Reklama

Působení barev: Modrá

01.09.2010 | časopis Náš útulný byt | Rubrika - Bydlení čtenářů

Studená barva, jejíž působení v interiéru ne každému vyhovuje. Široká škála odstínů ale nabízí mnohostranné možnosti. (Zdroj - Náš útulný byt)

Působení barev: Modrá
Reklama

Tipy odborníka

● Barva ze všech barev nejstudenější a nejhlubší. Působí osvěživě a chladivě, klidně a elegantně a je příjemným kontrastem ke všemu rozpalujícímu, vnucujícímu se, nápadnému a hlasitému. Poskytuje uvolnění, duševní soustředění, také silné interní prožitky a spokojenost. Evokuje představu moře, hlubin a dálek, nekonečna a průzračného nebe. Spojuje se často s obory jako obchod, bankovnictví, pojišťovnictví, politika, doprava, proto vyvolá spíše sterilní pocit z interiéru než útulnou atmosféru.
● Dokáže snížit počet srdečních tepů, svalové napětí, dechovou činnost a stres. Je dobrá proti nespavosti. Působí desinfekčně, tiší bolest a odpuzuje hmyz.
● Některé odstíny vyzařují vážnost, vnitřní klid, volnost, ticho a zdrženlivost. Je znakem moudrosti a přemýšlivosti. Modrá podporuje vyváženost a umírněnost ,a stává se tak cennou pomocí pro stresované a neklidné lidi. Symbolizuje svěžest a harmonii. Z psychologického hlediska je barvou introvertů.
● V prostoru zdánlivě ustupuje, rozšiřuje obzory. Vedle bílé působí silněji, ale také věcně a chladně. Modrá se žlutou a také s plochami přírodního dřeva v sobě skrývá pohyb a aktivitu, cosi povzbuzujícího a oživujícího. Oproti červené a oranžové drží spolu se zelenou apetit na uzdě, proto se do kuchyní nedoporučuje.
● Jako doplňková barva k modré je nejlepší oranžová, červená nebo žlutá, která pokoj oživí a proteplí. Modrá je ideální do prostor, kde potřebujeme vyvolat pocit čistoty a uklidnit. Používá se hlavně na rozšíření prostoru, ale neměla by být v interiéru dominantní.

Indigo
Barva složená ze směsi ostatních barev zaujímá mezi ostatními zcela zvláštní pozici. Má velký význam pro meditaci a pro rozšíření vědomí. Uklidňuje, je vážná, navíc podporuje intuici a mimosmyslové vnímání. Je dobrou volbou pro slavnostní a mimořádná aranžmá.

Indigový odstín v jídelně nebo kuchyni potřebuje jako konstrast bílou nebo světlé dřevo. (Foto IKEA)

Názorný příklad kombinace výrazné modré a bílé barvy v interiéru pracovny. (Foto IKEA)

Ultramarín
Střední modř působí pevněji a uzavřeněji. Je to kompaktní a často dokonce tvrdá barva. Působí introvertně a podporuje poznání a inspiraci. Vyniká v kombinaci s bílou a světlým dřevem.

Dětský pokoj laděný do modrých tónů ocení hlavně malí námořníci. (Postel 7530 Kč, noční stolek 2912Kč, Alax)

Místo obkladů modrá omyvatelná výmalba? Proč ne. Koupelna bude mít hned větší šmrnc. (Foto Koupelny Sapho)

Modrá je ideální hlavně na doplňky! Slaďte si prostřený stůl při každé příležitosti do jednoho tónu. (Foto IKEA)

Šmolková
Světle modrá naopak podporuje komunikaci. Vzbuzuje pocity dálek, ticha, odhmotněnosti, ve velké ploše působí chladně a je třeba ji vyvážit teplejšími barvami a dřevem.

Dekor světlého dřeva doplněný lehkým odstínem modré navozuje pocit čistoty a klidu. (Foto IKEA)

Romantiku do pokoje vneseme jednoduše pomocí tapet s květinovým vzorem v něžných barvách a výraznějším lustrem. (Tapety Rasch, www.hornschucz.cz )

Praktické rady

● Modrá se nevíce hodí do koupelen a ložnic, popřípadě do některých typů pracoven a kanceláří.
● Používá se tam, kde chceme místnost ochladit, například pokud je pokoj směrován na jih a západ nebo v posledním patře panelákového domu.
● Pro děti do pokoje je vhodná po jejich dvanáctém roce, kdy se dítěti vyvíjí více abstraktní myšlení. Tmavá modrá se naopak pro malé děti nedoporučuje, protože je může deprimovat.
● Modrá na podlahu není nejlepší volba, protože vzbuzuje pocit nejistoty a představu chůze po vodě.
● Potlačuje chuť k delšímu pobytu, avšak působí velkorysým dojmem.

Modrá do ložnice
Protože modrá uklidňuje a ochlazuje, ložnice je jedno z mála míst, kde je modrá vhodná i ve velké ploše. Do tohoto prostoru si můžeme dovolit různé odstíny modré, ale je třeba důkladně vybrat doplňkové barvy a materiály. (Foto Alax)

Modrá jako doplňková barva
Použití modré barvy jako doplňkové je nejzajímavější volba. Celý interiér může být v klasických tlumených a nevýrazných tónech a modrou použijeme jen na závěsech, vázách a mísách, malých polštářcích nebo kusovém koberečku. Pokud nás tato kombinace omrzí, je výměna velmi jednoduchá. (Fototapety Rasch, www.hornschuch. cz)

Modrá do koupelny
Barva vody a vzduchu se hodí i do místa, kde probíhá každodenní hygiena a očista. Někteří z nás si nedokáží jinou barvu v koupelně představit, na druhé straně je mnoho lidí, kteří čekají, že koupelna bude útulná a v teplých tónech. Velkou roli hrají velikost místnosti, přítomnost denního osvětlení a naše pocity. (Foto Dulux)

Modrá a dřevo
Kombinace dřeva a modré je jedna z nejlepších. Dřevo může být jak velmi světlé, například bříza nebo bělený dub, ale také do oranžových tónů – třeba třešeň. Zajímavý kontrast je ořech a světle modrá, v tomto případě můžeme doplnit barevnou škálu o teplé barvy, jako je oranžová a červená. (Foto Alax)

Náš útulný byt

GE Money Bank

Reklama
Reklama

Související články

Odpovídají současné ceny panelových bytů tomu, co nabízejí svým obyvatelům?

15.09.2020 | Bydlení čtenářů

Na našem území vznikala v dobách především 2. poloviny 20. století panelová sídliště, která se postupně stala velmi rozšířeným druhem bydlení. V… Celý článek

Bungalov na klíč: Nejžádanější typ rodinného domu?

29.05.2020 | Bydlení čtenářů

Rodinný dům typu bungalov si za poslední roky získal pevnou pozici mezi projekty rodinných domů. Když se podíváme na nejprodávanější projekty… Celý článek

Nové byty na Vackově slibují komfortní bydlení na Žižkově

13.05.2020 | Bydlení čtenářů

Mladé páry i rodiny s malými dětmi ocení developerské projekty Praha, protože si z nich mohou vybrat ideální bydlení v moderním kabátku. Zejména byty… Celý článek

Útulný interiér v orientálním duchu: Inspirujte se exotickými krajinami!

23.02.2020 | Bydlení čtenářů

Měli jste možnost zahlédnout v katalogu nábytku interiér laděný do orientálního vzhledu a padl vám do oka? Nebo jste jej možná viděli u známých či na… Celý článek

Reklama
Reklama