale i do veřejných prostor jako jsou muzea, kina, úřady a obchody. Hodí se také do reprezentativních prostor. Lze ji použít i do velkých místností, kde nejlépe vynikne. Ve světlejších odstínech je vhodná i na fasády domů.

Čokoláda
Teplé tóny tmavě hnědé jsou do interiéru ideální. Jako doplňkovou barvu je nejlepší použít světlou mátově zelenou nebo barvu čajové růže. Tmavší černohnědá působí příliš střízlivě a poutá k zemi.

Tmavě hnědou je třeba doplnit dalšími barvami, v tomto případě světlými, aby celá místnost nepůsobila ponuře. (Stropní závěsné světlo Massive 2799 Kč)

Tmavě hnědá na stěnách si žádá jak světlou podlahu, tak i velmi světlý nábytek. (Foto: Kuchyně Alnus)

Karamel
Karamelová – hnědá získaná z kombinace vanilkové a čokoládové. Tyto sladké a smyslné barvy jsou každému příjemné a navozují útulnou atmosféru pokoje.

Pokud zvolíte do ložnice teplé odstíny dřeva – například třešeň nebo mořený buk, bude působit útulně a současně i elegantně. (Foto: Alnus)

Netradiční vzhled koupelny získáme použitím přírodních kamenů místo klasických obkládaček. Díky teplé hnědé až rezaté barvě vytvoříme příjemné prostředí pro každodenní hygienu. (Foto: Koupelny Sapho)

Bílá káva
Dekadentní paleta neutrálních barev vytváří stylovou atmosféru. Jednoduché tóny spolu dobře vypadají a tvoří luxusní prostředí. Světle hnědá také asociuje sucho a peníze.

Ukázka použítí palety béžových odstínů. V jídelně navodí příjemnou pohodu. (Foto A.S. Création, dodává www.e-color.cz)

Luxusní ratanová sestava německého výrobce Schütz okouzlí hlavně kvalitou zpracování. (Křeslo od 25 280 Kč, dodává JV pohoda)

Pohovka Feeling v béžovém potahu navozuje díky klidným barvám pocit harmonie a luxusu. (Od 61 950 Kč, Inpro CZ)

Praktické rady

● Hnědá by se měla kombinovat s teplými barvami jako je žlutá a oranžová, aby se docílilo slunečných, radostných efektů.
● V kombinaci s modrozelenou, světle fialovou a lehce růžovou působí noblesně. Má schopnost vyrovnávat příliš jasné nebo křiklavé barvy.
● Příliš tmavé odstíny působí tísnivě a těžce.
● Světle hnědá neboli béžová je obecně líbivá prostorová barva, díky níž můžeme docílit decentního řešení interiéru.

Tmavé odstíny působí vážně. Objemy a plochy opticky zmenšují, zato však podtrhují jejich hmotnost. Tmavé plochy a nábytek upoutají pozornost zejména na světlém pozadí. Hnědé tóny jsou vhodné pouze do místností dostatečně prostorných a prosvětlených. Temné barvy neodrážejí světlo, ale naopak jej pohlcují.
Teplé odstíny této barvy ze shora uzavírají, ze strany obklopují, ze spodu navozují při chůzi pocit bezpečí. Proto je hnědá a její odstíny dobrou volbou pro podlahy. (Kolekce Cubico, Inpro CZ)

Hnědá a její odstíny působí v koupelně teple a útulně, i když to není tradiční barva do těchto prostor. Nezapomeňte při výběru brát v úvahu velikost interiéru a přístup denního světla, aby místnost nepůsobila příliš tmavě a stísněně. (Osvětlení Massive, 869 Kč)

Výrazná kresba dřeva a exotické dřeviny si zaslouží v místnosti vyniknout, proto je nejlepší je kombinovat s bílou nebo béžovou. Je možné je použít i s jinými barvami, ale pak už nebudou nejvýraznějším prvkem v prostoru. (Osvětlení Romano, Inpro CZ, 6300 Kč)

Písková a béžová jsou v bytě nepostradatelné. Pomocí těchto tónů vytvoříme jemný a nenucený interiér. Těmito barvami vyrovnáme působení pestrých předmětů a materiálů a můžeme je využít ke zjemnění účinků barevných kontrastů. (Řada Studio, Alax)

Náš útulný byt

Počet komentářů (2) Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

Tváří veletrhu se stala herečka a milovnice bytového designu Alice Bendová

Tváří veletrhu se stala herečka a milovnice bytového designu Alice Bendová

21.9.2010 | PR článek | Bydlení čtenářů

Tváří veletrhu FOR INTERIOR se stala herečka Alice Bendová, kterou můžete znát ze seriálu Velmi křehké vztahy, z filmu Báječná léta pod psa nebo z tel... Celý článek

Působení barev: Oranžová

Působení barev: Oranžová

15.9.2010 | časopis Náš útulný byt | Bydlení čtenářů

Barva vhodná jak pro obývací pokoje, kuchyně a jídelny, tak pro studovny a místa, kde se lidé scházejí. (Zdroj - Náš útulný byt) Celý článek

Veletrh FOR ARCH již přilákal více než pět set  vystavovatelů

Veletrh FOR ARCH již přilákal více než pět set vystavovatelů

3.9.2010 | Redakce | Bydlení čtenářů

Na podzim proběhne v pražském veletržním areálu v Letňanech již 21. ročník mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH. Ke dni 10. 8. 2010 je přihlášen... Celý článek

Působení barev: Modrá

Působení barev: Modrá

1.9.2010 | časopis Náš útulný byt | Bydlení čtenářů

Studená barva, jejíž působení v interiéru ne každému vyhovuje. Široká škála odstínů ale nabízí mnohostranné možnosti. (Zdroj - Náš útulný byt) Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii